Ochutnávka vín Rodinné vinařství Staško - Naturvini (Bavory)

Ochutnávka Vinařství rodiny Staškových - Naturvini (Bavory) dne 30.08.2017

Trojnásobný zážitek z Pálavy

Jedenáct vín, z toho převážně novinky z ročníků (až na jeden) 2015 a 2016, nám představil náš oblíbený host Patrik Staško za asistence své půvabné manželky Michaely. Trojnásobně příjemný zážitek - vína a dva Staškové.

Vinařská poctivost a důkladnost Patrika Staška je nám již dlouho známá, také tentokrát to dokázal, a nejen v doprovodné teorii, ale především v tekuté praxi.

Prvním vínem z Vinařství Naturvini (vinice v Bavorech na Pálavě, sídlo a degustační sklep v Miroslavi), byla jedna z odrůdových vlajkových lodí vinařství - Ryzlink rýnský, v tomto případě první sběr z ročníku 2016. I toto zemské víno, stejně jako drtivá většina ostatních, mělo cukernatost moštu minimálně na úrovni pozdního sběru. Suchý ryzlink s vůní hodně nazrálého světlého ovoce (včetně jablka) a jemných minerálů. V ovocně-minerální chuti jsem cítil nasládlé peckoviny. Tělo bylo poměrně šťavnaté, možné i plnější, ale v pikantním závěru trošku kratší. Zatím mladý ryzlink ze známé viniční trati Slunečná.

Následoval můj oblíbený Ryzlink vlašský, tentokrát ročník 2016 z řady Selection. Rovněž suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (5,9 g/l a 6,7 g/l). „Čistá”, ovocně-minerální vůně. V chuti bohatě ovocné, nazrálé a lehce minerální s ovocným, jemně botrytickým ocáskem.

Vrcholem večera byl pro mne již třetí vzorek - Ryzlink rýnský 2016 (Selection), lehce polosuché víno s krásnou vůní vyzrálého světlého ovoce se stopou medu a lipoviny. V chuti bohatě ovocné, nasládlé citrusy, jemná stopa botrytidy v pikantním závěru. Opět viniční trať Slunečná.

Následovala novinka vinařství - Sekt Blanc 2016 Brut, vyrobený metodou charmat (kvašením v tanku). Skoro až překvapivě příjemné bublinky z odrůd Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský a Chardonnay. Vůně převážně ovocná s lehounkým květinovým „štychem”. Také ve šťavnaté chuti převažovala ovocně-květinová kombinace. V těle lehčí, jemně nasládlé a měkce pikantní, a zároveň svěží víno se středně bohatým perlením.

Nejstarším vínem večera a zároveň novinkou byl Sauvignon 2013 (1. sběr). Suché víno s vůní sušeného a kompotovaného ovoce, především citrusů a jablek, s medovou stopou. V ovocné (citrusy), lehounce medové chuti s náznakem kompotu bylo víno příjemně pikantní. Zajímavý, možná trošku jiný sauvignon.

Bílá vystřídala dvě červená vína. Cabernet Sauvignon 2015 měl sice příjemnou vůni v podobě lehce kořenitého tmavého ovoce v jemném džemovitém provedení, jenže v chuti již tak atraktivní nebyl. Nedostatečně vyzrálá surovina, což je již u této odrůdy na dané viniční trati asi nepřekročitelná tradice, se projevila na chuti vína. Lehce kořenité tmavé ovoce, tělo zřetelně tenčí a možná příliš pikantní. Takové červené víno k jídlu, nachlazené a podávané v teplých letních dnech.

Něco zcela jiného byla Frankovka 2015, rozhodně bohatší víno s vůní lehce džemovitého tmavého ovoce. Chuť bohatě ovocná, převážně tmavé peckoviny, „čistá”, tělo plnější s jemnými čokoládovými tóny. Víno zrálo v použitém dubovém sudu.

A poté dvě „růžovky”. První, polosuchá, byla z odrůdy Rulandské modré, sklizeň 2016. V jemnější vůni nazrálé tmavé ovoce v delikátním minerálním závoji. Chuť trochu nasládlá, bohatě ovocná (tmavé peckoviny), šťavnatá a měkce pikantní v závěru na patře.

Růžové z Frankovky 2015 bylo výrazně sladší (30,8 g/l zbytkového cukru), ale také o poznání bohatší ve vůni i chuti. Aroma nazrálých tmavých peckovin v lehkém kompotovém provedení. V chuti plnější, zřetelně nasládlé, šťavnaté, a v delší koncovce decentně pikantní.

Na závěr dvě bílá, aromatická a trochu sladší, nikoliv však přeslazená vína. Sauvignon 2015 z vyšší řady Selection byl polosuchý. Voněl výrazně po světlém ovoci a květinách (včetně pylu). V nasládlé chuti jsem cítil nasládlé světlé ovoce s pylovými tóny, v delším závěru pak bylo víno měkce pikantní.

O sladkou (ale jen jemně) tečku se postarala Pálava 2015 (řada Selection). Krásná a „tradiční” ovocně-květinová vůně. V chuti sladší, ovocně-květinová a jemně kořenitá. Potěšil měkce pikantní závěr, který zůstal po vypití delší dobu na patře i ve sklence. Elegantní přípitkové víno nejen pro dámy.

Opravdu hezká tečka za inspirativním večerem s pohodovými hosty z Pálavy a jejich výbornými víny. A ještě poznámka. Na závěr jsem štědře přechutnal Sekt Blanc. A moc mne potěšilo, že ač to byly „bublinky” z tanku, krásně držely aroma i perlení, a to po dvou hodinách v otevřené láhvi.

A takto chutnala vína z Pálavy téměř kompletnímu „vrcholovému týmu”: Ryzlink rýnský 2016 (Selection) a Pálava 2015 (Selection) - 8,9 bodu (z 10 možných), Sauvignon 2015 (Selection) a Sekt Blanc 2016 - 8,8 b., Ryzlink vlašský 2016 (Selection), Sauvignon 2013 (1. sběr) a Frankovka rosé 2016 - 8,7 b., Ryzlink rýnský 2016 (1. sběr), Rulandské rosé 2016 a Frankovka 2015 - 8,6 bodu, Cabernet Sauvignon - 8,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý