Ochutnávka vín Vinařství Patria Kobylí, a.s.

Ochutnávka Patria Kobylí, a.s. dne 12.10.2017

Patria ve vysokém lesku

O velmi příjemné překvapení se ve Viničním altánu postaral ing. Milan Bartůněk, který nám představil tucet skvělých vín ze známého vinařství Patria Kobylí. Až na jedno víno byla všechna ze speciální řady „Osm století”. Vína z ročníků 2009, 2011, 2013, 2015 a 2016 nabídla atraktivní ukázku moravského stylu.

Zavínili jsme se Muškátem Ottonel 2016 v provedení frizzante. Lehounce nasládlé, sycené víno z maďarských hroznů nabídlo ve vůni světlé peckoviny a jemnou muškátovou stopou. V bohatší a poměrně šťavnaté a měkce ovocné chuti kombinovalo jemné citrusy s tóny muškátu, a to ve středně dlouhém perlení.

Veltlínské zelené 2015 v pozdním sběru bylo suché, ve vůni ovocně-minerální s náznakem mandlí. V chuti nazrálé světlé ovoce, v těle trošku tenčí, ale šťavnaté a měkce pikantní. Opět byly zřetelné lehké mandlové tóny.

Velmi mne potěšil Ryzlink vlašský 2016 v pozdním sběru. Polosuché víno s vůní světlého ovoce, jemných citrusů, lehounce kořenité. V chuti ovocné (náznak grepu), malinko nasládlé, šťavnaté a pikantní s delikátním citrusovým, jemně kořenitým závěrem.

Lehce polosuché bylo Rulandské šedé 2016 v pozdním sběru. Ve vůni vyzrálé světlé peckoviny (broskev), jemně minerální. Ve středně plné chutí bylo víno ovocně-minerální, kompotované světlé ovoce, především hruška. Závěr mělo měkce pikantní.

Na stejnou kvalitativní úroveň bych zařadil Tramín červený 2016 v pozdním sběru. Suché víno s trochu vyšším zbytkovým cukrem (7 g/l) vonělo po lehce kompotovaném světlém ovoci a jemných květinách. V chuti ovocně-květinové, měkce pikantní a lehounce nasládlé. Tramín výrazně ovocný s menším podílem muškátových a růžových tónů. Svěží Tramín červený nejen pro dámy.

Velmi zdařilý byl Sauvignon 2015 ve výběru z hroznů. Víno na hranici suchého a polosuchého s vyšším alkoholem (14 %). Broskvový sauvignon ve vůni i chuti s náznakem lučních květů. V lehounce nasládlém těle byl plnější, zakulacený a šťavnatý s měkce pikantním ocáskem.

Před „červenou čtyřkou” jsme ochutnali Rulandské modré klaret 2016 v pozdním sběru. Polosuché víno s vyšším alkoholem (14 %). Výrazná vůně téměř jižních plodů. Chuť ovocná, lehounce nasládlá a zakulacená. V měkce pikantním závěru byl zřetelný decentní minerální „štych”.

Prvním červeným byla Frankovka 2015 v pozdním sběru. V příjemné vůni kompotované tmavé ovoce s náznakem džemu a s tónu provensálského koření. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, uhlazené a lehounce kořenité.

Bohatší ve vůni i chuti byl Modrý Portugal 2013 v pozdním sběru. Ve vůni tmavé peckoviny s griotkovými tóny a s višněmi v čokoládě. V bohaté chuti vyzrálé tmavé ovoce, uhlazené s delším závěrem a si zřetelným, ale jemnými tříslovinami.

Velmi mne oslovilo Rulandské modré 2011 ve výběru z hroznů, a to si ještě moje patro dobře pamatovalo skvělé modré pinoty z novozélandského vinařství Saint Clair, které jsme ochutnávali dva dny předtím. Modrý pinot z Modrých hor voněl po jemných tmavých peckovinách. V chuti jsem cítil kombinaci tmavých peckovin a lesní směsi. Přímo laskalo uhlazené tělo s lehounkou pikantností v koncovce. Výborné víno z dobrého ročníku.

Třebaže Svatovavřinecké nepatří mezi moje oblíbené odrůdy, musím uznat, že ochutnávané z ročníku 2009 v pozdním sběru patřilo k nejlepším „vavřincům”, které jsem v poslední době ochutnával. Ve vůni tmavé peckoviny se stopou pečených švestek. V plnější chuti vyzrálé tmavé ovoce s nádechem švestkových povidel. Na můj vkus však bylo víno trošku více pikantní, ale i tak moc pěkné.

A na závěr sladké a výrazně aromatické víno - Hibernal 2016 ve výběru z hroznů. Vysoký zbytkový cukr (70 g/l) a nízký alkohol (10 %). Výrazné aroma černého rybízu a grepu. Ve sladké chuti bylo víno ovocně-květinové s bohatým černým rybízem. Pro mne však moc intenzívní, víno, jehož aroma může někomu připomínat „kočičí moč”.

Kompletní a spokojený „vrcholový tým” takto ocenil ochutnávaná vína z Kobylí: Rulandské modré - 9,2 bodu (z 10 možných), Svatovavřinecké - 9 b., Modrý Portugal, Tramín červený, Sauvignon a Hibernal - 8,9 b., Frankovka - 8,8 b., Ryzlink vlašský, Rulandské šedé a Rulandské modré klaret - 8,7 b., Veltlínské zelené - 8,6 b. a Muškát Ottonel frizzante - 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý