Ochutnávka vín Chateau Mělník

Chateau Mělník Vinařství Jiřího Lobkowicze dne 30.05.2017

Červená krása z mělnického zámku

Premiérová prezentace vín z vinařství Jiřího Lobkowicze - Chateau Mělník měla pro mne zvláštní souvislosti, když jsem si prohlédl prodejní ceny ochutnávaných vín. Byly rozhodně jedny z nejvyšších z moravských a českých vín, která se ve Viničním altánu představila. Po ochutnávce jsem svůj skeptický pohled poněkud poopravil. Bílá vína pro mne stále nepředstavovala ideální poměr cena/výkon, nicméně ta červená mne doslova okouzlila. A když mne něco okouzlí, cena jde vždy tak trochu stranou, alespoň pokud není ze světa fantazie.

Zástupci vinařství Milena Vávrová a Milan Hájek nám představili deset vín - pět bílých a stejný počet červených, a to z ročníků 2015 (6 vzorků) a 2016 (4 vzorky). A zahájili jsme Ludmilou bílou 2015, zemským vínem z odrůdy Pinot Blanc. Tento „bílý kalamář” jsem ochutnal naposledy tak před třinácti lety. Suché víno s ovocně-minerální vůní. V měkce ovocné, lehce citrusové chuti bylo šťavnaté s náznakem minerálních tónů a jemnou grepovou hořčinkou. Celkem příjemný vstup za poměrně dobrou cenu.

Následoval kabinetní Müller-Thurgau 2016, suché víno s ovocnou vůní s lehkou převahou citrusů. Chuť ovocná s jemnými „zelenými” tóny. Cítil jsem náznak citrusů v pikantní, jemnou grepovou hořčinkou poznamenané koncovce.

O poznání více mi chutnalo druhé nejdražší bílé víno večera - Pinot Blanc 2016 v pozdním sběru. Víno na hranici polosuchého a polosladkého s „pevnou” vůní světlých peckovin. V chuti nasládlé, plnější a dostatečně ovocité s trošku menší pikantností.

A ještě více mi chutnal Moravský muškát (Muškát moravský) 2016, polosladké jakostní víno. Ideální muškátová vůně (muškátový květ, citrusy, jemné tóny čerstvé majoránky). Ve šťavnaté a lehce pikantní chuti byla zřetelná kombinace citrusů a muškátových tóny s jemnou grepovou koncovkou.

Nejsladším a také nejdražším bílým vínem večera byl Solaris 2016 ve výběru z bobulí. Polosladké víno s vůní lehce kořenitého, nazrálého světlého ovoce. Chuť ovocná, lehce nasládlá, malinko pikantní se vzdálenými bylinnými tóny.

Ludmila červená 2015, jakostní známkové víno z odrůdy Modrý Portugal, zahájila druhou polovinu ochutnávky. Ve vůni lehce nazrálé tmavé peckoviny. Stejně tak v chuti, která byla malinko kořenitá s jemnými tříslovinami. Kvalitativně vyšší „level” v porovnání s bílým „kalamářem”.

Pro porovnání jsme ochutnali jinou formu Modrého Portugal, v tomto případě ročník 2015, zemské víno, které poznalo použitý barik. Ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce s velmi vzdálenou stopou dubového dřeva. V plnější chuti bohatě ovocné s dotykem čokolády a jemných tříslovin.

Následovala závěrečná „svatá trojice”, červená vína vysoké kvality. Nejprve Svatovavřinecké 2015, zemské víno s bohatou vůní tmavého ovoce včetně sušených švestek. V plnější chuti téměř identické, uhlazené a šťavnaté s jistými kompotovými až džemovitými tóny.

Následovalo Grande Cuvée 2015, rovněž zemské víno z odrůd Svatovavřinecké (70 %) a Pinot Noir (30 %). Ve vůni vyzrálé, lehce džemovité tmavé ovoce. V chuti bohaté tmavé ovoce, elegantní, a s delším závěrem.

A to nejlepší nakonec - Pinot Noir (Rulandské modré) 2015, jakostní víno s vyzrálostí hroznů na úrovni výběru z hroznů. Krásná vůně tmavé lesní směsi. Tělo uhlazené, vyzrálé tmavé ovoce, zřetelně elegantní s delším závěrem. V koncovce bylo víno jemně, ale příjemně pikantní.

Především díky červeným vínům jsem si z degustace odnesl opravdu krásný, a nepochybně dlouhodobý zážitek.

Také díky veletržní vinné „sauně” v Letňanech byl „vrcholový tým” početně trochu oslabený. Vína z Mělníka hodnotil takto: Rulandské modré 2015 - 9,1 bodu (z 10 možných), Grande Cuvée červené 2015 - 9 b., Svatovavřinecké 2015 - 8,9 b., Muškát moravský 2016, Solaris 2016 a Modrý Portugal 2015 - 8,8 b., Ludmila červená 2015 a Rulandské bílé 2016 - 8,6 b., Müller-Thurgau 2016 - 8,6 b. a Ludmila bílá 2015 - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý