Ochutnávka vín Rodinné vinařství Jedlička (Bořetice)

Ochutnávka Rodinné vinařství Jedlička (Bořetice) dne 27.02.2018

Bořetické potěšení, zvláště z Teras

Již loňská degustace naznačila, že vína z Rodinného vinařství Jedlička v Bořeticích budou stále lepší díky Jaroslavu Suskému, technologu a enologu vinařství. Loni jsme totiž ochutnali jen několik vín, která pocházela z jeho „dílny”.

Zkušený a charismatický vinař nám představil deset vín z ročníků 2015 a 2016, a k tomu jedno mladé z loňské sklizně.

Zavínili jsme se Svátečním vínem, v tomto případě kabinetním Sauvignonem 2017. Formálně suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,9 g/l a 6 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce (hlavně hruška), stejně tak v lehčí, poměrně šťavnaté a pikantní chuti. Kupodivu chutnalo mi víc, než kolegům z „vrcholového týmu”. Ti však ochutnávali z jiné láhve...

Následující Veltlínské zelené 2016 v pozdním sběru bylo rovněž suché, ale zároveň mnohem sofistikovanější. Ve vůni nazrálé světlé ovoce, lehce minerální. Stejně tak v jemně kořenité, šťavnaté a pikantní chuti.

Víno v pozdním sběru s názvem MORR 2015, cuvée odrůd Muškát Ottonel a Ryzlink rýnský bylo formálně ještě suché (7,7 g/l zbytkového cukru a 6,2 g/l kyselin) nabídlo ve vůni jemně kořenité světlé ovoce s převahou citrusů, především sušené kůry. V lehce uhlazené, jemně minerální a ovocité chuti bylo víno šťavnaté a měkce pikantní.

Moc se mi líbil suchý Ryzlink rýnský 2015 z viniční trati Terasy v Bořeticích. Ve vůni nazrálé světlé ovoce, bohatě minerální s lehkými petrolejovými tóny, které nejen mně připomínaly „vůni” čistících hadrů používaných především automechaniky, známými pod krásným českým názvem „pucvol”. V uhlazené chuti bohaté na světlé ovoce nebyly minerální tóny tak výrazné, objevila se však lipovina. Víno bylo v těle lehounce zakulacené a pikantní. Tento „rýňák” zrál krátce na kvasnicích.

A stejně tak jsem si pochutnal na polosuchém klaretu Rulandské modrém 2016 v pozdním sběru. Příjemná vůně jemných tmavých peckovin, delikátně minerální a kořenitá. Chuť jemně nasládlá, ovocně-minerální se stopou kořenitosti a s měkce pikantním závěrem. Potěšilo poměrně plné tělo s 26,2 g/l bezcukerného extraktu.

Tramín červený 2016 v pozdním sběru byl polosuchý. Vůně ovocně-kořenitá s lehkou stopou květin. V jemně nasládlé chuti bylo víno téměř identické, zároveň plnější a uhlazené, ale jen s malinko pikantním ocáskem.

Prvním červeným byla Frankovka 2015 VOC Modré hory. Trochu mne překvapila výrazně světlejší, téměř klasickou pinotovou barvou. Ve vůni jsem cítil lehce kořenité tmavé peckoviny. V chuti uhlazené, trošku džemovité tmavé ovoce, měkce pikantní s lehkou kořenitostí. V delší dochuti bylo víno měkce pikantní. Frankovka absolvovala dvouměsíční maceraci.

Na stejnou úroveň bych zařadil André 2015 VOC Kraví hora. Ve vůni tmavé ovoce, především peckoviny v lehkém čokoládovém kabátku. V zakulacené chuti převládalo vyzrálé tmavé ovoce s jemnými, nicméně „vytrvalými” tříslovinami. V závěru bylo víno lehce pikantní. André zrálo v použitých barikových sudech.

O trochu plnější byl Cabernet Sauvignon 2015 ve výběru z hroznů. Bohatá vůně po nazrálém, lehce džemovitém tmavém ovoci s dotykem koření. Ve výraznější chuti téměř identické, snad jen navíc trošku hořké čokolády. Víno má velmi pěknou perspektivu ležení v láhvi.

A na závěr chuťovka - Rulandské modré 2015 ve výběru z bobulí. Suché víno s vyšším alkoholem 14,7 %. Ve vůni hodně vyzrálé tmavé ovoce v jemně kořenitém závoji. V chuti džemovitá kombinace tmavých peckovin a lesní směsi, malinko kořenitá, uhlazená s nasládlým a dlouhým závěrem. Hrozny se urodily na dolní části bořetické viniční trati Terasy.

Opravdu krásná tečka za večerem s výbornými víny a jejich tvůrcem. Téměř kompletní „vrcholový tým” hodnotil vína z Bořetic takto: Rulandské modré 2015 - 9,2 bodu (z 10 možných), Ryzlink rýnský 2015 a Cabernet Sauvignon 2015 - 9 b., Rulandské modré klaret 2016 - 8,8 b., Veltlínské zelené 2015, Tramín červený 2016, Frankovka VOC a André 2016 - 8,7 b., MORR 2015 - 8,6 b. a Sauvignon 2017 - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý