Ochutnávka vín Rodinné vinařství Brázdová (Sudoměřice)

Ochutnávka Vinařství Brázdová (Sudoměřice) dne 03.05.2018

Příjemný návrat vín od Brázdů

Po třech letech přijel do Viničního altánu vinný posel ze Sudoměřic Ludvík Brázda, aby nám představil vína z rodinného Vinařství Brázdová. Bylo jich celkem jedenáct, v drtivé většině novinky z loňské sklizně. Až na závěrečnou Frankovku 2017 to byla pouze bílá vína.

Vstupním, a rozhodně především zavíňovacím vínem bylo Veltlínské zelené 2016 v kabinetním provedení. Suché víno s ovocnou vůní, jen s jemnými minerálními tóny. V chuti lehké, malinko uhlazené s decentní stopou minerálů a měkce pikantní koncovkou v ovocitém těle. Nenáročné víno na běžné pití.

O něco bohatší a vstřícnější bylo následující Veltlínské zelené 2017 v pozdním sběru. Formálně ještě suché víno s poměrně vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou. Ve vůni ovocné, lehounce kořenité se vzdáleným dotykem mandlí. V malinko nasládlé chuti bylo téměř identické. V koncovce měkce pikantní s trošku delší dochutí.

O malý stupínek výš bych zařadil Sylvánské zelené 2017 v pozdním sběru. Rovněž ještě suché víno, ale s vyšším zbytkovým cukrem (7 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce (zvláště hruška) s jemným minerálním „štychem”. O malinko plnější chuť s převahou nazrálého světlého ovoce. Šťavnaté a pikantní tělo s malinko delší koncovkou. Zaujal mne na bílé víno slušný bezcukerný extrakt (24,5 g/l).

Velmi se mi líbil Sauvignon 2017 v pozdním sběru. Ve vůni nazrálé světlé ovoce s lehkými tóny černého rybízu. V chuti identický, šťavnatý a pikantní s delším závěrem.

Rulandské šedé 2017 v pozdním sběru mne tolik nezaujalo. Suché víno s výrazně vyšším zbytkovým cukrem (7,2 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce až s tóny koláče, a to vše v lehkém minerálním závoji. Chuť téměř identická, poměrně šťavnatá a pikantní, lehce nasládlá a trošku bohatší v závěru na patře.

Potěšil mne zatím ještě hodně mladý Ryzlink rýnský 2017 v pozdním sběru. Víno s velmi vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (7,7 g/l a 7,5 g/l). Příjemná ovocná vůně s převahou citrusů. Také v chuti výrazně ovocný „rýňák”, svěží a pikantní, s lehkým dotykem minerálů. Víno potřebuje ležet a zakulatit se. Vypadalo velmi nadějně pro ležení v láhvi.

A neméně nadějné bylo Chardonnay 2017 v pozdním sběru. Víno na hranici suchého a polosuchého (8,1 g/l zbytkového cukru) s vůní vyzrálého světlého ovoce s delikátním minerálním „štychem”. Také v chuti bylo víno ovocně-minerální, šťavnaté a pikantní, a navíc s poměrně delším závěrem. Ležením v láhvi určitě zkrásní.

I pánové si pochvalovali Tramín červený v pozdním sběru. Polosuché víno s decentní, lehce kořenitou vůní světlého ovoce (špetka citrusů) a květin. V chuti převládala jemně kořenitá ovocná složka, postupně se projevovaly i květinové tóny. Víno bylo lehounce nasládlé, šťavnaté a příjemně pikantní.

Johanniter 2017 v pozdním sběru byl formálně ještě suchý (8,3 g/l zbytkového cukru a 6,9 g/l kyselin). Ve vůni připomínal kombinaci Hibernalu a sauvignonu se zřetelnými tóny černého rybízu. Ve výrazné, lehce nasládlé chuti byly dominantní tóny černého rybízu. V těle bylo víno poměrně šťavnaté a měkce pikantní. Osobně bych dal přednost předchozímu tramínu a následující Pálavě.

Pálava 2017 v pozdním sběru se mi velmi líbila. Polosladké víno, ale nic přeslazeného a převoněného. Ve vůni spíše jemnější, ovocně-květinová. Stejně tak ve šťavnaté, delikátně kořenité a pikantní chuti. Krásně extraktivní víno, klidně bych si dal i několik skleniček!

Závěrečná Frankovka 2016 v pozdním sběru poněkud zaostala za bílými víny. Ve vůni vyzrálé, výrazně kořenité tmavé ovoce. V uhlazenějším těle byly navíc cítit tóny čokolády, ale také ještě zřetelné třísloviny. Víno snad spíše k jídlu, samotné by mne neoslovilo.

Početně ne zcela kompletní „vrcholový tým” hodnotil vína ze sudoměřického sklepa takto: Sauvignon 2017, Ryzlink rýnský 2017, Tramín 2017 a Pálava 2017 - 8,8 bodu (z 10 možných), Sylvánské zelené 2017, Rulandské šedé 2017, Chardonnay 2017 a Johanniter 2017 - 8,7 b., Veltlínské zelené 2016 - 8,6 b., Frankovka 2017 - 8,5 b. a Veltlínské zelené 2016 - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý