Ochutnávka vín Vinařství "Šlechtitelka" (Velké Pavlovice)

Ochutnávka Šlechtitelská stanice vinařská (Velké Pavlovice) dne 22.02.2018

Co šlechtí „Šlechtitelku”

S několikaletých odstupem jsme mohli ve Viničním altánu opět přechutnat vína z velkopavlovické „Šlechtitelky”, a to s prezentací sklepmistra vinařství Libora Jestřába. Večer to byl nejen velmi příjemný, ale v mnohém i poučný, a to nejen pro degustační „nováčky”.

Za účasti obchodního ředitele vinařství Jaromíra Ličmana jsme ochutnali jedenáct vín 2015 až 2017. Jeden sekt, pět bílých tichých vín, jedno růžové a čtyři červená.

Skvěle nás naladil vstupní Ch.C.André ViP sekt brut vyrobený klasickou metodou z odrůdy Rulandské bílé (ročník 2015). Velmi elegantní „bublinky” s příjemnou vůní po světlých peckovinách se stopou chlebovinky. V chuti vyzrálé světlé ovoce, tělo velmi elegantní, měkce pikantní s tóny chlebové kůrky.

Prvním tichým vínem bylo Veltlínské zelené 2017 v pozdním sběru, suché víno s vůní nazrálého světlého ovoce, lehounce kořenitého, a s dotykem mandlí. V suché, trošku lehčí chuti jsem cítil jemně kořenité světlé ovoce se stopou mandlí. Závěr byl měkce pikantní. Víno, které zaujalo vyšším extraktem (26,5 g/l), prošlo kryomacerací (pět dní při teplotě 5 °C).

Sauvignon 2016 v pozdním sběru byl posledním suchým bílým vínem večera. Ve vůni, z počátku s lehkými živočišnými tóny, byly zřetelné světlé peckoviny (broskev, meruňka). V plnější, ovocně-kořenité (lehce animální) chuti bylo víno šťavnaté a měkce pikantní. Víno prošlo dvoudenní kryomacerací.

Nadchlo mne polosuché Neuburské 2016 v pozdním sběru. Moc pěkná vůně nazrálého světlého ovoce (především hruška) s jemnými máslovými tóny v lehounkém medovém závoji. Chuť malinko nasládlá, plnější a zakulacená s tóny přezrálého světlého ovoce a jemné chlebové kůrky, a s příjemně pikantním závěrem. Mazlivé víno s pěkným bezcukerným extraktem - 25,2 g/l.

Líbil se mi také polosuchý Aurelius 2016 v pozdním sběru. Ve vůni světlé ovoce s lehounkou minerální a živočišnou stopou a s dotykem lipového květu. Chuť ovocná, malinko lehčí, šťavnatá, svěží a pikantní.

Pálava 2017 v pozdním sběru mne příliš nezaujala. Víno na rozhraní polosuchého a polosladkého nabídlo jemnější, ovocně-květinovou vůni. Také v chuti spíše ovocné, lehce kořenité se stopou jemných minerálů a lehkou grepovou hořčinkou v koncovce. Víno podstoupilo dvoudenní kryomaceraci.

Velmi vstřícný byl Modrý Portugal 2016 v pozdním sběru, bohatě ovocité víno ve vůni i chuti, kde převládaly tmavé peckoviny, především višně. V chuti bylo víno poměrně pikantní se stopou pecičkové třísloviny. Víno může ještě ležet na láhvi také díky vysokému bezcukernému extraktu (33,8 g/l).

Pro mne špičkové bylo Rulandské modré 2015 ve výběru z hroznů. Ve vůni lehce kořenitá a džemovitá kombinace tmavých peckovin a lesní směsi. V ovocitém těle bylo víno uhlazené s delší, malinko pikantní dochutí. Víno zrálo více než půldruhého roku ve velkém sudu (2000 l) z francouzského dubu. Modrý pinot s dlouhou perspektivou.

Přiznám se, že malinko více jsem očekával od Frankovky v pozdním sběru. Pak jsem to pochopil - místo původně avízovaného ročníku 2015 jsme ochutnávali víno o rok starší, a to nebyl pro červená vína úplně ideální ročník. Ve vůni kombinace vyzrálých višní, čokolády a kůže. V chuti převládaly tmavé peckoviny včetně pecky. Cítil jsem také jemné třísloviny a minerální tóny. Na můj vkus bylo víno málo plné a kulaté. Navíc třísloviny ještě nezesládly. Nicméně dobré víno na delší pití.

Červeným vrcholkem večera bylo pro mne André Stará réva 2015 ve výběru z hroznů. Ve vůni džemovité tmavé ovoce se stopou griotky. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, uhlazené s jemnými, ale nepřehlédnutelnými tříslovinami, které zanechávaly dlouhou stopu na patře. Extraktivní víno (32 g/l bezcukerného extraktu) zrálo dva roky ve velkém sudu. Nicméně jedno z nejdražších moravských vín, která jsme od roku 2004 ochutnali ve Viničním altánu.

Na závěr netradičně, nicméně v tomto případě zákonitě, nejsladší víno večera, a to André rosé 2017 v pozdním sběru. Polosladké víno (34 g/l zbytkového cukru) s nižším alkoholem (10,5 %) a vůní po tmavých peckovinách a lesní směsi. V chuti nasládlé, pocitově se blížilo spíše k polosuchému vínu, výrazně ovocité. V závěru pikantní s jemnou tříslovinou.

To byla tečka za velmi zajímavou a poučnou ochutnávkou s výbornými víny a jejich sklepmistrem. Početně velmi oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína ze „Šlechtitelky” takto: André Stará réva - 9 bodů (z 10 možných), ViP sekt, Neuburské a Rulandské modré - 8,8 b. (moje hodnocení - 9 b., 9 b. a 8,9 b.), Veltlínské zelené, Aurelius a Pálava - 8,7 b., Modrý Portugal - 8,6 b., Sauvignon (moje hodnocení - 8,8 b.) a Frankovka - 8,5 b. a André rosé - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý