Ochutnávka vín Vinařství Rauš (Mikulov)

Ochutnávka Vinařství Rauš (Mikulov) dne 26.10.2017

S Raušovými víny směrem k rauši

Do vinného rauše jsme se tentokrát nedostali, ale u několika vzorků k němu nebylo moc daleko. Mladý pomocný sklepmistr Vinařství Rauš Lukáš Polišenský přivezl nejen avizovaných třináct vzorků, ale navíc jednu prémii v podobě oranžového vína.

Celkem jsme ochutnali osm bílých vín (z toho jedno frizzante), jeden klaret, jedno růžové, dvě červená a závěrečné oranžové. Mimořádně zajímavé sestava, navíc umocněná novinkou v podobě vína z odrůdy Helios.

Zavínili jsme se „bublinkami” Frizzante 2016 extra dry z odrůd Ryzlink rýnský, Rulandské bílé a Rulandské šedé. Ovocně-minerální dosycené víno s lehce nasládlou a měkce pikantní chutí. Zřetelnější byly citrusové tóny. Celkem příjemný vstup se vstřícným, nekomplikovaným vínem.

Následovalo Chardonnay 2016 v pozdním sběru, zřetelně suché víno s vůní světlých peckovin v jemném medově-karamelovém závoji. Chuť ovocně-minerální, uhlazená, opět s lehkým dotykem karamelových tónů v delším, měkce pikantním závěru. Víno bylo vyrobeno metodou sur-lie, řečeno česky: krášlením na kvasnicích.

Velmi příjemné bylo Rulandské bílé 2016 ve výběru z hroznů, suché víno s trošku vyšším alkoholem (13,5 %). Ve vůni nazrálé světlé peckoviny s pecičkou. V chuti identické, svěží a pikantní.

Velmi vyrovnaný poměr zbytkového cukru a kyseliny (5,6 g/l a 5,9 g/l) mělo Zweigeltrebe klaret 2016 v pozdním sběru. Víno nabídlo jemnou vůni po tmavých peckovinách. V chuti kompotované ovoce s delikátní stopou bylin. Pikantní víno s trošku štíhlejším tělem.

Velkou novinkou, u nás opravdu téměř neznámou, bylo víno z interspecifické odrůdy Helios 2016. Zemské víno s vyzrálostí hroznů na úrovni pozdního sběru bylo formálně ještě suché s velmi vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,3 g/l a 6,6 g/l) a nižším alkoholem (10,5 %). Ve vůni ovocně-květinové, stejně tak ve šťavnaté a pikantní chuti. V závěru na patře jsem cítil lehounkou pecičkovou hořčinku.

Následující Rulandské šedé 2016 ve výběru z hroznů již bylo lehce polosuché. V poměrně jemné vůni jsem cítil jižní ovoce, včetně meruňky. V pikantní a svěží chuti byly opět světlé peckoviny včetně meruňky. Příjemné víno, které se malinko vymyká stereotypu sladší, kulaté a nabušené „šedivky”.

Moc se mi líbil Ryzlink rýnský 2016 v pozdním sběru. Lehce polosuché víno s výraznou kyselinou (8,1 g/l) s příjemnou ovocně-minerální vůní se stopou lipoviny a sušených meruněk. Také v chuti světlé peckoviny a tóny lipového květu. Lehounce nasládlé, šťavnaté a měkce pikantní víno.

Mám dobré zkušenosti s růžovými víny z odrůdy André. Ochutnali jsme „roséčko” 2016 v pozdním sběru, polosuché víno s vůní kombinovaných tmavých peckovin a lesní směsi. V chuti jemnější tmavé peckoviny, stejně tak ve šťavnaté a pikantní chuti s jemnými tříslovinami v závěru na patře.

Polosladký Sauvignon 2016 ve výběru z hroznů mne příliš neoslovil. Ve vůni světlé peckoviny se vzdálenou stopou černého bezu. Stejně tak v malinko kompotované chuti, která byla nasládlá a měkce pikantní.

Velmi zdařilá byla polosladká Pálava 2016 ve výběru z hroznů. Vůně medově-květinová s jemnou stopou pylu. V nasládlé, ale nikoliv přeslazené chuti bylo cítit jemné ovoce, květiny a pyl. V koncovce bylo víno lehce pikantní. Příjemná, přímo delikátní Pálava.

Prvním červeným bylo cuvée Alicaan 2015 v pozdním sběru z odrůd Alibernet, Cabernet Sauvignon a André v poměru 40, 35 a 25 %. Ve vůni višně v čokoládě. V ovocně-čokoládové, měkce pikantní chuti byla cítit jemná stopa kouře.

Následoval čistý Alibernet 2015 ve výběru z hroznů (!). Ve vůni džemovité tmavé ovoce, uhlazené a jemně kořenité. Alibernet bývá někdy příliš výrazný, hodně kořenitý až téměř protivný. Toto víno takové rozhodně nebylo.

Posledním červeným vínem bylo Zweigeltrebe 2015 ve výběru z hroznů. Ve vůni jemně kořenité tmavé peckoviny. V těle uhlazené tmavé peckoviny, lehounce kořenité s dotykem pecičky. Víno leželo 70 dní na rmutu a zrálo pět a půl měsíce v sudu.

Rulandské šedé 2015, oranžové víno jsme ochutnávali již před rokem, takže nic podstatného k němu nesdělím. Snad jen to, že působilo mnohem jemnějším dojmem. Společně s ostatními členy „vrcholového týmu” jsem víno nehodnotil.

Početně poněkud oslabený „vrcholový tým” ocenil ostatních třináct vín takto: Zweigeltrebe 2015 - 8,9 (z 10 možných), Ryzlink rýnský 2016 - 8,8 b., Rulandské bílé 2016, Helios 2016, Rulandské šedé 2016, Pálava 2016 a Alibernet 2015 - 8,7 b., André rosé 2016, Sauvignon 2016 a Alican - 8,6 b., Chardonnay 2016 a Zweigeltrebe klaret - 8,5 b. a Frizzante 2016 - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý