Ochutnávka vín Vinařství Sonberk (Popice)

Ochutnávka Vinařství SONBERK, a.s. (Popice) dne 07.06.2018

Ze Sonberku vítězily ryzlinky

Dáša Fialová přijela do Viničního altánu tentokrát ve zcela jiné roli. Žádná sabráž, žádný sekt, a také bez vín z Proqinu. Jako nová ředitelka obchodu a marketingu v popickém Vinařství Sonberk se ujala role sommelierky a představila nám deset vín z vyhlášeného vinařství na Pálavě. A to ze dvou kvalitativních řad - Stříbrný Sonberk (3) a Velký Sonberk (7).

Nejprve to byla tři vína z řady Stříbrný Sonberk. Zavínili jsme se Muškátem moravským 2017, kabinetním, výrazně suchým vínem. Bohatá vůně (citrusy, grep, muškát i stopa majoránky). V chuti ovocný (kompotované meruňky), lehce kořenitý, poměrně šťavnatý a pikantní v závěru na patře.

Následoval Sauvignon 2017 v pozdním sběru, suchý se zřetelnou kyselinou (7 g/l). Ve vůni nazrálý angrešt a další bobuloviny se stopou černého rybízu a černého bezu.

Posledním vínem z této nižší řady byl Ryzlink rýnský 2016 v pozdním sběru. Opět suché víno se zajímavou vůní nazrálých světlých peckovin v závoji jemných petrolejových tónů, které já tradičně označuji jako použitou čistící bavlnu s krásným českým názvem „pucvol”. V suché chuti ovocně-minerální, šťavnatý a pikantní s poměrně delší dochutí.

Řadu Velký Sonberk jsme zahájili Rieslingem 2016 VOC, vínem s harmonickým zbytkovým cukrem a kyselinou (4 g/l a 6,7 g/l). V bohaté vůni jsem cítil nazrálé světlé ovoce, jemný med a minerální tóny, které přecházely v náznak petroleje. Chuť ovocná (stopa citrusů), minerální „štych”, tělo plnější a šťavnaté s měkce pikantním ocáskem.

Ještě o malinko více mi chutnal Riesling 2015 VOC, suché víno s výraznější kyselinou (8,1 g/l). Ve vůni světlé ovoce, lipovina a závan minerálů. V plnější, velmi příjemně chuti převládaly meruňky, květ lípy a mineralita. Jemně medový, výrazně pikantní závěr.

Ze zcela „jiného soudku” bylo následující cuvée Chardonnay & Pinot Gris 2015, barrique (poměr 60/40). Suché víno s trochu potlačenou ovocnou vůní na úkor vanilky a dřeva. V chuti sušené světlé ovoce, ale také výrazná vanilka, karamel a trošku nepříjemná hořčinka, která zůstávala dlouho na patře. Není to víno mého srdce, ačkoliv obdivovatelů si najde určitě dost.

Tramín 2016 v pozdním sběru (pravděpodobně Gewürztraminer) byl suchý s lehce potlačenou ovocně-minerální vůní. V chuti plnější, opět ovocně-minerální a měkce pikantní. Takový spíše „pánský” tramín.

Ze dvou vín z odrůdy Pálava (suché a sladké) mi chutnalo to první. Pálava 2016 VOC měla vyrovnaný zbytkový cukr a kyselinu (6 g/l). Vůně jemná, ovocně-květinová s přítomností citrusů. V sušší chuti byla identická, svěží a příjemně pikantní.

Pálava 2016 ve výběru z hroznů byla opravdu sladká (55 g/l zbytkového cukru). Ve vůni bylo cítit sušené ovoce, avšak poněkud potlačené. Ve sladké, ovocně-minerální chuti bylo víno opět trochu utlumené, málo živé, a bez zřetelnější svěžesti.

O závěr se postaral krásný bonbónek - Riesling 2014 ve výběru z cibéb. Krásná i mnohovrstevná vůně citrusů a meruněk, a to v lehkém petrolejovém závoji. Koncentrovaná, sladká chuť citrusů a medu s pikantním ocáskem. Mazlivé víno s posláním léčit...

Tentokrát kompletní „vrcholový tým” ocenil vína ze Sonberku takovými body: Riesling 2014, výběr z cibéb - 9,3 bodu (z 10 možných), Riesling 2015 VOC - 9,1 b., Pálava 2016 VOC - 9 b., Riesling 2016 VOC, Chardonnay & Pinot gris 2015 a Tramín 2016 - 8,8 b., Pálava 2016, výběr z hroznů (sladké) - 8,7 b., Ryzlink rýnský 2016 (Stříbrný Sonberk) - 8,6 b., Sauvignon 2017 (Stříbrný Sonberk) - 8,5 b. a Muškát moravský 2017 (Stříbrný Sonberk) - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý