Ochutnávka vín "Prvotřídní vína ze Slovinska" (Soluter, s.r.o. - dovozce)

Ochutnávka "Krásná vína ze Slovinska" dne 13.03.2018

Pochutnání, ale bez čokolády

Již podruhé na nás čekala ve Viničním altánu slovinská vína ze čtyř známých vinařství, která k nám dováží Vojtěch Ušela prostřednictvím své firmy SOLUTER, s.r.o. Na rozdíl od té loňské přijel vína prezentovat sám dovozce, takže jsme nejen otestovali jejich kvalitu, ale získali jsme i spoustu informací o u nás stále ještě málo známých slovinských vínech.

Ochutnali jsme jich celkem jedenáct, z toho dvě (bílé a červené) macerovaná s kvalitní ekvádorskou čokoládou. Přiznám se, že tento typ vína jaksi nezapadá do našeho degustačního standardu, takže jsme tyto speciality ani nehodnotili. Měl jsem problém tato vína (stejně jako loni) ochutnat. Určitě bych je nekoupil, ale zájemci se našli...

Naopak velmi jsem si pochutnal (kupodivu na rozdíl od některých kolegů z „vrcholového týmu”) na sektu Zlata Radgonska Penina brut z vinařství Radgonske Gorice. „Bublinky” z odrůdy Chardonnay byly krásně nazrálé a bohaté ve vůni i chuti. Cítil jsem vyzrálé světlé ovoce a jemnou stopu opečené chlebové kůrky. V chuti mazlivé, uhlazené, s dostatečným perlením a delším závěrem. Krásný vstup, možná by zasloužil pozdější zařazení v degustačním listu.

Jakostní Sauvignon 2015 ze stejného vinařství byl ještě suchý, ale oslovil mne méně. Jeho ovocitost a uhlazenost nebyla doprovázená dostatečnou pikantností. Za zmínku stojí jemné tóny černého bezu a černého rybízu ve vůni i chuti.

Ještě méně mi chutnalo Chardonnay 2016, suché jakostní víno z vinařství Vinska Klet Metlika. Plné, lehce ovocité víno s náznakem medu a máslových tónů ve vůni. Stejně tak v uhlazené chuti, v níž bylo hodně nazrálého světlého ovoce. Mazlivé, ale téměř „mrtvé” víno bez kyseliny.

Více mne potěšilo následující přívlastkové víno Koper Malvazija 2017 z vinařství Vinakoper. Ve vůni jižní ovoce. Také v plnější chuti vyzrálé jižní plody, měkce pikantní s lehounkou grepovou hořčinkou v koncovce.

Ze stejného vinařství byl Refošk (Refosco) Rosé 2016, formálně ještě suché víno spíše jižního typu. Ve vůni jahodový kompot a džem. V plnější, uhlazené a jen malinko pikantní chuti převažovaly kompotované jahody. Růžové víno spíše pro chladnější dny, tak trochu místo červeného.

Nejlepším tichým bílým vínem večera byla pro mne Ranina (neboli Bouvierův hrozen) 2017, jakostní víno z vinařství Radgonske Gorice. Polosuché víno s příjemnou kyselinkou. Ve vůni nazrálé, lehce aromatické ovoce (stopa citrusů). Chuť bohatě ovocná, lehce zakulacená a měkce pikantní. Svěží, hezky pitelné víno na delší posezení.

Rumuni Muškat 2015, polosladké přívlastkové víno s vyšším zbytkovým cukrem (30,2 g/l) z vinařství Vinska Klet Metlika vonělo po trošku utlumeném světlém ovoci, jemných bylinkách a koření. V téměř identické chuti bylo víno hodně nasládlé a jen měkce pikantní. Víno pro slavnostnější celorodinné příležitosti - tak jednu sklenku.

To Sladki Muškat 2016, přívlastkové víno z vinařství Vinakoper, byl sice sladký, ale krásný. Ve vůni sladké citrusy včetně grepu. V bohatě nasládlé chuti jsem opět cítil citrusy, ale také stopu medu. Potěšil měkce pikantní, delší závěr.

Opravdu výborná byla obě červená vína. Nejprve Koper Merlot 2015, přívlastkové víno z vinařství Vinakoper. Pěkná vůně tmavých peckovin, především višní. Stejně tak v uhlazené, jemné, ale svěží chuti s ještě zřetelnými tříslovinami. Víno, které zrálo rok v dubovém sudu, bych nechal ještě alespoň rok ležet v láhvi.

A ještě výborné cuvée Capris Cabernet - Shiraz 2013, barrique, přívlastkové víno z vinařství Vinakoper. Ve vůní vyzrálé tmavé ovoce (směs peckovin a lesních plodů) v lehounkém vanilkovém závoji. V chuti tmavé ovoce, jemné tóny vanilky a lehce pikantní ocásek v delším závěru. Výborné červené, které již přichází do ideální konzumní fáze, za trošku vyšší cenu.

Poslední víno večera, Chocolat Imperial, čokoládové červené z vinařství Kunej, bylo tak aromatické po čokoládě a vanilce, že jsem ho na dvakrát nedokázal ze skleničky vypláchnout, abych mohl přechutnat bílá vína. To byl tedy nářez! Naštěstí jsem si mohl vybral jiná vína, která mne potěšila.

Téměř kompletní „vrcholový tým” hodnotil slovinská vína takto: Capris Cabernet - Shiraz - 9,2 bodu (z 10 možných), Sladki Muškat - 8,9 b., Koper Merlot - 8,8 b., Ranina - 8,7 b., Rumeni Muškat a Koper Malvazija - 8,5 b., Zlata Radgonska Penina - 8,4 b. (moje hodnocení 8,8 b.), Sauvignon - 8,3 b. a Chardonnay - 7,5 bodu. Obě čokoládová vína jsme nehodnotili.

Text a fotografie Libor Chlupatý