Ochutnávka vín Vinařství Plaček (Moravské Bránice)

Ochutnávka Vinařství Jan Plaček (Moravské Bránice) dne 14.05.2018

Po roce opět příjemná překvapení

Na degustaci vín z rodinného Vinařství Jan Plaček v Moravských Bránicích se vždy těším, pravidelně nám totiž představí nějakou tu vinnou novinku. Stejně tak tomu bylo i po roce ve Viničním altánu.

Manželé Plačkovi nám představili dvanáct vín - čtyři červená a osm bílých, a to z ročníků 2015 až 2017.

A začali jsme v „obráceném gardu”, tedy červenými víny. Prvním byl Dornfelder 2016, kabinetní víno s vůní po kombinace tmavých peckovin a lesní směsi s náznakem makového koláče. V chuti identické, lehčí a měkce pikantní.

O něco bohatší byla Frankovka 2016 v pozdním sběru. Ve vůni lehce džemovité tmavé ovoce. V chuti rovněž lehčí, uhlazené tmavé ovoce, měkce pikantní s lehounkým náznakem vanilkových tónů. Víno zrálo 8 měsíců v novém sudu z rakouského dubu (500 l).

Pro mne nejlepším červeným vínem večera bylo Rulandské modré 2015 v pozdním sběru. Ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce s nenápadnou stopou kůže a čokolády. Ve vyzrálejší chuti uhlazené, lehce kořenité tóny, měkce pikantní. Část vína zrála 8 měsíců v bariku.

Již podruhé jsme ve Viničním altánu ochutnali Plačkův Cabernet Cortis. Po loňském panenském víně to tentokrát byl ročník 2016 ve výběru z bobulí. Cukernatost vysoká, ale tělo tvrdší, výrazně bohaté na třísloviny. Vyšší alkohol (14,2 %), ve vůni tmavé ovoce s tóny džemu a griotky, a se stopou po zelené paprice. V chuti téměř identický, uhlazený s náznakem džemu a s výraznými tříslovinami v dochuti. Nefiltrované extraktivní víno (29,7 g/l bezcukerného extraktu), které však bude muset v láhvi ještě minimálně rok, nebo i dva ležet.

Prvním bílým vínem byl jakostní Müller-Thurgau 2017, suché víno s výraznější ovocně-květinovou vůní s výraznějšími citrusovými stopy s lehkým banánovým „štychem”. V chuti zřetelnější květiny, pikantní v trošku tenčím těle.

Novinkou byla interspecifická odrůda Savilon 2016 v pozdním sběru. Suché víno vonělo po vyzrálém světlém ovoci s jemnou stopou medu. V chuti rovněž světlé peckoviny, s náznakem květin, lehounce zakulacené a pikantní. Příjemně pitelné, ale ničím výjimečné víno.

Mnohem atraktivnější a bohatší bylo Rulandské bílé 2016 v pozdním sběru. Formálně ještě suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,9 g/l a 7 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce, lehounce medové a máslové. V chuti vyzrálé meruňky a broskve, šťavnaté a pikantní se stopou medu. Pro mne nejlepší víno večera.

Další novinkou byla Premiéra 2015 v pozdním sběru, cuvée odrůd Sauvignon (2/3) a Rulandské bílé (1/3). Suché víno, které zrálo v novém dubovém sudu (500 l). Ve vůni vyzrálé světlé ovoce, vanilka a jemný karamel. V plné, uhlazené chuti byly cítit výrazné tóny vanilky a karamelu, ovocná složka byla přece jen dost potlačena. Myslím, že byla škoda dávat víno (zvláště sauvignon) do nového dubového sudu.

Velmi zdařilé bylo následující cuvée Nová hora 2016 v pozdním sběru. Lehounce polosuché víno z odrůd Veltlínské červené rané a Rulandské šedé vonělo po světlém ovoce v lehkém květinovém závoji. V ovocně-květinové chuti bylo víno šťavnaté, pikantní a příjemně svěží.

Ve srovnání s ostatními členy „vrcholového týmu” mi Sauvignon 2016 v pozdním sběru chutnal o poznání víc. Polosuché víno s malinko vyšším alkoholem (13 %) vonělo po světlém ovoci a černém bezu. V nazrálé chuti identické, měkce pikantní. Postupně se otevíralo a získávalo výraznější aromatiku.

A další velmi pěkné víno - Pálava 2017 v pozdním sběru. Polosladké víno s příjemnou kyselinkou. Ve vůni citrusy, jemné květiny a stopa kořenitosti. V chuti zřetelně nasládlé, ovocně-květinové (citrusy) s měkce pikantním ocáskem.

A na závěr sladký Solaris 2017 ve výběru z hroznů (téměř 50 g/l zbytkového cukru). Ve vůni citrusy, med a květiny. V chuti sladší, citrusově-květinové víno, šťavnaté a lehce pikantní.

Hezká tečka za tradičně příjemnými víny z Moravských Bránic.

Tentokrát kompletní „vrcholový tým” ocenil Plačkova vína takto: Rulandské bílé 2016 - 9 bodů (z 10 možných), Premiéra 2015, Nová hora 2016 a Pálava 2017 - 8,8 b., Rulandské modré 2015, Cabernet Cortis 2016 a Solaris 2017 - 8,7 b., Savilon 2016 - 8,6 b., Frankovka 2016, Müller-Thurgau 2017 a Sauvignon 2016 - 8,5 b., Dornfelder 2016 - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý