Ochutnávka vín Stanislav Novák - Vinný sklep Kraví Hora (Bořetice)

Ochutnávka Stanislav Novák - Vinný sklep Kraví hora (Bořetice) dne 20.07.2017

Druhá premiéra bořetického vinaře

Bořetický vinař Stanislav Novák z Vinného sklepa Kraví hora měl tentokrát ve Viničním altánu již druhou premiéru. Ta první se uskutečnila před jedenácti lety s víny tehdejšího Vinařství Jedlička & Novák, druhá nyní s víny z vlastního vinařského projektu. A bylo to po letech příjemné setkání s hezkými vinnými zážitky.

Pan Stanislav nám představil deset vzorků - šest z ročníku 2016, tři o rok starší, a na závěr lahůdku z ročníku 2011. Celkem pět bílých, jedno růžové, tři červená a jedno ledové z modrých hroznů.

Tak trochu symbolickým bylo vstupní víno s názvem Cuvée Kraví hora, ročník 2016 v pozdním sběru. Polosuché víno z odrůd Neuburské a Veltlínské zelené. Ve vůni světlé peckoviny v jemném minerálním závoji. V lehce nasládlé chuti bylo výrazně ovocné, šťavnaté a bohatě pikantní. Příjemný a osvěžující vstup.

Ryzlink rýnský 2015 v pozdním sběru mne příjemně překvapil. Víno z poměrně málo neznámé viniční trati Harnůty v Brumovicích bylo suché s ovocně-minerální vůní a s tóny meruněk a jemného petrolejového závoje. V ovocné chuti (opět meruňky) bylo víno, které leželo 6 měsíců na jemných kalech, měkce pikantní a zakulacené.

Zemský Ryzlink vlašský 2015 byl vyroben téměř autentickou metodou. Víno zrálo půl roku na slupkách, kvasilo v sudu, a část v demižonu (50 l). Suché víno s aromatickou stopou suchého sherry a karamelu. V chuti kořenité, pikantní s dotykem karamelu a jemných tříslovin. Zajímavé víno, ale ne pro každého.

Tramín červený 2016 ve výběru z hroznů byl již za hranicí polosuchého vína. Ve vůni jsem cítil klasické růže a citrusy. V chuti lehce nasládlé, ovocně-květinové a šťavnaté s měkce pikantní koncovkou. Takový „tramín pro všechny”.

Polosladký byl Hibernal 2016 ve výběru z hroznů. Ve vůni vyzrálé světlé peckoviny, jemné citrusy a závan černého rybízu. V nasládlé chuti převažovaly citrusy se stopou černého rybízu a černého bezu. V těle bylo víno šťavnaté, ale jen lehce pikantní.

Příjemné bylo Rulandské modré rosé 2016 v pozdním sběru. Suchá „růžovka” s lehkým zbytkovým cukrem (4 g/l) voněla po tmavých peckovinách s jemným minerálním „štychem”. V chuti ovocná, šťavnatá a pikantní s poměrně delším závěrem.

Prvním červeným bylo Zweigeltrebe 2016 v pozdním sběru. Ve vůni kompotované tmavé peckoviny, jemně kořenité. Chuť ovocná, malinko džemovitá a zakulacená. V závěru bylo víno měkce pikantní. Velmi vhodné červené na delší pití.

Z klasických vín mi asi nejvíce chutnalo Rulandské modré 20126 v pozdním sběru ze známé viniční trati Trkmanská mezi obcemi Bořetice, Velké Bílovice a Rakvice. Ve vůni jemně kořenité tmavé peckoviny se stopou koření. Chuť měkce ovocná (jemně kořenité tmavé peckoviny), středně plná a uhlazená. Víno má před sebou ještě pěknou budoucnost.

Následovalo André 2015 v pozdním sběru s vůní lehce kořenité tmavé lesní směsi. Chuť téměř identická, kromě koření byly zřetelné i jemné třísloviny. Již tradiční byla i trochu zřetelnější kyselina. Také toto víno se bude ležením v láhvi dále zlepšovat.

Velmi laskající byla sladká tečka v podobě ledové Frankovky 2011 se 150 g/l zbytkového cukru. Ve vůni jahodový džem. Ve sladké (ale ne dramaticky) chuti jsem cítil lehounce kořenitý jahodový džem. Potěšilo, že vínu nechyběl pikantní ocásek. Hezký závěr za inspirujícím setkáním s výborným vinařem a jeho produkty.

Početně poněkud oslabený „vrcholový tým” hodnotil ochutnávaná vína Stanislava Nováka takto: Frankovka 2011, ledové - 8,8 bodu (z 10 možných), Ryzlink rýnský 2015 a Rulandské modré 2016 - 8,7 b., Ryzlink vlašský 2015, Hibernal 2016, Rulandské modré rosé 2016 a Zweigeltrebe 2016 - 8,6 b., Cuvée Kraví hora 2016, Tramín červený 2016 a André 2015 - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý