Ochutnávka vín Vinařství Binder (Rakvice)

Ochutnávka Rodinné vinařství Pavel Binder (Rakvice) dne 18.07.2018

Binderova kvalita z Rakvic

Jiskřička naděje, že rakvický vinař Pavel Binder se přece jen po mnoha letech opět objeví ve Viničním altánu, nakonec pohasla. Prezentace jeho vín se tak ujal obchodní partner vinařství a provozovatel vinotéky v Lysé nad Labem Jaroslav Blažek, který ostatně není ve Viničním altánu zcela neznámý.

Zavínili jsme se Rulandským bílým 2016 BUBLINKA frizzante, polosladkým syceným vínem s nízkým alkoholem (9,6 %). Ve vůni vyzrálé světlé peckoviny, v jemně perlivé a nasládlé chuti bylo víno ovocné a lehce zakulacené. Za stejnou cenu bych si však raději koupil šumivé víno vyrobené metodou charmat (zrání v nerezovém tanku).

A nebo Cuvée Binder Premium (Veltlínské zelené/Sauvignon) 2016 v pozdním sběru. Suché víno s nižší kyselinou (4,9 g/l) a malinko vyšším alkoholem (13 %). Ve vůni vyzrálé světlé ovoce s jemnou stopou černého rybízu a černého bezu. V chuti nazrálé světlé peckoviny s jemnou „pecičkou” a „grepovinkou”. Šťavnaté a jemně kořenité tělo se stopou po mandlích. Osobně mi chutnalo víno víc než ostatním členům „vrcholového týmu”.

O malinko méně mi chutnalo Veltlínské zelené 2016 v pozdním sběru. Suché víno s vůní nazrálého světlého ovoce s lehounkou stopou medu a jemnou kořenitostí. V chuti kořenité světlé ovoce, pikantní s jemnou minerální hořčinkou.

Jedním z nejlepších vín večera byl pro mne Sauvignon 2016 v pozdním sběru. Suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6 g/l a 5,7 g/l). Ve vůni světlé peckoviny, především bělomasá broskev a také vzdálené tóny černého bezu. Ve šťavnaté, plnější a pikantní chuti převládaly světlé peckoviny. Cítil jsem i jemnou pecičku a stopu po grepu.

Muškát moravský 2016 v kabinetním provedení byl na hranici suchého a polosuchého vína s vůní po jemně kořenitém ovoci s tóny mandarinky a pomerančové kůry. V chuti květiny (muškát) a pomeranč, poměrně šťavnaté a pikantní víno s náznakem čerstvé majoránky.

Krásný byl Ryzlink rýnský 2015 NATUR v pozdním sběru. Formálně ještě suché víno s vysokým zbytkovým cukrem (9 g/l), ale bohatou kyselinou (7,7 g/l). Ve vůni náznak světlého ovoce s lehkou minerální stopou a medovými tóny. V chuti suché, ovocné, jemný dotyk medu a dřeva v pikantní koncovce.

Ale ještě lepší, a pro mne jednoznačná jednička večera, bylo Chardonnay 2014 NATUR v pozdním sběru. Suché víno s příjemnou vůní nazrálého světlého ovoce a s jemnými máslově-medovými tóny. V suché chuti ovocné, ale i jemně nasládlé s delikátní stopou vanilky a medu v pikantní koncovce. Velmi elegantní víno.

Pěkný byl také Tramín červený 2015 ve výběru z hroznů. Polosladké víno s vyšším alkoholem (13,5 %) a klasickou tramínovou vůní (čajová růže, citrusy). V chuti identické, šťavnaté a měkce pikantní v plnějším a lehce nasládlém těle.

O fous elegantnější bylo Rulandské šedé 2015 ve výběru z hroznů, polosladké víno s bohatou vůní hodně vyzrálého jižního ovoce a jemného medu. V chuti výrazně nasládlé jižní ovoce, tělo plné a šťavnaté s lehounce pikantní koncovkou se špetkou sladkých bylin.

Zcela jiné bylo suché růžové z odrůdy Cabernet Moravia 2017, kabinetní víno s vůni lehce džemovité kombinace tmavých peckovin a lesní směsi. V plnější chuti bohatě ovocné, jemně nasládlé i kořenité s náznakem kompotu a džemu.

A na úplný závěr velmi pěkné moravské červené - Dědovo víno 2015 v pozdním sběru, cuvée odrůd Svatovavřinecké (70 %) a Modrý Portugal (30 %). Ve vůni tmavé peckoviny, především višně a švestky. Chuť hezky ovocná, uhlazená s měkce pikantním ocáskem. Červené na delší pití, které se neomrzí.

Početně poněkud oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína rakvického vinaře takto: Chardonnay 2014 NATUR - 9,1 bodu (z 10 možných), Ryzlink rýnský 2015 NATUR - 9 b., Rulandské šedé 2015 - 8,9 b., Tramín červený 2015 a Dědovo víno 2015 - 8,8 b., Sauvignon 2016 a Cabernet Moravia 2017 - 8,7 b., Veltlínské zelené 2016 - 8,6 b., Cuvée Binder Premium 2016 - 8,5 b. (moje hodnocení - 8,8 b.) a Rulandské bílé 2016 BUBLINKA - 8,1 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý