Ochutnávka vín Vinařství Jedlička (Bořetice)

Ochutnávka Rodinné vinařství Jedlička (Bořetice) dne 04.05.2017

Z Bořetic s láskou k vínu

S malým zpožděním, ale s množstvím zajímavých informací o vinařství i vínech obecně, přijel na svou premiéru ve Viničním altánu technolog a enolog Rodinného vinařství Jedlička v Bořeticích Jaroslav Souský. Představil nám deset vín z ročníků 2015 a 2016 - šest bílých a čtyři červená.

Hned první víno mne velmi zaujalo. Veltlínské zelené 2015 v pozdním sběru bylo suché, ve vůni pak ovocně-minerální. V chuti nazrálé světlé peckoviny, šťavnaté a měkce pikantní. Byla zde jemná stopa po kryomaceraci a ležení a míchání na kvasnicích.

Netradiční, nicméně velmi vstřícné bylo cuvée MORR 2015 v pozdním sběru z odrůd Muškát moravský a Ryzlink rýnský (50/50). Atraktivní ovocně-květinová (muškátová) vůně s tóny citrusů. Chuť bohatá, opět muškáty a citrusy, šťavnatá a pikantní. Příjemně aromatické víno pro pány i dámy.

Následoval krásný Ryzlink rýnský 2015 v pozdním sběru z bořetické viniční trati Terasy. Suché víno s ovocně-květinou vůní se stopou lipoviny. V ovocné chuti převládaly nazrálé broskve a meruňky s jemným minerálním „”štychem" a pikantní koncovkou.

Vydařené bylo také Chardonnay 2015 v pozdním sběru, opět suché víno s vůní nazrálého, jemně máslového světlého ovoce. Chuť ovocná, uhlazená až mazlivá, zakulacená a měkce pikantní.

Na stejnou úroveň bych zařadil Rulandské šedé 2015 v pozdním sběru. Suché víno s trošku nižší kyselinou (5,3 g/l) vonělo po světlém ovoci v lehce smetanovém a minerálním kabátku s náznakem chlebovinky. Chuť měkce ovocná (kompotované ovoce), nazrálá a zakulacená. Tělo uhlazené a šťavnaté. Bohaté víno na delší pití.

Sauvignon 2016 v pozdním sběru mne oslovil o něco méně. Ve vůni nazrálé, jemně kompotované ovoce. V chuti nasládlé a šťavnaté světlé ovoce, dokonce jsem cítil i tóny lesních plodů, a také list černého bezu.

A na řadu přišla nádherná červená vlna. Začala Merlotem 2015 ve výběru z hroznů. Ve vůni džemovitá, jemně kořenitá lesní směs. Chuť ovocně-kořenitá, uhlazená a měkce pikantní.

Následovalo známé Cuvée Kácary, tentokrát ročník 2015 v pozdním sběru z odrůd Rulandské modré, André a Svatovavřinecké. Ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce. V chuti identické, velmi uhlazené, elegantní (až jako vánek), v závěru ještě zřetelně pikantní.

Více jsem si pochutnal na Cuvée Tůfary 2015 v pozdním sběru z odrůd Cabernet Sauvignon, Merlot a Svatovavřinecké. Ve vůni jemně kořenité tmavé peckoviny. Chuť zakulacená, proti předchozímu cuvée o něco plnější, bohatá na vyzrálé tmavé peckoviny. Polovina vína zrála v nerezu, druhá polovina ve starším sudu. Poté následovala jejich kupáž.

Na závěr delikatesa v podobě Rulandského modrého 2015 ve výběru z bobulí. Ve vůni směs hodně vyzrálého tmavého ovoce. Tělo bohaté a krásně uhlazené, převládala lesní směs se špetkou peckovin. Jemně nasládlé a malinko pikantní v delším závěru. Moc pěkná tečka za velmi zdařilým seznámením s bořetickými víny a jejich charismatickým „otcem”.

Téměř kompletní „vrcholový tým” hodnotil vína takto: Rulandské modré - 9,2 bodu (z 10 možných), Ryzlink rýnský a Cuvée Tůfary - 9 b., Merlot - 8,9 b., Cuvée Kácery - 8,8 b., Veltlínské zelené a Rulandské šedé - 8,7 b., Sauvignon a MORR - 8,6 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý