Ochutnávka vín Vinařství DeVino (Chvalovice u Znojma)

Ochutnávka Rodinné Vinařství DeVino (Chvalovice u Znojma) dne 14.12.2017

Již třetí potěšení z chvalovického sklepa

Po trošku hektickém týdnu, kdy předvánoční starosti v mnoha případech převládly nad touhou ochutnávat moravská vína ve Viničním altánu, jsme se nakonec sešli v relativně intimní sestavě, a přechutnali výborná vína z Rodinného vinařství DeVino z Chvalovic.

Majitel vinařství a sklepmistr Richard Šemík nám při své třetí prezentaci ve Viničním altánu představil jedenáct vín - devět klasických a dvě fortifikovaná.

Vstupními víny byla dvě mladá z loňské sklizně. Nejprve Muškát moravský 2017, suché zemské víno s příjemnou muškátovou vůní s tóny citrusů. V poměrně šťavnaté, identické chuti bylo víno zakulacené a lehce pikantní.

Nestabilizované zemské Cuvée odrůd Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené a Muškát moravský 2017 bylo polosuché s výraznou vůní zralých citrusů (pomeranč, mandarinka), lehce minerálních. V trochu nasládlé, šťavnaté a pikantní chuti bylo víno prakticky identické.

Následovalo Chardonnay 2016, sur-lie s cukernatostí v moštu na úrovni výběru z hroznů. Suché víno s vyšším alkoholem (14 %) vonělo po vyzrálém jižním ovoci. V chuti vyzrálé světlé ovoce, tělo o něco plnější s jemným karamelovým nádechem, šťavnaté a pikantní.

Rovněž zemské bylo Rulandské bílé 2016, sur-lie (vyzrálost pozdního sběru), suché víno s dostatečnou kyselinou. Chuť ovocně-minerální, lehce zakulacené světlé peckoviny, šťavnaté a pikantní. Víno leželo na jemných kalech a zrálo v akátovém sudu.

Zemské Veltlínské zelené 2016 bylo také poznamenáno metodou sur-lie (vyzrálost pozdního sběru). Ve vůni nazrálé světlé ovoce se stopou bílého pepře. Chuť bohatě ovocná, lehce zakulacená, šťavnatá a měkce pikantní. Také toto víno zrálo v akátovém sudu.

V nerezu zrál zemský Tramín 2016, sur-lie, polosuché víno s vyzrálost výběru z hroznů (malinko vyšší alkohol - 13,7 %). Ve vůni jemně kořenitá kombinace květin a citrusů. Ve šťavnaté chuti citrusy i růže, tělo poměrně pikantní a jen lehce nasládlé s delším závěrem.

O poznání méně mi chutnalo Rulandské šedé 2016, sur-lie, zemské víno s vyzrálostí pozdního sběru. Polosladká „šedivka” s vyšším alkoholem (13,6 %) voněla vyzrálém světlém ovoci jižního typu. Ve šťavnaté a pikantní chuti byla ovocnost zahalena do jemného karamelového závoje. Trochu mne překvapilo, že vinař u něj použil dubové „čipsy”.

Ryzlink vlašský patří mezi mé nejoblíbenější odrůdy, jen mne příliš nelákají jeho varianty s vyšším zbytkovým cukrem. Námi ochutnávaný z ročníku 2016, sur lie (cukernatost pozdního sběru) měl 12,7 g/l zbytkového cukru, což mi úplně nesedělo. Ve vůni vyzrálé, lehounce kořenité světlé ovoce. Rovněž tak v lehce nasládlé, uhlazené a měkce pikantní chuti. Víno zrálo v akátové sudu, a doporučil bych delší ležení v láhvi. Pro ty, kteří mají rádi nasládlý „vlašák”.

Jediným klasickým červeným vínem večera bylo Cuvée A+A 2015 Rezerva z odrůd Alibernet a André. Zemské víno s vyzrálostí odrůd na úrovni kabinetu (André) a pozdního sběru (Alibernet). Ve vůni tmavé peckoviny včetně švestek. V suché chuti identické, pikantní s ještě zřetelnými tříslovinami. Poměrně zajímavé víno, které potřebuje minimálně pár let ležet v láhvi, aby zřetelně zkrásnělo.

O závěr se postarala dvě fortikovaná vína. Nejprve suché Deliker Orange 2016, bílé likérové víno tak trochu ve stylu suchého sherry. „Oranžové” víno s vůní citrusů, především mandarinky, a jemných květin. Suchá ovocně-květinová chuť, pikantní s tóny citrusové kůry. Zatím ještě mladé víno, ale své milovníky si určitě najde, zvláště v řadách příznivců suchého sherry.

Přátelé vín portského stylu zase ocení červené likérové víno Alibernet 2016. Sladké víno (kolem 52 g/l zbytkového cukru) s vysokým alkoholem (přibližně 19 %). Ve vůni hodně vyzrálý černý bez. V chuti sladké, opět bezinky a ještě spousta tříslovin. V tomto případě je delší ležení v láhvi absolutní nutnost.

Tentokrát pouze tříčlenný „vrcholový tým” hodnotil vína z chvalovického sklepa takto: Veltlínské zelené - 9 bodů (z 10 možných), Chardonnay - 8,9 b., Rulandské bílé, Rulandské šedé a Cuvée A+A - 8,8 b., Tramín, Ryzlink vlašský, Deliker Orange a Deliker Alibernet - 8,7 b., Cuvée RV, RR, VZ, MM - 8,5 b. a Muškát moravský - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý