Ochutnávka vín Víno Průdek (Velké Pavlovice)

Ochutnávka Víno Průdek (Velké Pavlovice) dne 15.03.2018

Mladá vína od Průdků

Na premiéře vín z malého rodinného vinařství ve Velkých Pavlovicích nám ve Viničním altánu jeho mladý majitel a sklepmistr Víno Průdek Jakub Průdek představil deset vín, z toho devět mladých z ročníku 2017. Osm bílých včetně jednoho frizzante, a dvě růžová (jedno frizzante). A na závěr vyzrálejší červené z ročníku 2015.

Zavínili jsme se Veltlínským zeleným, suchým vínem, které mi ze všech bílých chutnalo nejvíce. Mladý svěží „veltlín” s vůní nazrálého světlého ovoce, stopou květů a s lehounkou kořenitostí. V chuti téměř identický, šťavnatý a pikantní s příjemnou koncovkou přecházející do jemných citrusů. Velmi vstřícné víno i na delší popíjení.

Chardonnay bylo velmi suché, v ovocité vůni převládaly citrusy. V jemně máslové a ovocné chuti jsem cítil nazrálé ovoce s dominancí jižních plodů. Od chardonnay bych moýná očekával trošku plnější tělo.

Nasládlejší, ale jen o malinko bohatší byl Ryzlink rýnský, polosuché víno s vůní světlých peckovin. V nasládlé chuti převládaly světlé peckoviny (broskev, meruňka), zřetelná byla jemná stopa medu. Ještě moc mladý ryzlink, který naznačoval jistou mazlivost i perspektivu.

Tramín červený byl rovněž polosuchý, jen s nižší kyselinou (5,7 g/l). Ve vůni kombinace květin a ovoce. V jemnější chuti nasládlý, ovocně-květinový a lehce pikantní. Hrozny pocházely z velkopavlovické vinice vinařství Průdek.

První „roséčko” bylo na hranici suchého a polosuchého vína. Rulandské modré rosé nabídlo ve vůni jemné tmavé peckoviny s delikátní kořenitostí. Lehounké peckoviny převládaly také v jemně nasládlé a šťavnaté chuti s měkce pikantním ocáskem. Příjemné víno, které snese i delší pití.

Cuvée rosé Divoká Šárka nebylo tak „divoké”, jak jsem očekával. Polosuché cuvée odrůd André (asi 70 %), Rulandské modré (do 30 %) a malá troška Dornfelderu. Ve vůni poměrně výrazné lesní plody. V chuti nasládlé, aromatické ovoce a měkce pikantní koncovka. Vínu by slušela větší živost i svěžest.

Chardonnay již bylo polosladké. Ve vůni nazrálé světlé ovoce, jemně máslové s lehounkou stopou medu. V chuti sladší máslové ovoce s minerálními tóny, v závěru lehce pikantní. Opět chyběla větší svěžest.

Frizzante Růžové, cuvée odrůd André, Rulandské modré a Dornfelder, bylo polosladké. Ve vůni kombinace lesní směsi a tmavých peckovin. Chuť výrazně nasládlá, perlení velmi jemné, závěr byl jen málo pikantní. Více života by to chtělo!

Následující Frizzante Müllerka byla rovněž polosladká (30,4 g/l zbytkového cukru), ve vůni příjemné světlé ovoce a květiny. Chuť bohatě nasládlá, ovocná i květinová s lehkou stopou muškátu. Poměrně živé víno s měkce pikantním ocáskem.

O závěrečnou tečku se postaralo jediné červené víno večera - Alibernet 2015, barrique. Výraznější vůně kořenitého tmavého ovoce s lehounkou stopou čokolády. Také v chuti kombinace tmavého ovoce, koření a čokolády, navíc s tóny dubu, často charakteristické pro známější bariková vína ze Španělska a Itálie, která mi připomínají tóny „bakelitu”. Víno zrálo rok v novém bariku.

Početně oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína z velkopavlovického sklepa takto: Alibernet - 8,8 bodu (z 10 možných), Ryzlink rýnský a Cuvée rosé Vášnivá Šárka - 8,7 b., Veltlínské zelené a Rulandské modré rosé - 8,6 b., Chardonnay (suché) a Frizzante Müllerka - 8,5 b., Tramín červený, Chardonnay (polosladké) a Frizzante rosé - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý