Ochutnávka vín Znovín Znojmo

Ochutnávka Znovín Znojmo, a.s (se sídlem v Šatově) dne 02.05.2017

Ze Znovínu jsem zvolil červené

Karel „Charlie” Slavík nám pro letošní prezentaci znovínských vín ve Viničním altánu vybral tucet vzorků včetně dvou, které měly „celosvětovou” degustační premiéru.

Stylově jsme zahájili červenými víny, která u mne tentokrát hrála prim. Vstupním bylo Rulandské modré 2016 ve výběru z hroznů (šarže č. 6349). Vstřícné, hezky pitelné víno s vůní jemně kořenitých tmavých peckovin. Také v chuti jsem cítil tmavé třešně a višně, ale i jemné a sladší třísloviny v bohatém, měkce pikantním závěru.

Následovaly dvě naprosté novinky z odrůdy Frankovka. Vína ze stejných hroznů, obě z ročníku 2015 a ve výběru z hroznů. První s názvem DUEL AKÁT zrálo ve velkém, pochopitelně akátovém sudu (5000 l), konkrétně 8 měsíců. Ve vůni jemně nazrálé tmavé ovoce. V identické chuti jsem navíc cítil dotyk čokoládových tónů, jemnou kořenitost a uhlazenost. V závěru bylo víno měkce pikantní.

Druhá frankovka, DUEL DUB, se mi zdála trošku bohatší s lehkou stopou džemovitých tmavých peckovin. V uhlazené těle jsem cítil tmavé peckoviny, lehounce kořenité a trošku chuťově bohatší. U mne „o prsa” zvítězila frankovka v dubu.

Také tradičně jsme ochutnali jedno „ponížené” bílé víno, v tomto případě Müller-Thurgau 2016. Suché víno, deklarované jako jakostní, vonělo výrazně po jižním ovoci a květinách. Také v chuti bylo hodně ovocné, šťavnaté a příjemně pikantní. Svěží víno na delší pití za skvělou cenu.

O poznání sofistikovanější bylo Chardonnay 2015 ve výběru z hroznů, sur-lie. Suché víno s decentní vůní přezrálého světlého ovoce s náznakem medu. Také v lehce medové chuti bylo bohaté na uhlazené ovoce se smetanovým závojem a jemně pikantním ocáskem.

Ryzlink rýnský 2015 v pozdním sběru (šarže 5038) byl již polosuchý. Ve vůni světlé peckoviny a malý „předpokoj” petrolejových tónů. V chuti nazrálé světlé ovoce (možná i sušené) se stopou limetky. Víno z tasovického Kamenného vrchu bylo v závěru měkce pikantní. Velmi perspektivní „rýňák”.

Výborné bylo Rulandské bílé 2016 v pozdním sběru z řady Lacerta. Formálně ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (8,6 g/l). Ve vůni vyzrálé světlé ovoce včetně aromatické hrušky. V chuti šťavnaté a pikantní ovoce, lehce medové ve smetanovém závoji. Hrozny pocházely z viniční trati Fládnická ve Hnanicích.

Jedním z mála moravských vinařství, která vyrábějí vína z odrůdy Semillon, je právě Znovín Znojmo. My jsme ochutnali ročník 2016 v pozdním sběru z řady Ledňáček. Suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,5 g/l a 6,4 g/l) mne malinko zklamalo, především díky výrazné „zelené” stopě, asi v podobě papriky. Ta byla ve vůni byla v kombinaci s nazrálým světlým ovocem. V ovocité chuti navíc s listem černého bezu. Víno bylo lehounce nasládlé a pikantní. O několik dní později jsem otevřel ročník 2014 - a to byla větší chuťovka.

Mnohem více se mi zamlouval následující Sauvignon 2016 v pozdním sběru z řady Lacerta. Suché víno s podobně vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou jako u předchozího vzorku. Ve vůni světlé ovoce, angrešt, jemná stopa černého bezu (spíše dřevo). V chuti téměř identické, šťavnaté a pikantní s lehkými zelenými tóny.

Velmi vstřícný byl lehce polosladký Cabernet Sauvignon rosé 2016 v pozdním sběru. Ve vůni jemné tmavé peckoviny se vzdálenými tóny medu. Chuť nasládlá, uhlazená měkce ovocná, pikantní s jemným smetanovým „štychem”.

Na závěr dvě nejsladší bílá vína. Nejprve Pálava 2016 ve výběru z hroznů, polosladké víno (26/l zbytkového cukru) s jemnou, poměrně nevýraznou a spíše kompotovou vůní. Chuť méně aromatická, nasládlá, lehce ovocně a jen málo pikantní. Taková Pálava stylu „ani ryba, ani rak”.

Výrazně více mi chutnal polosladký (27,5 g/l zbytkového cukru) Tramín červený 2015 ve výběru z hroznů, mešní víno. Více ovocný než květinový (růže) ve vůni i chuti, nenabízí ani kořenité tóny. V chuti spíše džemovité světlé ovoce, sladší a šťavnaté. Nicméně není to můj styl tramínu. Především „dámská lobby” mezi hosty Viničního altánu jej zvolila vínem večera.

Velmi oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína ze Znovínu takto: Frankovka 2015 DUEL SUD - 9,1 bodu (z 10 možných), Frankovka 2015 DUEL AKÁT - 9 b., Chardonnay 2015, sur-lie, Ryzlink rýnský 2015 a Rulandské bílé 2016 (Lacerta) - 8,9 b., Rulandské modré 2016, Sauvignon 2016 a Cabernet Sauvignon rosé 2016 - 8,8 b., Müller-Thurgau 2016, Semillon 2016 (Ledňáček) a Tramín červený 2015 - 8,7 b. a Pálava 2016 - 8,4 bodu.

A ještě nejoblíbenější vína večera podle hodnocení hostů: 1. Tramín červený 2015, 2. Cabernet Sauvignon rosé 2015 a Müller-Thurgau 2016, 3. Rulandské bílé 2016.

Text a fotografie Libor Chlupatý