Ochutnávka vín Víno Richard - Richard Tichý (Hrušky)

Ochutnávka Víno Richard - Richard Tichý (Hrušky) dne 07.08.2017

Hezky vyškolená vína z Hrušek

Richard Tichý, známý vinař z Hrušek, dává přednost vyzrálým a optimálně vyškoleným vínům. I proto nám ve Viničním altánu představil pouze dvě vína z loňské sklizně. Zbývajících osm bylo z ročníků 2012 a 2015. Šest vín jsme ochutnali již loni, takže zde byla jistá možnost porovnat jejich vývoj v láhvi.

Vstupní víno, Rulandské šedé 2015 v pozdním sběru se proti loňsku příliš nezměnilo. Suché víno s vysokým alkoholem (14 %) vonělo po přezrálém jižním ovoci s přídavkem minerálních tónů. V kulaté chuti opět přezrálé světlé ovoce, zřetelná minerální stopa a poměrný výrazně pikantní koncovka.

Příznivý posun jsem zaznamenal u Cuvée Lucie 2015, zemském víně z osmi odrůd. Ve vůni nazrálé světlé ovoce se stopou květin. V příjemné, lehce voňavé chuti bylo víno ovocné s jemným dotykem květin. Víno mnoha chutí s nasládlou a měkce pikantní koncovkou.

Ovocnost a svěžest jakostního Sauvignonu 2015 trochu potlačil vysoký alkohol (14 %). Ve vůni jsem nejprve cítil lehké živočišné tóny, které však rychle zmizely a objevily se vyzrálé světlé peckoviny se vzdáleným závanem černého rybízu a černého bezu. Tělo plné, zakulacené a měkce pikantní s delší dochutí, ale alkohol přece jen trošku tlumil svěžest vína.

Zajímavý, především svojí suchostí, byl Děvín 2015 v pozdním sběru. Ve vůni džemovité, jemně kořenité světlé ovoce a květiny. Chuť ovocně-květinová, lehce kompotovaná s náznakem kořenitosti. V závěru bylo víno, které leželo na jemných kalech, měkce pikantní.

Nejlepším bílým vínem večera bylo pro mne Chardonnay 2015 ve výběru z hroznů. Suché víno, u kterého mi vůbec nevadil vysoký alkohol (14 %). V atraktivní vůni jsem cítil nazrálé světlé ovoce s jemnou máslovou stopou. V téměř identické, plné chuti bylo víno jemně kořenité, měkce pikantní a krásně máslové. Toto chardonnay kvasilo spontánně v keramické nádobě.

„Jedním z nejlepších vín večera bylo pro mne Rulandské bílé 2015 v pozdním sběru. Polosuché víno s bohatou vůní světlých peckovin s jemnými máslovými tóny. V těle plné, zakulacené, šťavnaté a lehce nasládlé. Mazlivé víno s pikantním závěrem.” To jsem napsal loni o mém oblíbeném bílém pinotu. Nyní jsem na tomto hodnocení nemusel nic změnit.

Rosé Lucie 2015 v pozdním sběru mne příjemně překvapilo. Polosuchá „růžovka” z odrůdy Cabernet Moravia potěšila nejprve atraktivní vůní lehce kořenité tmavé lesní směsi. V chuti vyzrálá lesní plody se špetkou kořenitostí, jen malinko nasládlá, a v závěru měkce pikantní.

Nesrovnatelně sladší (41 g/l zbytkového cukru) byl Pinot Noir rosé 2016 ve výběru z hroznů. Ve vůni kombinace lesní směsi a tmavých peckovin. Chuť sladká, bohatě ovocná, malinko kořenitá, a v závěru decentně pikantní.

Prvním červeným byla již loni ochutnávaná Frankovka 2012 v pozdním sběru. Nyní pěkně vyzrálé víno s „čistou” vůní tmavých peckovin, jemně kořenitých. To platí i o měkce pikantní chuti s náznakem sládnoucích, jemných tříslovin. Ideální víno na delší pití.

Na závěr Cuvée Filip 2012, barrique, zemské víno z odrůd Dunaj, Nitra, Pinot Noir a Frankovka. Proti loňsku jsme ochutnali o rok mladší ročník s vůní, v níž jsem cítil kombinaci lesní směsi a tmavých peckovin, lehounce kořenitou s delikátní stopu po švestkových povidlech. Chuť poměrně plná, bohatě ovocná a lehce kořenitá s jemnou stopou čokolády a sladkých tříslovin. Víno zrálo 24 měsíců v použitém dubovém sudu (barrique). Potěšilo mne, že alkohol nepřekročil 13 %, což je na tento typ vína podle mne ideální výše. Pěkný červený puntík za večerem s oblíbeným vinařem, který skutečné víno „z hrušek” naštěstí nevyrábí.

Dovolenými početně oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína z Hrušek takto: Chardonnay 2015 a Cuvée Filip 2012 - 8,9 bodu (z 10 možných), Rulandské bílé 2015 a Rosé Lucie 8,8 b., Cuvée Lucie 2015, Děvín 2015 a Frankovka 2012 - 8,7 b., Rosé Pinot Noir 2016 a Sauvignon 2015 - 8,6 b. a Rulandské šedé 2015 - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý