Ochutnávka vín Znovín Znojmo

Ochutnávka Znovín Znojmo, a.s (se sídlem v Šatově) dne 16.05.2018

Vyrovnaná kvalita ze Znovínu

Ze Znovínu jsme tentokrát neochutnali nějaké opravdu zcela mimořádné víno, nicméně kvalita byla ve vyrovnané konkurenci dvanácti vín velmi vysoká.

Pravidelně prezentující zástupce vinařství „Charlie” Slavík nám tentokrát vybral deset bílých a po jednom růžovém a červeném víně. A právě posledními dvěma jmenovanými jsme, jako již u Znovínu tradičně, přechutnávání zahájili.

Nejprve Zweigeltrebe 2017 v pozdním sběru (č. šarže 7390), suché mladé víno s vůní kompotovaných tmavých peckovin. Chuť bohatě ovocná, lehounce nasládlá a jemně pikantní. Od tak mladého vína bych tuto kvalitu nečekal.

Každopádně jsem ji čekal od mého růžového oblíbence, Cabernetu Sauvignon 2017 v pozdním sběru (č. šarže 7317). A nezklamal! Polosladké víno (pociťově však spíše polosuché díky 6,7 g/l kyselin) vonělo po bohaté kombinaci tmavých peckovin a lesní směsi. Chuť nasládlá, bohatě ovocná, šťavnatá a vstřícně svěží s lehounce kořenitým ocáskem. Potěšení nejen na léto.

Skvělým poměrem cena/výkon vynikl Müller-Thurgau 2017, „ponížené” suché jakostní víno. Ve vůni ovocně-květinové s lehounkým minerálním „štychem”. V chuti opět ovoce a květiny s lehounkým závanem minerálů. Ve šťavnatém a trošku nasládlém těle byla „milerka” příjemně pikantní.

S ledňáčkem na etiketě se představilo Sylvánské zelené 2017 v pozdním sběru (č. šarže 7322). Víno na hranici suchého a polosuchého s vůní vyzrálého světlého ovoce, jemně kořenitého (bílý pepř?). Chuť plnější, ovocně-květinová, šťavnatá a měkce pikantní. V delším závěru byl „sylván” lehounce nasládlý.

Polosuché Neuburské 2017 v pozdním sběru (č. šarže 73909) nabídlo ve výraznější vůni nazrálé světlé ovoce, závan květin a pylu. V chuti převládaly vyzrálé světlé peckoviny doplňované vzdálenými tóny květin. Tělo šťavnaté a pikantní, cítil jsem i chlebovinku.

Velmi se mi líbil Ryzlink rýnský 2016 v pozdním sběru (č. šarže 6313), suché víno s velmi vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (5,4 g/l a 6,4 g/l). Ve vůni výrazně ovocný, broskvově-meruňkový. Také chuť ovocná (peckoviny), šťavnatá se vzdálenými minerálními tóny. V delším závěru bylo víno měkce pikantní.

Chutnalo mi také Veltlínské zelené VOC Znojmo 2017 (č. šarže 7327), formálně ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (8,4 g/l). Vůně spíše ovocně-květinová, jemně kořenitá. V chuti identické, lehounce nasládlé i zakulacené. Šťavnaté tělo bylo v závěru měkce pikantní. Poměrně extraktivní víno (25,7 g/l bezcukerného extraktu).

A další výborné víno - Sauvignon 2017 v pozdním sběru (č. šarže 7343). Ve vůni ovocný základ doplňovala stopa černého bezu a špetka grepu. Chuť ovocná (citrusy) s nádechem černého bezu, šťavnatá a pikantní. Plnější tělo přecházelo v závěru z citrusů až do meruňky a broskve.

U nás ještě málo pěstovaná odrůda Semillon byla z řady Ledňáček, ročník 2017 v pozdním sběru (č. šarže 7376). Víno na hranici suchého a polosuchého vonělo po lehce medových citrusech. V chuti ovocné (sladké citrusy), poměrně šťavnaté a pikantní.

Jistou zajímavostí bylo Rulandské modré klaret 2017 v pozdním sběru s originální etiketou (kresba Josefa Velčovského) a s názvem odrůdy „π(pí)not noir”. Víno z řady „chuťově zakulacených” pinotů neslo Ludolfovo číslo (3,14) jako odkaz na zchlazení hroznů před lisováním (kryomacerace) na 3,14 °C. Polosladké víno vonělo po směsi světlých a tmavých peckovin. V plnější a zřetelně nasládlé chuti bylo poměrně šťavnaté a měkce pikantní. Pěkné, mazlivé víno, ale pro mne byl zbytkový cukr již lehce za hranou.

Jedním z nejlepších vín večera byl pro mne polosladký Tramín červený 2017 v pozdním sběru (č. šarže 7353). Krásná a „tradiční” vůně po růžích a sladkém ovoci, především exotickém liči. V identické chuti bylo víno nasládlé a příjemně pikantní v poměrně dlouhém závěru. Takové mazlivé potěšení.

Bohužel, závěrečná Pálava 2017 v pozdním sběru (č. šarže 7361) mne již tolik neoslovila. Víno s téměř identickým zbytkovým cukrem a kyselinou jako tramín nabídlo jen velmi jemnou, spíše potlačenou vůni. Také v chuti (náznak jemných citrusů, snad grep) bylo víno lehounce kořenité, ale poměrně nevýrazné. V závěru bylo měkce pikantní. Trochu mne jeho styl překvapil...

Početně velmi oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína ze Znovínu takto: Ryzlink rýnský 2016, Veltlínské zelené VOC 2017 a Sauvignon 2017 - 8,9 bodu (z 10 možných), Cabernet Sauvignon rosé 2017, Sylvánské zelené 2017, Neuburské 2017, Semillon 2017, Rulandské modré klaret 2017 a Tramín červený 2017 - 8,8 b., Zweigeltrebe 2017 - 8,7 b., Pálava 2017 - 8,6 b. a Müller-Thurgau 2017 - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý