Ochutnávka vín "Chilská špička Viňa Chocalán" (Productos Latinos – dovozce)

Ochutnávka Viňa Chocalán (Chile) dne 20.03.2018

Chocalán v plné kráse

Přední chilské vinařství Viňa Chocalán se představilo ve Viničním altánu v plné kráse. A to díky Josefu Uhlíkovi, který tato vína dováží a pravidelně je (společně s dalšími víny nejen z Chile) ve Viničním altánu prezentuje.

Tentokrát nám představil devět vín z několika kvalitativních řad - tři bílá a šest červených. Všechna bílá byla poměrně mladá, a to z ročníku 2017. Prvním byl Sauvignon Blanc Reserva, suché a výrazně aromatické víno, svým charakterem velmi blízké novozélandským sauvignonům. Ve vůni světlé ovoce včetně angreštu, citrusy a tóny černého rybízu a listu černého bezu. V chuti identické, šťavnaté, lehounce zakulacené a poměrně pikantní. Velmi vstřícný sauvignon.

Chardonnay Reserva bylo o poznání méně živé. Ve vůni nazrálé světlé ovoce s lehkým dotykem medu. Rovněž tak v plnější a uhlazené chuti s lehounkou máslovou a minerální stopou. Víno však chyběla větší život a pikantnost, nicméně hladilo na patře.

Pro mne zajímavý byl Viognier z vyšší řady Gran Reserva. Vůně ovocná s lehkou stopou minerálů v jemném květinovém závoji. Chuť plná, ovocně-květinová, zakulacená a mazlivá s lehounkým máslovým „štychem”. V závěru bylo měkce pikantní. Škoda, že vyšší alkohol (14 %) byl přece jen zřetelný.

Krásně mne naladilo první červené víno - Pinot Noir Gran Reserva 2016. Příjemná vůně lehounce kořenitých tmavých peckovin v kombinaci s lesními plody. V chuti převládala spíše lesní směs, uhlazená, malinko kořenitá s delším, laskajícím závěrem. Moc pěkné víno k tmavému masu, ale i na delší pití.

Merlot 2015 Reserva byl sice pěkný, nicméně podle mne kvalit modrého pinotu nedosáhl. Ve vůni lehce džemovité tmavé ovoce včetně lesní směsi. Také v chuti jemný džem z lesních plodů, tělo uhlazené s delikátními tříslovinami a měkce pikantním ocáskem. Část vína zrála v barikových sudech z francouzského dubu.

Od Carmenére Reserva 2016 jsem očekával výraznou kořenitost s tóny sušené zelené i červené papriky. Ale mile mne překvapila jemná kořenitost, bohatá ovocnost a jen vzdálené paprikové tóny. A to jak ve vůni, tak v chuti. V chuti převládalo vyzrálé až nasládlé tmavé ovoce, lehounce okořeněné, navíc s čokoládovou stopou.

O něco „stylovější” byl Cabernet Sauvignon Reserva 2016. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce se zřetelnými tóny hořké čokolády. Vínu nechyběly třísloviny a v závěru nabídlo lehce pikantní ocásek.

Tradičně krásný byl Syrah z řady Gran Reserva, v tomto případě ročník 2014. Ve vůni tmavá lesní směs se stopou džemu. V chuti uhlazené lesní plody, měkce pikantní s jemným džemem a s náznakem kůže v delším závěru. Víno zrálo 12 měsíců v bariku z francouzského dubu.

A to nejlepší nakonec - Vitrium Blend 2013, velké cuvée z odrůd Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Syrah, Malbec, Carmenére a Petit Verdot, „soukromé” víno hlavního enologa vinařství Fernanda Espiny. V plné vůni vyzrálé tmavé ovoce se stopou čokolády. Také v bohaté chuti tmavé ovoce, uhlazené se špetkou čokolády. V dlouhém závěru potěšila velmi jemně pikantní koncovka. Opravdu krásná tečka!

Početně trochu oslabený „vrcholový tým” hodnotil chilská vína takto: Vitrium Blend - 9,2 bodu (z 10 možných), Syrah Gran Reserva - 9 b., Merlot Reserva - 8,9 b., Pinot Noir Gran Reserva, Carmenére Reserva a Cabernet Sauvignon Reserva - 8,8 b., Sauvignon Blanc Reserva a Viognier Gran Reserva - 8,7 b., Chardonnay Reserva - 8,6 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý