Ochutnávka vín "Vína Malbec - z Argentiny, Chile a Uruguaye" (Open Wine - dovozce)

Ochutnávka "Vína Malbec z Argentiny, Uruguaye & Chile" dne 27.06.2018

V lehkém opojení víny Malbec

Jorge Atisha z dovozní společnosti OpenWine vyhověl mé prosbě a připravil ve Viničním altánu prezentaci převážně vín z odrůdy Malbec, a to nejen z předpokládané Argentiny, ale také z Uruguaye a Chile. Bylo to zajímavé, ale především příjemné srovnávání vín z této původně francouzské odrůdy, kterou si tak trochu „privatizovali“ Argentinci. Víno s ovocnou, jen lehce minerální vůní.

K prvnímu Malbeku jsme se dostali přes tři bílá, více než jen „zavíňovací“ vína. Nejprve to byl Sauvignon Blanc Pueblo del Sol 2017 z vinařství Familia Deicas (Uruguay). Víno s ovocnou, jemně minerální vůní. V lehčí chuti bylo opět ovocně-minerální s náznakem citrusů. Poměrně pikantní sauvignon.

Ze stejného vinařství bylo víno z odrůdy Viognier, známé především z oblasti francouzské Rhôny, ročník 2017. O poznání vyšší alkohol (13,5%), vůně bohatá na vyzrálé světlé ovoce se stopou medu a květního pylu. Chuť ovocně-květinová, lehce medová, plnější a měkce pikantní. Víno na delší pití, třeba „jen tak“.

Nejlepším bílým vínem večera bylo pro mne Alpaco Chardonnay Selected 2012 z Familia Schroeder v argentinské Patagonii. Vyzrálé víno s ovocně-máslovou vůní se vzdálenými tóny sladké kukuřice. Chuť téměř identická s medovou stopou, uhlazené a měkce pikantní. Víno zrálo 10 měsíců v bariku.

Vína z odrůdy Malbec odstartovala „růžovka” - Saurus Malbec rosé 2015 (Familia Schroeder). Již vyzrálejší víno s vůní jahodového džemu, lehounce kořenité. V chuti džemovitá lesní směs s delikátní stopou koření, suché a pikantní. Takové „roséčko” pro všechna roční období. Ale svůj vrchol má již, byť těsně, za sebou.

Následoval Malbec Pueblo del Sol 2016 (Familia Deicas). Ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce v malinko džemovitém provedení. Chuť bohatě ovocná se sládnoucími tříslovinami, jen malinko pikantní.

A další víno z vinařství Familia Deicas - Malbec Roble Pueblo del Sol 2016. Ve vůni opět lehce kořenité a vyzrálé tmavé ovoce. V chuti spíše džemovité tmavé ovoce, s jemnými tříslovinami a kořenitou stopou.

Velmi mi chutnal Malbec Saurus 2016 (Familia Schroeder). Již trošku vyšší alkohol (13,5 %), ve vůni džemovitá kombinace lesní směsi a tmavých peckovin. V chuti plnější, uhlazené tmavé ovoce, šťavnaté a lehce pikantní. Víno zrálo 3 měsíce v bariku z francouzského a amerického dubu.

O trošku vyzrálejší byl Malbec Estate 2015 z vinařství Pascual Toso v argentinské Mendoze. Ve vůni směs tmavého ovoce se vzdálenými tóny vanilky. V chuti vyzrálejší, džemovité až kandované tmavé ovoce se sládnoucími, jemnými tříslovinami. Čtyřicet procent vína zrálo 8 měsíců v bariku.

Mile mne překvapil Malbec Gran Reserve 2016 z chilského vinařství Santa Ema. Ve vůni hodně vyzrálé tmavé ovoce. Chuť výrazně ovocná, středně plná, uhlazená s náznakem džemu. Část vína zrála 10 měsíců v bariku.

A na závěr to nejlepší i nejdražší - Barrancas Toso 2015, cuvée z odrůd Malbec (60 %) a Cabernet Sauvignon (40 %), vinařství Pascual Toso. Vyšší, ale předpokládaný alkohol (14 %). Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce, jemně džemovité a lehounce kořenité. V chuti plné, uhlazené a výrazně ovocné s jemnými tóny dřeva v delším závěru. Víno zrálo 8 měsíců v bariku. Moc pěkná tečka za malou srovnávací degustací jihoamerických vín z odrůdy Malbec.

Téměř komplexní „vrcholový tým“ ohodnotil vína, především z odrůdy Malbec, takto: Cuvée Barancas a Alpataco Chardonnay – 9 bodů, Malbec Estate, Pascual Toso a Malbec Gran Reserve, Santa Ema – 8,9 b., Malbec Roble Pueblo del Sol a Malbec Saurus – 8,8 b., Viognier Reserva a Saurus Malbec Rosé – 8,7 b., Sauvignon Blanc Pueblo sel Sol a Malbec Pueblo del Sol – 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý