Ochutnávka vín "Špičková vína ze Slovinska" (Soluter, s.r.o. - dovozce)

Ochutnávka "Krásná vína ze Slovinska" dne 13.09.2017

Netradičně netradiční slovinské přechutnávání

Poprvé za třináct let ochutnávek ve Viničním altánu se nám stalo, že vína se dostavila, chyběl však prezentující. Takže na degustaci slovinských vín dovozní společnosti SOLUTER, s.r.o. jsme poněkud improvizovali. Škoda, protože vína byla velmi zajímavá.

Zahájili jsme sektem Zlata Radgonska Penina brut, vyrobeným klasickou metodou zráním v láhvi z odrůdy Chardonnay. Produkt vinařství Radgonske Gorice nabídl ve vůni bohatě nazrálé světlé ovoce s lehkým máslovým „štychem”. V měkce ovocné chuti plné, lehounce nasládlé, zakulacené, decentně pikantní s delším závěrem. Sekt se vyznačoval dostatečně vytrvalým perlení, o čemž jsem se přesvědčil při pozdějším přechutnávání více než hodinu otevřené láhve.

Následovalo jakostní bílé Radgonska Ranina 2015 z odrůdy Bouvierův hrozen (Bouvier), víno na hranici suchého a polosuchého, rovněž z vinařství Radgonske Gorice. Ve vůni ovocně-minerální, stejně tak v jemně nasládlé chuti. V těle bylo lehce zakulacené a poměrně šťavnaté. Příjemné víno na delší pití.

Následovalo šest vín z vinařství VINAKOPER D.O.O. Jakostní Capris Malvazija 2015 byl suchý s vyšším alkoholem (14 %). Víno vonělo po světlém ovoci se stopou minerálů a mandlí s lehounkým náznakem dřeva. V chuti ovocně-květinové s dotykem sladkých citrusů. V závěru bylo víno, které zrálo v dubových a akátových sudech, lehce pikantní.

Dalším vínem bylo suché Capo d'Istria Malvazija 2012, Privatna kolekcia. Ve vůni hodně nazrálé světlé ovoce s jemnými máslovými a medovými tóny a dotykem vanilky. V chuti nazrálé světlé ovoce se stopou citrusů, jemně minerální s náznakem vanilky a dubového dřeva. Velmi pěkné víno za zřetelně vyšší cenu.

Posledním klasickým bílým vínem večera byl Sladki Muškat 2016, jakostní víno s vysokým zbytkovým cukrem (56,7 g/l). Ve vůni muškátový hrozen, květiny a jemná minerální stopa. Ve sladké chuti nazrálé sladké ovoce, muškátový hrozen, jemná kořenitost. V delším závěru bylo víno měkce pikantní.

Prvním vínem z modrých odrůd byl Refošk Rosé 2016, což je odrůda známa například v severní Itálii jako Refosco. Suché víno s vůní jahod a později i se stopou třešní. V chuti bohatě ovocné (lesní směs, třešně), suché a pikantní. Pěkná „růžovka” blížící se středoevropskému stylu.

Následovalo červené víno Capris Merlot 2011, barrique. Ve vůni vyzrálé tmavé peckoviny, stejně tak v suché chuti. Víno bylo jemně pikantní s ještě zřetelnými, ale již sládnoucími tříslovinami. Zrálo minimálně 24 měsíců v dubu - část v bariku, další část ve větších sudech.

Cuvée Capris Cabernet-Shiraz 2011, barrique bylo o fous „vybroušenější”. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce, stopa čokolády a rukavičkové kůže. V uhlazené a plnější chuti bylo víno identické. Tedy tmavá lesní směs, čokoláda, kůže a velmi jemná vanilková stopa po zrání v dubu, stejně jako u předchozího vína.

Následující dvě vína byla z vinařství VINAKRAS. Nejprve Vitovska Prestige odrůda (Vitovska grganja) 2014, barrique. Bílé suché víno s vůní citrusů v jemném máslovém a medovém závoji. Chuť ovocně-medová, tóny sladkých citrusů, plnější, zakulacené a lehce pikantní v delším závěru. Pro mne nejlepší víno večera.

Druhým vínem z vinařství VINAKRAS byl Teran Prestige 2015, barrigue z odrůdy Refošk, tedy Refosco. Suché červené víno s vůní kompotovaných třešní a višní. Stejně tak v chuti, v níž byla zřetelnější vanilka a jemný dotyk čokolády. Tělo uhlazené, jemně pikantní s lehkou stopou dubu. Víno zrálo minimálně 18 měsíců v barikových a 500litrových sudech z amerického dubu.

Závěr byl sladký, hodně aromatický a velmi netradiční. Byla to dvě čokoládová vína Chocolat Imperial, bílé a červené z vinařství Kunej.

Bílé bylo bohaté na přearomatizované rumové pralinky. Pro mne takřka nepitelné.

Červené bylo o něco vstřícnější, mělo griotkové tóny a více připomínalo sladší, ale klasické červené víno. I tak maximálně jen malou skleničku jako dezert. Asi jsem je neměl ani hodnotit.

Tím skončilo poněkud improvizované přechutnávání pěkných slovinských vín. Z „vrcholového týmu” jsem zbyl tentokrát jen já, takže přináším moje, samozřejmě subjektivní hodnocení: Vitovska Prestige - 9 bodů (z 10 možných), Capo d'Istria Malvazija a Capris Cabernet-Shiraz - 8,9 b., Sekt Zlata Radgonska Penina a Teran Prestige - 8,8 b., Capris Malvazija, Sladki Muškat a Capris Merlot - 8,7 b., Radgonska Penina a Refošk Rosé - 8,6 b., Chocolat Imperial (červené) - 8,2 b., Chocolat Imperial - 7,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý