Ochutnávka vín "Na konci léta do italského Piemontu" (VPV Praha) - dovozce

Ochutnávka "Alfonso Boeri a další vinařství z Piemontu (Itálie)" dne 26.09.2017

Bílé osvěžení, červená špička od Boeriho

Další bohatou nadílku piemontských vín nám již koncem září připravil pravidelný host Viničního altánu František Šamla. Z dovozní nabídky své firmy VPV Praha, s.r.o. nám připravil třináct vín z Piemontu, a k tomu jednu „růžovku” z Apulie.

Trochu mne překvapilo, že v porovnání s předcházejícími degustacemi z Piemontu, která nám představil František Šamla, mne tentokrát celkově oslovila o něco více vína bílá.

Například příjemným vstupem byl sekt (Vino Spumante) Chadonnay Brut z nejnovější nabídky vinařství Boeri Alfonso. Nekomplikovaný, ovocitý sekt vyrobený metodou charmat potěšil zakulaceným, šťavnatým a lehounce nasládlým tělem.

Příjemné zavínění, po němž mi chutnalo i další chardonnay od Boeriho, tentokrát tichý Bevion 2015, Piemont DOC. Ve vůni nazrálé světlé ovoce (broskev s pecičkou), malinko máslové. V chuti identické, poněkud zakulacené, plnější a měkce pikantní. V závěru jsem cítil naznak grepové hořčinky.

Mým oblíbeným bílým vínem z odrůdy Cortese je Salluvii, Gavi DOCG z vinařství Castellari Bergaglio. Ročník 2016 byl ve vůni ovocně-květinový s náznakem minerálního závoje. V chuti vyzrálé ovoce s jemnou stopou květin, tělo šťavnaté, pikantní a lehounce zakulacené.

Jen o trošku méně mne potěšilo víno Roero Arneis DOCG 2016 z vinařství Cascina Ciapat di Bertello. Ve vůni ovocně-minerální, stejně v poměrně šťavnaté a měkce pikantní chuti.

Nejlepším bílým vínem večera bylo pro mne Grifone delle Roveri 2016, Gavi DOCG di Gavi z vinařství Bergaglio Cinzia. Jemnější, poněkud delikátní ovocně-minerální vůně. V chuti vyzrálé světlé ovoce, uhlazené, šťavnaté s měkce pikantním závěrem. Víno zrálo nějaký čas na kvasničných kalech.

„Náhradní růžovka” za vyprodanou z Piemontu mne nezaujala. Víno Quaranta Filari Rosato 2015, Puglia IGT z vinařství Cantina Ariano nabídlo ve vůni i chuti kompotované ovoce, uhlazená, ale málo živé a pikantní. Trošku unavenější „růžovka” jižního typu.

Prvním červeným bylo Monferrato DOC Dolcetto 2015 z vinařství Boeri Alfonso. Ve vůni jemně kořenité tmavé peckoviny. V chuti džemovité tmavé ovoce, tělo malinko zakulacené s tóny hořké čokolády v koncovce. Nekomplikovaná Barbera pro běžné pití za dobrou cenu.

Následovalo o poznání sofistikovanější víno La Romba 2015, Colli Tortonesi DOC Croatina z vinařství La Colombera. Víno z odrůdy Croatina vonělo po vyzrálé tmavé lesní směsi. Lesní plody byly cítit také v zakulacené a uhlazené chuti se stopou čokolády. Výrazně ovocité víno, které působilo v závěru malinko nasládle.

Na stejnou úroveň bych zařadil Barberu d'Asti DOCG 2015 z vinařství Boeri Alfonso. Bohatší víno ve vůni i chuti. Převládaly tmavé peckoviny se stopou čokolády. V chuti bylo víno uhlazené, se sládnoucími tříslovinami, ale přece jen bohatě pikantní. Barbera je prostě taková, na což si u některých vín z této veleznámé odrůdy pořád ještě nemohu zvyknout.

Víno Fuori Catalogo 2014, Piemonto DOC Rosso z vinařství Montalbera, bylo cuvée odrůd Ruchè a Barbera. Ve vůni kořenité tmavé ovoce, stopa čokolády a kůže. V chuti plné, bohaté na přezrálé tmavé ovoce, jemně kořenité. V uhlazeném těle nechyběl dotyk čokolády a kůže.

I pro mne to bylo trochu překvapivé, ale nejvíce ze všech červených mi chutnalo Martinette 2013, Barbera d'Asti DOCG Superiore z vinařství Boeri Alfonso. V příjemné vůni jsem cítil vyzrálé tmavé ovoce a jemnou čokoládu. V uhlazené chuti bylo zřetelné vyzrálé tmavé ovoce, trocha čokolády a jemné sládnoucí třísloviny. Víno, které zrálo v barikových sudech (1/3 nových) na mne působilo příjemně elegantním dojmem.

Následující Roero DOCG 2012 z vinařství Cascina Ciapat di Bertello bylo z odrůdy Nebbiolo (100 %). Ve vůni hodně vyzrálé tmavé ovoce, kompotované se stopou džemu. V chuti téměř identické, zřetelný dotyk čokolády, kůže a jemné tóny dřeva. Víno zrálo 15 měsíců v 15hektolitrovém sudu.

Vínu Martinette 2013 u mne nejvíce konkurovalo známé Noto Monferrato DOC Rosso, tentokrát ročník 2007 z vinařství Boeri Alfonso. Ve vůni tmavé ovoce a čokoláda. Lehce džemovité tmavé ovoce převládalo také v chuti. Navíc jsem cítil čokoládu, kůži a tabák. Potěšilo by mne trošku jemnější, elegantnější a méně výrazné víno. Tento ročník zrál 12 měsíců v bariku.

O sladkou tečku se postaraly „bublinky” z vinařství Boeri Alfonso. Tradiční sladká krása Ribota Moscato d'Asti DOCG, v tomto případě ročník 2016, měla 125 g/l zbytkového cukru a příjemně voněla po sladkých citrusech a muškátu. Jemně perlivá a sladká chuť nabídla vyzrálé voňavé citrusy a květiny. Víno takříkajíc „pro řidiče” - pouze 5 % alkoholu. Tradiční přípitková lahůdka z Piemontu.

Ač sladký, přesto lehce osvěžující závěr. A hodnocení „vrcholovým týmem”? Takový je verdikt: Noto 2007 a Martinette 2013 - 9,1 bodu, Roero 2012 - 8,9 b., Grifone delle Roveri 2016, Barbera d'Asti a Fuori Catalogo 2014 - 8,8 b., Salluvii 2016 a La Romba 2015 - 8,7 b.,Bevio 2015 - 8,6 b., Roero Arneis 2016, La Vedova 2015 a Ribota 2016 - 8,5 b. a Chardonnay Brut Vino Spumante - 8,4 bodu (moje hodnocení - 8,8 b.).

Text a fotografie Libor Chlupatý