Ochutnávka vín Váš vinař Stanislav Mádl (Velké Bílovice)

Ochutnávka "Váš vinař Staňa Mádl (Velké Bílovice)" dne 24.04.2018

Malé jubileum se Staňou

Již popatnácté jsme ve Viničním altánu přivítali Našeho vinaře Staňu Mádla z Velkých Bílovic. Toto malé jubileum jsme oslavili tuctem vín z ročníků 2015, 2016 a 2017 - osm bílých, jedno růžové a tři červená.

Možná se již opakuji, ale Staňova vína se mi zdají rok od roku lepší. Ostatně několik pravidelných hostů Viničního altánu (včetně mne) si to mohlo ověřit o několik dní později přímo ve sklepě Mádlova vinařství. Vstřícný, vtipný a moudrý „nejensomeliér” Pavel Suk nám předkládal vína, na kterých jsme si ve Viničním altánu neměli možnost pochutnat. Byl to silný zážitek, takže ještě jednou díky - Staňovi i Pavlovi.

Styl degustace byl tradičně veselý a vína vstřícná. Prvním byl zavíňovací Müller-Thurgau 2017 v pozdním sběru, ovocné a lehounce minerální víno s lehčím, nicméně se šťavnatým a měkce pikantním tělem. Myslím, že ho někteří „nezavínění” členové „vrcholového týmu” poněkud podcenili.

A svým způsobem to platilo i o následujícím Ryzlinku vlašském 2017 v pozdním sběru, suchém víně s lehce kořenitou, ovocně-minerální vůní. Ve šťavnaté, výrazněji kořenité chuti bylo víno měkce pikantní a poměrně šťavnaté. Potřebovalo by ležet v láhvi alespoň půl roku.

Velmi mi chutnalo Veltlínské zelené 2017 v pozdním sběru. U Stani pochopitelně v suchém provedení. Příjemně pitelné víno s nižším alkoholem (11 %). Ve vůni výrazněji ovocné, lehce kořenité (stopa pepře) se vzdálenými mandlovými tóny. Chuť téměř identická, zakulacená a příjemně šťavnatá s pikantním ocáskem. Tipoval bych podle ročníku 2016, že víno bude do roka krásně nazrálé.

Všechna tři předchozí vína byla ideální pro delší pití, a to prakticky již nyní. Následující Chardonnay 2017 bylo z trošku jiného soudku, přesněji nerezového tanku. Opět suché víno s výraznější kyselinou (7 g/l) a s vůní vyzrálého světlého ovoce. V chuti lehce nazrálé světlé peckoviny s lehounkou stopou medu. V těle uhlazené, ale ještě ne zcela ideálně zakulacené. Potřebuje ležet v láhvi ještě minimálně půl roku, díky čemuž se mimo jiné nepochybně zjemní i výrazně pikantní ocásek.

Sauvignon 2016 v pozdním sběru je již v ideální kondici. Opět suché víno s malým „zbytkem” (3 g/l) a odpovídajícím alkoholem (12,5 %). Vůně broskvově-meruňková, středně bohatá. Výraznější bylo ovoce v lehounce nasládlé chuti. Tělo zakulacené, měkce pikantní s poměrně delším závěrem.

Ryzlink rýnský 2017 v pozdním sběru byl ještě mladý, nicméně velmi perspektivní. Ve vůni ovocně-květinový se stopou jemné lipoviny. V chuti bohatě ovocný, trošku zakulacený, spíše lehčí s pikantní koncovkou. Jeho skutečnou krásu ukáže až čas, za rok, možná i dva. Staňův ryzlink z ročníku 2013 jsem nedávno vytáhl ze sklípku a ochutnal. Byl nesrovnatelně lepší v porovnání s jeho premiérou v roce 2014.

Jedním z vrcholů večera byl Tramín červený 2015 v pozdním sběru. Víno zrálo 15 měsíců v sudu, který mu dodal eleganci a delikátní styl. Ve vůni jemně ovocně-květinový s lehkým dotykem exotického liči. V chuti jemně nasládlé citrusy a dotyk květin. Měkce pikantní víno, třeba i na delší pití, které se nabízí i mužům.

A vítězem mezi bílými víny bylo... Rulandské šedé 2015 v pozdním sběru, velmi bohaté, výrazně nazrálé a mnohovrstevné víno. Suchá „šedivka” s malinko vyšším, zbytkovým cukrem (kolem 5 g/l) a s pořádnou kyselinou (8 g/l při lahvování). Vůně výrazně ovocná (jižní plody) a lehounce minerální. Ve šťavnaté chuti bohatá na jižní ovoce s jemnou mineralitou. V delší koncovce bylo víno měkce pikantní.

Potěšila i „roséčko” 2017 z Frankovky v pozdním sběru. Víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6 g/l a 7 g/l) vonělo po hodně vyzrálých peckovinách. V lehounce nasládlé chuti bylo zakulacené, výrazně ovocité (kombinace lesních plodů a tmavých peckovin) s měkce pikantním závěrem.

Prvním červeným byl Staňou kdysi zatracovaný Cabernet Moravia, z něhož se nakonec vyklubala docela pěkná moravská odrůda, a to i z Mádlova sklepa. Ochutnali jsme ročník 2016 v pozdním sběru. Ve vůni džemovitá lesní směs s jemnou kořenitostí. V chuti to byla spíše kombinace lesních plodů s tmavými peckovinami včetně kompotované švestky. Uhlazené, malinko lehčí a v koncovce jemně kořenité víno.

O chloupek více mi chutnala Frankovka 2016 v pozdním sběru. Ve vůni vyzrálé, lehce džemovité tmavé ovoce. V chuti nazrálé višně, jemně kořenité, a v závěru měkce pikantní. Příjemná frankovka na delší pití.

A druhým vítězem večera bylo Rulandské modré 2016 v pozdním sběru, víno ze základní řady, které zrálo rok ve starém bariku (5. - 6. použití). Malinko vyšší alkohol (13 %), ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce. V chuti bohaté, delikátně kořenité a měkce pikantní. Pěkné víno k tmavému masu, ale i na delší pití. Elegantní tečka za utěšeným večerem se vstřícným vinařem a jeho výbornými víny.

Vína Stáni Mádla hodnotil téměř kompletní „vrcholový tým” takto: Rulandské šedé 2015 a Rulandské modré 2016 - 9 bodů (z 10 možných), Tramín červený 2015 - 8,9 b., Frankovka 2016 - 8,8 b., Ryzlink rýnský 2017, Sauvignon 2016 a Cabernet Moravia 2016 - 8,7 b., Rosé 2017 a Veltlínské zelené 2017 - 8,6 b. (moje hodnocení - 8,8 b.), Chardonnay 2017 - 8,5 b., Ryzlink vlašský - 8,2 b. (moje hodnocení - 8,7 b.) a Müller-Thurgau - 8,1 bodu (moje hodnocení - 8,5 b.

Text a fotografie Libor Chlupatý