Ochutnávka vín Vinařství Vondrák (Mělník)

Ochutnávka Vinařství Vondrák (Mělník) dne 01.06.2017

Vondrákův Kerner v království ryzlinků

Pravidelný host Viničního altánu, vinař z Mělníka-Mlazic Luděk Vondrák nám tentokrát představil jen čtyři novinky z loňské sklizně, nicméně nejvíce mne potěšily již vyzrálejší „patnáctky”. A samozřejmě závěrečná archívní lahůdka.

Ovocně-minerální Müller-Thurgau 2016 nás příjemně zavínil. Zemské víno bylo v chuti lehce nasládlé (vyzrálé citrusy) a měkce pikantní.

O poznání sofistikovanější byl kabinetní Ryzlink rýnský 2015. Výrazně suché víno s vyšší kyselinou (8,4 g/l) nabídlo ve vůni nazrálé světlé ovoce s velmi vzdálenou stopou petroleje. V chuti bylo ovocně-minerální, velmi pikantní, a kupodivu i poměrně uhlazené.

Na stejnou úroveň bych zařadil Rulandské bílé 2015 v pozdním sběru. Opět výrazně suché víno s vůní nazrálého světlého ovoce s jemnou minerální stopou. V chuti zřetelný dotyk jižního ovoce, měkce pikantního a poměrně uhlazeného.

O trošku víc se mi líbilo Rulandského šedé 2015 v pozdním sběru. Suché víno s příjemnou vůní světlého ovoce se stopou květového pylu a medu. V chuti výrazně ovocné, zakulacené a uhlazené s měkce pikantním ocáskem.

A pro mne první výraznější vinná hvězdička večera - Ryzlink rýnský červený 2015 v pozdním sběru. Polosuché víno s pěknou vůní světlého ovoce v jemném medovém závoji se stopou lipoviny. V chuti identické, zakulacené a lehce nasládlé s měkce pikantní koncovkou. Takové mazlivé víno s pěknou budoucností.

A neméně pěkná vinná špička - Kerner 2015 v pozdním sběru. Rovněž polosuché víno s hezkou ovocně-minerální vůní. V zakulacené, šťavnaté a pikantní chuti nazrálé světlé ovoce s lehkým minerálním „štychem”. Už si nepamatuji, kdy jsem naposledy ochutnal tak pěkný Kerner. Vlastně ano - loni v březnu a hned dva. Byly to ročníky 2012 a 2015 od Luďka Vondráka!

Přešli jsme na červená. Prvním byl Modrý Portugal 2015, jakostní víno s vůní tmavého ovoce, lehce kompotovaného se stopou džemu. V téměř stejné chuti bylo víno jemně kořenité, trošku lehčí a měkce pikantní v závěru na patře.

O poznání bohatší se mi zdálo jakostní Svatovavřinecké 2015. Ve vůni lehce kompotované tmavé ovoce se stopou švestkových povidel. V chuti identické, opět s přítomností švestek. V koncovce jemné pikantní.

O závěr se postarala tři bílá vína s vyšším zbytkovým cukrem. Nejprve to byl Tramín červený 2016 v pozdním sběru, polosladké víno (27g/l zbytkového cukru). Ve vůni džemovité světlé ovoce s jemnou stopou květů. V chuti hodně vyzrálé světlé ovoce v kombinaci s květy. Sladší, uhlazené a jen lehce pikantní. Takový tramín mne neosloví.

Stejně jako následující Ryzlink rýnský červený 2016 v pozdním sběru, sladké víno (57,9 g/l zbytkového cukru) s vůní kompotovaného světlého ovoce s lehkou minerální stopou. V chuti spíše sladký kompot, tělo šťavnaté a minimálně pikantní.

A na úplný závěr delikatesa - Ryzlink rýnský 2007, botrytický výběr. Toto víno jsme ve Viničním altánu naposledy ochutnávali v březnu 2014. A tehdy jsem víno hodnotil takto: Ve vůni hrozinky, med a jemné minerály na vyzrálém ovocném základě. V chuti identický, pikantní s krásnou stopou ušlechtilé plísně. Mohutný bezcukerný extrakt - 34,5 g/l. Krásně harmonické víno, u kterého ani nevadí výrazně vyšší alkohol (14,8 %). Je to ambrósie a lék zároveň - takový krásný, tekutý „penicilín”. Nic na tom nehodlám změnit ani dnes!

Početně oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína Luďka Vondráka takto: Ryzlink rýnský 2007 - 9 bodů (z 10 možných), Kerner 2015 - 8,9 b., Ryzlink rýnský červený 2015 - 8,8 b., Rulandské šedé 2015, Ryzlink rýnský 2016, zemský, Rulandské bílé 2015 a Ryzlink rýnský 2015, kabinet - 8,7 b., Tramín červený 2016 - 8,6 b., Ryzlink rýnský červený 2016 a Müller-Thurgau 2016, Svatovavřinecké 2015 a Modrý Portugal 2015 - 8,5 b.

Text a fotografie Libor Chlupatý