Ochutnávka vín Rodinné vinařství Vican (Mikulov)

Ochutnávka VICAN rodinné vinařství (Bulhary u Mikulova) dne 26.01.2018

Návrat ještě lepší než premiéra

Moc jsem se těšil na nová vína z mikulovského Vinařství Vican, protože loňské premiéra byla mimořádně příjemná. A nebyl jsem zklamán, naopak velmi potěšen.

Sympatická zástupkyně vinařství Lenka Maloňová nám představila deset vín z ročníků 2015, 2016 i 2017, nicméně s výraznou převahou toho prostředního.

Nejprve jsme ochutnali Sauvignon 2016 v pozdním sběru, výrazně suché víno (vysoká kyselina 8 g/l) s vůní světlého ovoce. Také v chuti výraznější světlé peckoviny s náznakem angreštu a jemných květin. V pikantním těle, které se postupně otevíralo, jsem v závěru ucítil lehounký závan černého bezu.

O něco sofistikovanější s výraznou perspektivou byl Ryzlink rýnský 2016 v pozdním sběru. Rovněž suché víno s malinko vyšším zbytkovým cukrem a o chloupek nižší kyselinou. Ve vůni světlé ovoce, lipový květ a minerální stopa. V téměř identické chuti šťavnaté, pikantní, a v minerální stopě jsem cítil blízkost petroleje. Víno je ještě mladé a musí alespoň rok ležet. Ryzlink, jehož velká část zrála v sudu, bude určitě ještě lepší.

Podle očekávaní mne potěšil Ryzlink vlašský 2016 v pozdním sběru z proslulé Ořechové hory. Suché víno s vyšší kyselinou (8 g/l) i alkoholem (13 %). Ve vůni světlé ovoce, minerály, stopa pylu a medu. Chuť ovocně-medová, šťavnatá a pikantní. Další víno s krásnou perspektivou ležení v láhvi.

A na řadu přišlo první víno vyrobené starou metodou kvevri (v keramické nádobě zapuštěné do země). Zemské Rulandské šedé 2016 mělo tmavě cibulovou barvu a bylo suché. Ve vůni lehce džemovité a malinko kořenité světlé ovoce. Stejně tak ve svěží a měkce pikantní chuti s lehounkou tříslovinou a s decentní kořenitostí. Příjemně pitelné víno vyrobené touto starou metodou. S každým douškem roste chuť dát si další.

Výrazně osvěžující svou vůní i chutí byl Muškát moravský 2016 v pozdním sběru. Formálně ještě suché víno (8,5 g/l zbytkového cukru a 8 g/l kyselin). V bohaté vůní jsem cítil různé citrusy. Ve šťavnatém a pikantním těle byly zřetelné sladké citrusy (včetně mandarinky) i muškátový hrozen. Takové víno pro dobrou náladu nejen v létě.

A stejnému účelu by mohlo posloužit i Cuvée Thé rosé 2017, polosuché zemské víno s poněkud netradičním složení (Cabernet Sauvignon, Frankovka a slupky z Tramínu červeného). A právě slupky dodaly vínu zvláštní, kořenitý „štych” i náznak jemných tříslovin. Ve vůni byly spíše cítit kořenité světlé plody, ve šťavnaté a zřetelně pikantní chuti převládala kombinace světlých i tmavých peckovin se stopou tříslovin. Chuťově zajímavé, nicméně stále ještě mladé víno, které by se mělo ještě pozitivně vyvíjet.

Velmi zdařilá byla polosladká Pálava 2016 ve výběru z hroznů. Díky výrazné kyselině (8,4 g/l) působilo víno spíše jako polosuché. Ve vůni nejprve zřetelné živočišné tóny, která však postupně zmizely a objevilo se jemně kořenité světlé ovoce, včetně citrusů. V chuti světlé ovoce (mimo jiné žlutý meloun, broskev a citrusy), a to jemně kořenité v pikantní koncovce. Velmi vstřícná Pálava i pro ty, kteří nemilují její sladké verze.

A poté přišlo pro mne nejlepší víno večera - Ryzlink vlašský 2015 ve výběru z hroznů. Polosladké víno, pocitově spíše polosuché, z Ořechové hory se zřetelnou botrytickou stopou. Krásná vůně citrusů, medu, minerálů v lehounkém botrytickém závoji. Chuť bohatá a plná přezrálého ovoce (hruška), medu a jemných minerálů. A to vše s atraktivním botrytickým „štychem”. Mimořádně extraktivní víno (30,7 g/l bezcukerného extraktu).

Na závěr dvě červená vína, a hned to první bylo vyrobeno metodou kvevri. A chutnalo mi. Ve vůni kombinace višní a ostružin. V bohaté a uhlazené chuti bylo víno poměrně pikantní. Ležením v láhvi určitě ještě zkrásní.

Frankovka 2016 v pozdním sběru byla pěkně pitelná již nyní. Ve vůni tmavé ovoce, lehce džemovité s náznakem čokolády a povidel. V chuti identické, poměrně uhlazené a měkce pikantní. Ideální víno na delší pití, ale potěší i k tmavšímu masíčku.

Početně poněkud oslabený, ale spokojený „vrcholový tým” hodnotil vína takto: Ryzlink vlašský 2015 - 9,2 bodu (z 10 možných), Frankovka 2016 - 9 b., Pálava 2016 - 8,9 b., Ryzlink vlašský 2016 a Cabernet Sauvignon 2016 - 8,7 b., Ryzlink rýnský 2016 a Muškát moravský 2016 - 8,6 b., Cuvée Thé rosé 2017 a Sauvignon 2016 - 8,5 b. a Rulandské šedé 2016 (kvevri) - 8,4 bodu (moje hodnocení 8,8 b.)

Text a fotografie Libor Chlupatý