Ochutnávka vín Vinařství Drmola (Bavory)

Ochutnávka Vinařství Drmola (Bavory) dne 09.08.2017

Sladší vinné polibky Slávka Drmoly

Tentokrát to rozhodně nebyla (od Bavor až po Gröbovku) nekomplikovaná prezentace vín mého přítele z Bavor na Pálavě, vinaře Slávka Drmoly. Nicméně nakonec všechno dobře dopadlo, a my jsme měli možnost ochutnat deset výborných vín z ročníků 2013, 2015 a 2016. Pravda, většina bílých vín byla trošku sladší, což není zcela moje parketa, nicméně dostatečně jsem si to vynahradil skvělou dvojicí - Ryzlink vlašský a Frankovka.

Večer krásných vín a veselých, občas i lechtivých historek „ze stáčení”, zahájil Muškát moravský 2016, kabinetní víno z BIO produkce (ostatně jako drtivá většina z ochutnávaných). Ve vůni převažovaly nazrálé světlé peckoviny nad květinovými či muškátovými tóny. V zakulacené, šťavnaté a měkce pikantní chuti jsem trošku postrádal klasický muškátový „štych”, včetně kořenitosti.

Následující polosuchý Ryzlink vlašský 2015 v pozdním sběru, byl pro mne krásným zážitkem. Přímo lákající ovocně-minerální vůně. Stejně tak zakulacená, lehce nasládlá a plnější chuť s příjemnou stopou oříšku a medu v delší a měkce pikantní koncovce.

Rulandské bílé 2016 v pozdním sběru bylo již lehce polosladké (16 g/l zbytkového cukru), ale díky kyselině kolem 7 g/l působilo maximálně jako polosuché. Ve vůni hodně vyzrálé světlé ovoce včetně „vařené hrušky”. Ovocná chuť byla téměř identická, snad jen nabídla ve světlého ovoce více džemovitosti. V měkce pikantním závěru se dokonce objevila lehounká kořenitost.

Ryzlink rýnský 2015 v pozdním sběru byl trochu sladší (polosladské víno), ale hezky harmonický (to je Slávkova parketa). Ve vůni nazrálé světlé ovoce a jemná minerální, téměř petrolejová stopa. Chuť výrazně nasládlá, bohatá na světlé ovoce, a také s dotykem lipoviny. V delším závěru bylo víno měkce pikantní.

Rovněž polosladký Sauvignon 2015 v pozdním sběru nabídl ve vůni kombinaci různých světlých peckovin (včetně broskve) s citrusy, ale zřetelné byly i jemné minerální tóny. V chuti nasládlý, opět výrazně ovocný s měkce pikantním závěrem. Mazlivé víno, ale na mne již hodně sladké.

Pálava 2016 v pozdním sběru mne nezaujala. Ve vůni spíše ovocná bez květinových a zřetelnějších kořenitých tónů. V chuti lehce ovocná, jen malinko kořenitá, sladší, ale ne přeslazená a měkce pikantní. Trochu nevýrazná Pálava.

Nesrovnatelně více mi chutnal Tramín červený 2015 ve výběru z hroznů. Vůně příjemná, ovocně-květinová a lehce kořenitá. V identické chuti bylo víno lehounce džemovité s jemnou kořenitostí. Tělo plné a kulaté s delikátně pikantním ocáskem.

Prvním ze dvou červených bylo Svatovavřinecké v pozdním sběru. Ve vůni tmavé peckoviny, především lehounce kořenité višně, ale i stopa kůže. V chuti téměř identické, bohatě ovocné s náznakem kořenitosti v pikantním závěru.

Vychutnal jsem si Frankovku 2015 v pozdním sběru s vůní tmavého ovoce v lehce džemovitém provedení se stopou kořenitosti. Chuť velmi podobná, zřetelné byla tmavé lesní plody, objevil se i náznak kůže. Poměrně uhlazené, elegantní červené s jemně pikantní koncovkou. Krásné víno na delší pití, ale i k tmavým masům.

Na závěr elegantní tečka v podobě Chardonnay 2015 ve výběru z hroznů. Sladké víno (47,2 g/l zbytkového cukru) s atraktivní vůní vyzrálého jižního ovoce v jemném minerálním závoji. V chuti sladké jižní ovoce, tělo uhlazené, lehce medové a měkce pikantní. Takový bonbonek pro slavnostní příležitost!

Po trošku hektickém začátku to byl příjemný, utěšený závěr s vinařem, který vás nenechá v klidu.

Stále ještě početně oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína Slávka Drmoly takto: Ryzlink vlašský 2015 - 9 bodů (z 10 možných), Frankovka 2015 a Chardonnay 2015 - 8,9 b., Tramín červený 2015 - 8,8 b., Ryzlink rýnský 2015 a Pálava 2016 - 8,7 b., Sauvignon 2015, Rulandské bílé 2016 a Svatovavřinecké 2013 - 8,6 b. a Muškát moravský 2016 - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý