Ochutnávka vín Vinařství Pavlica (Zaječí)

Ochutnávka Vinařství Pavlica (Zaječí) dne 08.02.2018

Vydařená premiéra ze Zaječí

Mladý vinař Jan Pavlica ze Zaječí představil na své premiéře ve Viničním altánu devět vín z ročníku 2016 a jedno o rok starší. Celkem devět bílých a jedno červené.

Zavínili jsme se kabinetním Neuburským 2016, formálně ještě suchým vínem s vyšším zbytkovým cukrem (7,6 g/l). Jemnější vůně po jemně nazrálém světlém ovoci. V lehčí chuti měkce ovocné, trošku nasládlé s malinko pikantním ocáskem.

Velmi zajímavá byla tak trochu „pánská” Pálava 2016 v pozdním sběhu. Možná až nečekaně suché víno s vůní citrusů (mandarinka) a květin. Chuť ovocně květinová, svěží a pikantní s tóny nasládlého grepu v delší koncovce.

Potěšil mne Merlot rosé 2016, suchá „růžovka” s vůní lehce džemovitých jahod. V chuti plnější, opět jahodový džem se stopou červeného rybízu a s měkce pikantním závěrem.

Jedním ze tří nejlepších vín večera bylo pro mne Rulandské bílé 2016 v pozdním sběru, suché víno s velmi vyrovnaným zbytkovým cukrem (6,1 g/l) a kyselinou (6,4 g/l). V lehce mazlivé a nasládlé chuti bylo zakulacené a měkce pikantní. Příjemně pitelné víno.

Trošku netradiční bylo Cuvée Tramín červený/Ryzlink vlašský (50/50) 2016 v pozdním sběru. Suché víno s ovocně-květinovou vůní. Také v chuti ovoce a květiny, ale jemně kořenité. Poměrně vyvážené, měkce pikantní víno v nečekané odrůdové kombinaci. Nevadilo, ale také nenadchlo. Vhodné pro delší pití.

Tak trochu přehlédnutím jsme nejprve ochutnali polosladký Hibernal 2016 v pozdním sběru (22,7 g/l zbytkového cukru). V relativně jemnější vůni byly zřetelné nazrálé citrusy se stopou černého rybízu. V nasládlé a poměrně šťavnaté chuti jsem cítil kombinaci citrusů, především grepu, s jemnými tóny černého rybízu. Malinko sladší, ale pro mne snesitelně aromatický Hibernal.

Suchý Hibernal 2016 v pozdním sběru (7,4 g/l zbytkového cukru a 6,4 g/l kyselin) byl jedním z nejlepších (alespoň pro mne) vín večera. Ve vůni příjemná kombinace různých citrusů v jemném černorybízovém závoji. Proti polosladkému byl v chuti jemnější, méně sladší a o poznání pikantnější. Svěží víno, jehož chuť byla téměř identická s vůní. Hibernal, kterého můžete v pohodě vypít i více sklenek.

Chutnalo mi také polosuché Rulandské šedé 2016 v pozdním sběru. Ve vůni vyzrálé ovoce, jemně minerální. V chuti plnější, ovocně-minerální s delším, měkce pikantním závěrem.

Lahůdkou večera byla Pálava 2015 ve výběru z bobulí. Zbytkový cukr 98,8 g/l, vyšší kyselina (8,3 g/l) a nízký alkohol (9,5 %). V krásné vůni vyzrálé světlé peckoviny, především meruňky, ale také stopa květin a medu. V sladší chuti výrazně nazrálé světlé ovoce s jemným botrytickým „štychem”. Tělo pikantní s delším mazlivým závěrem. Část hroznů byla napadena ušlechtilou plísní.

Na závěr jsme ochutnali jediné červené víno - Merlot 2016 v pozdním sběru. Ve vůni jsem cítil tmavé peckoviny. V malinko lehčí, bohatě ovocité chuti bylo víno poměrně uhlazené, ale také zřetelně pikantní. Vyšší alkohol (13 %) i kyselina naznačují, že víno má před sebou ještě pěknou budoucnost po ležení v láhvi. Merlot z viniční trati Pod Novou horou v Zaječí zrál v sudech různého stáří, a poté ležel v nerezu.

Kdo chtěl, ten mohl ještě na závěr ochutnat stoprocentní mošt z modrých hroznů, a také Verjus, čistou šťávu z nezralých hroznů, která je známá jako výborné okyselovadlo, především do salátů.

Početně trochu oslabený „vrcholový tým” ocenil vína ze Zaječí takto: Pálava 2015 ve výběru z bobulí - 9 bodů (z 10 možných), Pálava 2016 v pozdním sběru a Rulandské bílé - 8,9 b., Hibernal 2016 (suchý) a Merlot 2016 - 8,8 b., Merlot rosé 2016 - 8,7 b., Rulandské šedé 2016 - 8,6 b., Cuvée Tramín červený/Ryzlink vlašský a Hibernal 2016 (polosladký) - 8,5 b. a Neuburské 2016 - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý