Ochutnávka vín Víno Tetur (Velké Bílovice)

Ochutnávka Vinařství Vladimír Tetur (Velké Bílovice) dne 09.05.20181162 tetur3

A nakonec Velká bílá slípka...

Tradičně trochu jiná, zajímavá a navíc s různými překvapeními. Velkobílovický vinař Vladimír „Laďa” Tetur opět nezklamal.

Několik dní před degustací jsme asi hodinku pobývali v jeho vinařství, ochutnali pár vzorků a odnesli jsme si kromě lahví vína také pocit, že nás ve Viničním altánu opět příjemně překvapí. Bez ohledu na to, že se již tradičně omlouvá hostům za to, že už některé příběhy či motivy na jeho degustacích dříve slyšeli. Neslyšeli, a když, tak jsme zapomněli. A vína opět polaskala.

Ochutnali jsme dvanáct „standardních” vzorků, a na závěr ještě jedno překvapení skryté pod názvem Joker II.

Začali jsme aromatickým vínem Irsai Oliver 2016 v kabinetním provedení. Vůně ovocná, lehce kořenitá se vzdálenými květinovými tóny. V suché chuti bylo víno lehčí, ovocně-květinové, malinko kořenité, a v koncovce měkce pikantní. Příjemné zavínění.

Jakostní Müller-Thurgau 2017 byl hezkou ukázkou této stále opomíjené odrůdy. Polosuché víno s vůní nazrálého světlého ovoce s květinovou stopou. V chuti lehounce nasládlé, šťavnaté a měkce pikantní. Nechybělo nazrálé světlé ovoce a také lehký bylinný „štych” v závěru.

Muškát moravský 2016 v pozdním sběru byl rovněž polosuchý. Ve vůni jemně kořenité světlé ovoce, především citrusy. V chuti ovocně-květinový, lehounce nasládlý a zakulacený s decentní kořenitou stopou. Ve šťavnatém těle byl měkce pikantní.

Příliš mne nezaujal polosuchý Sauvignon 2016 v pozdním sběru s poněkud potlačenou aromatikou. V nasládlé chuti nazrálé světlé peckoviny, v těle malinko šťavnatý a pikantní. V závěru ukázalo víno lehce minerální ocásek. Na sauvignon málo vůně i svěžesti.

Změnili jsme barvu. Frankovka 2015 v pozdním sběru byla již vyzrálá a příjemně pitelná. Ve vůni tmavé peckoviny, jemná stopa vanilky a závan koření. V uhlazeném těle bylo víno téměř identické, malinko zřetelnější byla stopa dubu, v koncovce bylo víno měkce pikantní.

Jedním z nejlepších vín večera bylo Rulandské modré 2012 ve výběru z hroznů, barrique. Přes vysoký alkohol (15 %) působilo víno harmonicky, přičemž alkohol byl dobře zakomponován v těle vína. Ve vůni lehce kořenité a džemovité tmavé ovoce. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, až sušené, lehce kořenité s dotykem čokolády, v závěru s náznakem pikantnosti. Víno zrálo 15 měsíců v bariku.

Pochutnal jsem si na mém oblíbeném Merlotu rosé. Polosuché víno z ročníku 2017 v pozdním sběru vonělo po kombinaci tmavých peckovin a lesních plodů. V lehounce nasládlé a bohaté chuti bylo cítit šťavnaté ovoce v měkce pikantní koncovce. Krásné osvěžení!

A opět bílá vína. Mezi špičku večera patřilo polosuché Rulandské šedé 2017 v pozdním sběru. Ve vůni nazrálé světlé peckoviny v lehkém minerálním závoji. V chuti plné, ovocné a zakulacené. Šťavnaté a lehce pikantní víno s delším závěrem. Na mladé víno opravdu překvapivé.

Potěšil mne také Ryzlink vlašský 2016 v pozdním sběru. Suché víno s ovocnou, lehounce minerální vůní. V chuti velmi podobné, náznak kořenitosti, tělo šťavnaté a pikantní. Výborné víno na delší pití je nyní v dobré kondici.

Polosuchá Pálava 2017 ve výběru z hroznů voněla po světlém, lehce kořenitém ovoci. V chuti nasládlá, plnější a měkce pikantní se stopou kořenitosti. Poměrně jemná Pálava, klidně použitelná i na delší pití.

A možná absolutním vítězem večera byl Ryzlink rýnský 2015 v pozdním sběru. Vyzrálé víno s vůní citrusů a s lehkým závanem petroleje, kterému říkám hezky česky garážová vůně „pucvolu”. V chuti opět nazrálé světlé ovoce, jemný medový „”štych", stopa po minerálech a hezky pikantní, ale zároveň nasládlý ocásek.

Následující Chardonnay Remake 2017 v pozdním sběru signalizovalo návrat ke starým způsobům výroby vína. Polovina vylisovaného moštu kvasila společně s druhou polovinou ve formě celých bobulí. Vůně jemnější, ovocně-minerální. V chuti náznak světlého ovoce, měkce pikantní. Ještě mladé víno, které potřebuje ležet v láhvi.

Ze závěrečného vejce s překvapením (degustační označení JOKER II) se vyklubala Velká bílá slípka 2015, suché zemské víno, cuvée odrůd Rulandské šedé a Chardonnay v barikovém provedení. Ve vůni vyzrálé světlé ovoce, jemně medové, trošku kořenité v delikátním vanilkovém závoji. V chuti nazrálé, plné a uhlazené s delším, lehkým vanilkovým závěrem. Pěkné víno, ale očekával jsem trošku bohatší a „mazlivější” tělo.

Početně poněkud oslabený „vrcholový tým” ocenil vína takto: Ryzlink rýnský 2015 - 8,9 bodu (z 10 možných), Rulandské modré 2012, Merlot rosé 2017, Rulandské šedé 2017 Pálava 2017 a Velká bílá slípka 2015 - 8,8 b., Sauvignon 2016 a Ryzlink vlašský 2016 - 8,7 b., Muškát moravský 2016,a Chardonnay Remake 2017 - 8,6 b., Irsai Oliver 2016 a Müller-Thurgau 2017 - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý