Ochutnávka vín Vinařství Volařík (Mikulov)

Ochutnávka Vinařství Volařík (Mikulov) dne 27.06.2017

Se šarmem od Volaříka

Hegemonii mužů z mikulovského Vinařství Volařík, kteří v předchozích letech prezentovali vína ve Viničním altánu, konečně přerušila žena. Hlavní technoložka vinařství Eliška Becková nám na své degustační premiéře v Gröbovce představila devět vín. Učinila tak s erudicí, zaujetím a šarmem. V kombinaci s výbornými víny z proslulého mikulovského sklepa to byla záruka skvělého vinného večera.

Zahájili jsme kabinetním Veltlínským červeným raným 2016 z viniční trati Růžová v Bavorech. Suché víno s příjemnou vůní po lučních květech ve velmi jemném minerálním závoji. Chuť ovocně-květinová, jemně nasládlá, šťavnatá a plná s velmi lehkou pikantností v delikátním květinovém závěru. Příjemné víno na delší pití za pěknou cenu.

„Vlašáky” od Volaříka jsou vyhlášené, a to ve všech kvalitativních řadách. Z řady Classic jsme ochutnali hned dva. Nejprve to byl Ryzlink vlašský 2016 v kabinetním provedení z viniční trati Zimní vrch v Dolních Dunajovicích. Suché víno s malým zbytkovým cukrem a s vůní po vyzrálém světlém ovoci s jemným náznakem minerálních tónů. Výrazně ovocná a šťavnatá chuť, malinko nasládlá s pikantní koncovkou, v níž byly rozeznatelné jemné tóny dřeva. Víno totiž krátce zrálo v dubovém, nevypáleném sudu.

O poznání více mi chutnal Ryzlink vlašský 2016 ve výběru z hroznů z Perné (viniční trať Levá Klentnická). Rovněž suché víno s trošku nižším zbytkovým cukrem a téměř stejnou kyselinou jako předchozí „vlašák”. Nebývalý byl vysoký alkohol (15 %), nicméně musím přiznat, že mne neobtěžoval. Atraktivní vůně nazrálého světlého ovoce s tóny medu a jemných minerálů. V ovocně-minerálním těle bylo víno plnější, zakulacené (také díky batonáži) s dotykem medu a oříšků v pikantním závěru.

Následoval Ryzlink rýnský 2016 v pozdním sběru (řada Classic) z viniční trati Pravá Klentnická v Perné. Suché víno s vůní světlých peckovin se stopou citrusů s jemným minerálním „štychem”. V chuti meruňky a broskve, tělo uhlazené, pikantní se středně dlouhým závěrem.

Rozhodně mne oslovilo Rulandské bílé 2016 v pozdním sběru (Zimní vrch v Dolních Dunajovicích). Formálně ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7,9 g/l). Bohatá vůně nazrálých světlých peckovin. Chuť ovocná, nasládlá a šťavnatá. V uhlazeném těle s delší koncovkou bylo víno opravdu elegantní.

Dalším prvotřídním vínem byl Gewürztraminer (Tramín kořenný) 2016 ve výběru z hroznů z viniční trati Pod Slunným vrchem v Dolních Dunajovicích. Polosuché víno s vyšším alkoholem (14,5 %) a s jemně kořenitou vůní po pomerančích a růžích. V chuti šťavnatá kombinace vyzrálých citrusů a květin se stopou po pomerančové kůře. V závěru bylo víno měkce pikantní.

Kvalitou i vstřícností nezaostala následující Saphira 2016 ve výběru z hroznů, organické víno z viniční trati Věstoňsko v Perné. Polosladké víno z u nás málo známé interspecifické odrůdy vyšlechtěné na konci 70. let v Německu. Krásná vůně kombinující vyzrálé světlé ovoce, květiny a med. Chuť sladší, ovocně-medová se zřetelným ananasem, plná a s delším závěrem na patře. Taková lahůdka pro slavnostní přípitek.

Změnu barvy přinesla Frankovka rosé 2016 v pozdním sběru (řada Classic) z viniční trati Plotny v Dolních Dunajovicích. Ve vůni džemovitá lesní směs s převahou malin ve smetanovém závoji. Chuť prakticky identická (jahody, maliny, smetana), lehce nasládlá a měkce pikantní. Formálně ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7,6 g/l).

Na závěr velká vinná odměna - Veltlínské zelené 2015 v pozdním sběru z řady Terroir (viniční trať Věstoňsko v Perné). Ještě suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (7,6 g/l - 6,7 g/l). Ovocná a kořenitá vůně, lehounce máslová se stopou medu. Chuť „čistá”, ovocná s medovými a máslovými tóny, šťavnatá a měkce pikantní. Krásně zakulacené tělo s dlouhým závěrem. Delikatesa! Pro mne jednoznačná jednička.

Třebaže jsme neochutnali ty největší aktuální skvosty z mikulovského sklepa, byl to velmi utěšený vinný večer s příjemnou atmosférou a šarmem.

Téměř kompletní „vrcholový tým” hodnotil vína takto: Veltlínské zelené 2015 (Terroir, Věstoňsko) - 9,2 bodu (z 10 možných), Gewürztraminer 2016 (Classic, Pod Slunným vrchem) - 9 b., Ryzlink vlašský 2016 (Classic, Levá Klentnická), Rulandské bílé 2016 (Classic, Zimní vrch) a Saphira 2016 (Organic, Věstoňsko) - 8,9 b., Ryzlink rýnský 2016 (Classic, Pravá Klentnická) - 8,8 b., Frankovka rosé 2016 (Classic, Plotny) - 8,7 b., Ryzlink vlašský 2016 (Classic, Zimní vrch) a Veltlínské červené rané 2016 (Classic, Růžová) - 8,6 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý