Ochutnávka vín Vinařství Kadrnka (Březí u Mikulova)

Ochutnávka Rodinné vinařství Jindřich Kadrnka (Březí) dne 18.05.2017

Krásný večírek s vinařským živlem

Jindřich Kadrnka z Březí je vinařský živel, kterému bych kvůli jeho vlašákům a rýňákům snad odpustil i případný sladký merlot (což je opravdu divoká představa).

Jeho vinné představení ve Viničním altánu muselo uspokojit i ty nejnáročnější milovníky moravských vín. Deset atraktivních kousků mne dostalo do vinné euforie - Liščí vrch, Ořechová hora, Valtická, Turold - odtud pocházely hrozny pro vína, která jsme ochutnali. Až na jedno byla všechna z ročníku 2016.

Vstupním vínem byl Müller-Thurgau 2016 z Liščího vrchu, zemské víno s parametry pozdního sběru. Suché víno s vůní jemných jižních plodů se stopou po minerálech. Chuť identická, šťavnatá a pikantní s lehce nasládlým ocáskem.

O stupínek výš nás zavedlo Veltlínské zelené 2016 v pozdním sběru, rovněž z Liščího vrchu v Březí. Rovněž suché víno s pěknou ovocnou vůní se smetanovým a lehce medovým závojem a špetkou minerálů. Chuť ovocná, šťavnatá a pikantní, lehounce kořenitá. Třetina vína kvasila v akátu, zbytek v nerezu.

Ryzlink vlašský 2016 v pozdním sběru z Ořechové hory bojoval o mou přízeň se svým bratrem z Liščího vrchu. Prohrál o prsa, ale potěší mne o fous dříve. Samozřejmě suchý „vlašák” s vůní po nazrálém světlém ovoci, jemně smetanovou s delikátní stopou minerálů a téměř neznatelným dotykem vlašských oříšků. V ovocité chuti trošku lehčí, šťavnatý a měkce pikantní. Zřetelný byl kořenitý závan se stopou oříšku. Vstřícné víno již připravené k popíjení, ale já počkám ještě alespoň půl roku.

Ryzlink vlašský 2016 v pozdním sběru z Liščího vrchu mne tentokrát dostal svým plnějším tělem, lehce minerálním se slanými tóny. Hrozny zrály na keřích starých kolem 47 let, což se projevilo v bohatší chuti i v delším závěru tohoto krásného vlašáku. Ale klidně ho ještě nechám tak rok odpočívat.

Prvním ze tří „rýňáků” byl z mikulovské viniční trati Valtická. Ryzlink rýnský 2016 v pozdním sběru zaujal pěknou vůní po broskvích, meruňkách a jemné lipovině. Chuť ovocně-minerální, jemně slaná, uhlazená a zřetelně pikantní. Ideální k pití po třech letech v láhvi, alespoň v to věřím.

O poznání bohatší i díky vyššímu zbytkovému cukru (8 g/l) byl Jindřich IV. 2016 v pozdním sběru, ryzlink z viniční trati Liščí vrch. Vůně výrazně ovocná, lehce medová s dotykem lipoviny a kořenitou stopou po ušlechtilé plísni. Chuť plná, ovocně-medová, zakulacená a šťavnatá s delikátní stopou po botrytidě (napadeno asi 70 % hroznů). Hrozny pocházely ze starých keřů (kolem 37 let). Krásný kousek s velkou perspektivou.

Cuvée Marcela 2016 ve výběru z hroznů obsahovalo jen 20 % Ryzlinku rýnského, ale také 40 % Chardonnay a stejné množství Rulandského bílého. Víno nezapře „dámský prvek”. Ovocné, květinové a medové tóny ve vůni i chuti. Plnost a zakulacenost těla, šťavnatost, uhlazenost a měkce pikantní závěr - takové ženské „poslední slovo”.

Z trošku jiného „soudku” byl Sauvignon 2016 v pozdním sběru z mikulovské viniční trati Turold. „Tanzbergský” sauvignon mne potěší ve všech nuancích. Tento byl suchý s vyšším zbytkovým cukrem (8,2 g/l). Ve vůni nazrálé broskve a meruňky s jemným černým rybízem. V chuti téměř identický, zakulacený, lehounce nasládlý s měkce pikantním ocáskem.

Chardonnay 2016 ve výběru z hroznů (Liščí vrch) bylo na hranici suchého a polosuchého vína. Ve vůni vyzrálé jižní ovoce se stopou medu a smetany. V chuti lehce nasládlé, zakulacené a šťavnaté. Plné ovocné tělo s lehkým dotykem minerálů. V závěru na patře lehce pikantní. Potřebovalo by ještě chvíli (tak rok) poležet v láhvi, aby rozkvetlo.

Vrcholem večera byl pro mne Ryzlink rýnský Barrel 2015 v pozdním sběru z Valtické. Suché víno s ovocně-minerální, jemně medovou vůní s velmi vzdálenými tóny vanilky. V chuti nazrálé ovoce, jemné minerály, tělo plné, zakulacené a šťavnaté. Víno s dlouhou a bohatou koncovkou bylo již nyní pěkně uhlazené, především díky krášlení na kvasnicích a čtrnáctiměsíčnímu zrání v novém větším sudu. Vinařova šťastná ruka!

Závěrečná sladší tečka už mne nerozparádila. Pálava 2016 ve výběru z hroznů nabídla jemnou vůni citrusů s převahou pomeranče a decentní minerální „štych”. Ve sladší chuti téměř identické, šťavnaté a měkce pikantní. Trochu jsem postrádal větší lehkost, eleganci i svěžest. Stejně jako u několika předchozích vín z odrůdy Pálava ročníku 2016, která jsme ve Viničním altánu ochutnávali. Trochu mne to překvapilo.

Každopádně to byl večer nabitý vinnými zážitky, který volá po neustálém opakování.

Početně poněkud oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína takto: Ryzlink rýnský Barrel 2015 - 9,1 bodu (z 10 možných), Jindřich IV. 2016 - 9 b., Ryzlink vlašský 2016 (Liščí vrch) - 8,9 b. Ryzlink rýnský 2016 (Valtická), Cuvée Marcela 2016 a Sauvignon 2016 - 8,8 b., Veltlínské zelené 2016 - 8,7 b., Ryzlink vlašský 2016 (Ořechová hora), Chardonnay 20%16 a Pálava 2016 - 8,6 b., a Müller-Thurgau 2016 - 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý