Ochutnávka vín "Vinařská legenda MURFATLAR, Rumunsko" (Kinston, s.r.o. - dovozce)

Ochutnávka "MURFATLAR Prvotřídní víno z Rumunska" dne 05.12.2017

Mikulášský večer ve stylu Murfatlar

Mikulášský večer sice poněkud ovlivnil počet hostů ve Viničním altánu, nicméně kvalita ochutnávaných vín z vinařství Murfatlar tím rozhodně neutrpěla. Náš již tradiční host ing. Bohumír Krampera, který tato prvotřídní rumunská vína již léta dováží, nám představil (letos již podruhé) dvanáct vín - suchá, polosuchá, polosladká i sladká, a to včetně dvou závěrečných fortifikovaných.

Vstupním vínem byl Sec de Murfatlar Sauvignon Blanc 2015, suché víno s ovocně-minerální vůní. V chuti převládaly tóny vyzrálých broskví včetně pecky, nechyběl také jemný minerální „štych”. Poměrně pikantní, na sauvignon aromaticky trošku méně výrazné víno, kterému by slušela i trošku větší šťavnatost.

O poznání vstřícnější bylo Chardonnay 2014 z řady Trei Hectare. Rovněž suché víno s vůní vyzrálého světlého ovoce s jemnou stopou vanilky. V plnější chuti bylo víno ovocně-minerální, pikantní s lehounkou hořčinkou v závěru na patře.

Nejméně ze všech vín večera mi chutnal Premiat bílý 2014. Polosuché cuvée odrůd Chardonnay, Sauvignon Blanc a Pinot Gris. Ve vůni lehce kořenité světlé ovoce. V chuti kořenité peckoviny, jemná hořčinka, pikantní s lehkou nasládlostí. Takové trochu nezajímavé víno bez života.

Naopak potěšil Pinot Gris 2015 z řady Zestrea, polosladké víno s vyšším zbytkovým cukrem (kolem 30 g/l). Příjemná vůně vyzrálého světlého ovoce s jemnou medovou a minerální stopou. V plnější, nasládlé chuti bylo téměř identické, zřetelné byly atraktivní tóny ušlechtilé plísně v měkce pikantní a jemně citrusové dochuti. Víno s velmi pěkným poměrem cena/výkon.

A ještě krásnější byla novinka ve Viničním altánu, Late Harvest Chardonnay 2006, Special Reserve. Tento výběr z cibéb byl formálně sladký, ale pociťově maximálně polosladký. Ve vůni přezrálé světlé ovoce včetně sušených plodů (hrozinky) a lákavé oříškové tóny. V nasládlé chuti převládaly hrozinky a další sušené ovoce. Tělo šťavnaté a měkce pikantní. Víno zrálo 10 let v láhvi. Opravdová lahůdka!

Prvním červeným byl Sec de Murfaltlar Cabernet Sauvignon 2014. Ve vůni lehce džemovité tmavé ovoce. Také v chuti tmavé ovoce, ale poměrně dost pikantní, a ještě zřetelné třísloviny. Tóny dřeva trochu narušovaly ovocnost vína, které zrálo 12 měsíců v bariku.

Velmi potěšila dvě vína z řady Trei Hectare. Prvním byl Cabernet Sauvignon 2012. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce s jemným náznakem vanilky. Chuť po tmavých peckovinách s lehkým dotykem hořké čokolády. Zřetelné byly zatím pomalu sládnoucí třísloviny.

Feteasca Neagra 2013 byla ještě krůčkem výš. Ve vůni směs tmavého ovoce s jemnými tóny čokolády. V chuti bylo tmavé ovoce v lehce džemovitém stylu. V uhlazeném těle nechyběla čokoláda, a v závěru bylo víno měkce pikantní. Opravdu pěkný poměr cena/výkon!

Pro mne vrcholem večera bylo víno s „krabí” etiketou, cuvée Cabernet Sauvignon, Merlot a Feteasca Neagra 2012 z vyšší řady Sable Noble. Hezká vůně tmavých peckovin v čokoládovém kabátku. Také v chuti tmavé ovoce, tělo uhlazené s jemnou stopou čokolády, kůže a lehce pikantní koncovkou. Víno zrálo 24 měsíců v bariku.

Trochu jiné červené nás čekalo v podobě polosuchého vína Conu’ Alecu Merlot 2014. Tento typ vína nebývá obvyklý a kupříkladu vinaři z Bordeaux či z Burgundska to považují za „výstřednost”. Vůně byla příjemná - kombinace tmavého ovoce a lesní směsi. Chuť identická, spíše nasládlá a lehounce pikantní. Vysloveně neurazí, ale milovníky kvalitních červených vín příliš nepotěší.

Opravdu sladké potěšení nás čekalo na závěr v podobě dvou pětiletých fortifikovaných vín. Nejdříve to bylo Lacrima lui Ovidiu, sladké bílé víno, dolihovaný výběr z cibéb. Ve vůni kořenité citrusy, sušené ovoce a oříšek. Ve sladké a hutné chuti převládaly medové citrusy a vlašský ořech. Potěšil jemně pikantní ocásek.

Lacrima lui Ovidiu červené nabídlo ve vůni džemovité tmavé ovoce, především v sušené podobě. Ve sladké chuti převažovaly sušené datle, v závěru bylo víno lehce pikantní. Nicméně o trošku více mi chutnala bílá verze. Mikulášský večer jsme tak zakončili mazlivou sladkou dvojtečkou.

„Vrcholový tým”, tentokrát početně trochu oslabený a pouze v pánském složení, hodnotil vína z Murfatlaru takto: Sable Noble a Lacrima lui Ovidiu (pětileté bílé) - 9,1 bodu (z 10 možných), Late Harvest Chardonnay a Lacrima lui Ovidiu (pětileté červené) - 9 b., Trei Hectare Feteasca Neagra - 8,9 b., Trei Hectare Cabernet Sauvignon - 8,8 b., Zestrea Pinot Gris - 8,7 b., Conu Alecu Merlot - 8,5 b., Trei Hectare Chardonnay a Sec de Murfatlar Cabernet Sauvignon - 8,4 b., Premiat bílý - 8,1 b. a Sec de Murfatlar Sauvignon Blanc - 8 bodů (moje hodnocení - 8,5 b.).

Text a fotografie Libor Chlupatý