Ochutnávka vín Vino Cibulka (Mikulov)

Ochutnávka Vino Cibulka (Lednice u Mikulova) dne 15.02.2018

Červené - to nejlepší od Cibulků

Velmi zdařilou degustační premiéru ve Viničním altánu mělo Rodinné vinařství Cibulka z Mikulova. Jeho šéf Petr Cibulka nám představil dvanáct vín z ročníků 2015 a 2016, osm bílých a čtyři červená. A musím podotknout, že velmi příjemným doplňkem ochutnávky byla ručně stáčená přírodní minerální voda značky KRONDORF s původním oxidem uhličitým a s digestivním účinkem.

Minerální vodu nám představil spolumajitel firmy a její generální manažer Jaroslav Barvíř. Byla skvělá, a mohu ji k vínu, a samozřejmě i k jídlu jen doporučit.

Ale k vínům. Tím vstupním byl kabinetní Hibernal 2016. Trochu jiný Hibernal, než jak ho běžně známe - ovocně minerální bez výrazných tónů černého rybízu a grepu. Naopak v trošku štíhlejším těle byly kromě ovocných tónů zřetelné i ty minerální.

O malinko bohatší se mi zdálo Veltlínské zelené 2015 v pozdním sběru. Suché víno s vůní jemně kořenitých světlých peckovin. V chuti výrazně pikantní se stopou mandlí a s lehounkou grepovou hořčinkou v koncovce.

Mnohem více mi chutnal Ryzlink rýnský 2016 v pozdním sběru. Opět suché víno s vůní světlého ovoce a s lehkým dotykem lipoviny. V ovocité chuti jemně zakulacené, plnější a lehce minerální se špetkou medu v měkce pikantním závěru. Víno kvasilo v sudech, část byla z kaštanového dřeva.

Následující Pinot Blanc 2015 ve výběru z hroznů byl pěkný, ale pro mne měl jednu chybu - byl málo pikantní. Pěkná vůně světlých peckovin a květin. V plnější chuti bylo cítit světlé ovoce, ale také chlebovou kůrku. Jen ta kyselinka nebyla dostačující. Víno zrálo ve starších sudech.

Pinot Gris 2015 v pozdním sběru, oranžové víno, byl poněkud „komerčnější” než většina ve Viničním altánu prezentovaných vín tohoto typu. Ve vůni ovocně-minerální. V chuti kombinace nazrálého světlého ovocem a jemných minerálů. Tělo plnější a měkce pikantní. Víno zrálo rok v tanku o objemu 5000 litrů.

První ze dvou Tramínů červených byl z ročníku 2015 v pozdním sběru. Polosuché víno s vůní po světlém ovoci, květinách a jemných minerálech. Také v chuti květiny a ovoce (především citrusy). Nechyběl náznak minerálů v měkce pikantním závěru.

Pouze v nerezu zrál polosuchý Sauvignon 2016 v pozdním sběru. Ve vůni broskvově-meruňkový. Také v chuti převládaly světlé peckoviny. Tělo jemně zakulacené, měkce pikantní a svěží s delším závěrem.

Na řadu přišel druhý Tramín červený, tentokrát ročník 2016 v pozdním sběru. Také polosuché víno, nicméně v porovnání s prvním tramínem mi tolik nechutnal. Ve vůni jižní ovoce, květiny a jemné minerály. V chuti ovocně-minerální, měkce pikantní s výraznější grepovou hořčinkou v závěru na patře.

Prvním ze čtyř červených bylo Zweigeltrebe 2016 v pozdním sběru. Pěkná vůně tmavých peckovin, především višní. V bohatě ovocné chuti (tmavé peckoviny) bylo víno uhlazené, ale také výrazně pikantní. Potřebovalo by ještě minimálně rok ležet v láhvi.

Naopak hezky vyzrálý byl již Pinot Noir 2015 ve výběru z hroznů, nefiltrované víno. V mnohovrstevné vůni jsem cítil kombinaci vyzrálých tmavých peckovin a lesní směsi, stopu po jemné kůži a lehce živočišné tóny. Klasická chuť vyzrálého modrého pinotu z Moravy: uhlazené tmavé ovoce, jemný náznak kůže se špetkou kořenitosti a měkce pikantní závěr. Moc pěkné víno na delší pití, které pohladí. Zrálo rok ve velkém sudu.

Posledním z předem ohlášených vín bylo cuvée Cabernet Sauvignon & Merlot (70/30) 2015 v pozdním sběru. Víno s pěknou vůní (tmavé ovoce, jemná kůže i čokolády) a harmonickou chutí. Cítil jsem v ní tmavé peckoviny i lesní plody, delikátní kůži a malinko čokolády. Plnější, zakulacené a lehce pikantní víno, jehož část zrála v bariku. Toto víno jako jediné nemělo označení bio.

„Mimo soutěž” jako prémii jsme ochutnali lahůdku v podobě Merlotu samotoku 2015 s názvem La Grande Bouffe. Bohatě ovocité víno, uhlazené s jemnými tříslovinami a s delším závěrem. Opravdová specialita na delší ležení, avšak pěkně pitelná již nyní. Víno členové „vrcholového týmu” nehodnotili. Ale potěšeni byli i z malého ukázkového vzorku.

Početně trochu oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína od Cibulků takto: Cabernet Sauvignon & Merlot - 9,1 bodu (z 10 možných), Pinot Noir - 8,9 b., Ryzlink rýnský, Tramín červený 2015 a Sauvignon - 8,8 b., Pinot Gris a Zweigeltrebe - 8,7 b., Hibernal, Pinot Blanc a Tramín červený 2016 - 8,5 b. a Veltlínské zelené - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý