Ochutnávka vín Vinařství Michna (Čejkovice)

Ochutnávka Vinařství Michna (Čejkovice) dne 25.04.2017

Vinné potěšení z Čejkovic

Čejkovický vinař Kamil Michna nás loni pěkně navnadil, a letos znovu potěšil. Do Viničního altánu přivezl třináct vín, až na dvě všechna z ročníku 2016. Devět bílých, dvě růžová a stejný počet červených.

Vstupním vínem byl možná trochu překvapivě Sauvignon 2016 v pozdním sběru, formálně ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7,1 g/l). V chuti podle mne převládala bělomasá broskev, tělo šťavnaté, pikantní s lehkou stopou černého bezu. Příjemně pitelný sauvignon.

Suchý byl také Ryzlink rýnský 2016 v pozdním sběru (zbytkový cukr 5,2 g/l), Voněl po jemném světlém ovoci v lehounkém minerálním závoji. Chuť ovocná s minerálním "štychem", měkce pikantní a poměrně uhlazená.

Děvín 2016 v pozdním sběru stále ještě suchý (vyšší zbytkový cukr - 7,3 g/l). Vůně květinová s lehkými závanem citrusů a se stopou medu. Chuť ovocně-květinová, šťavnatá a pikantní s náznakem máslových tónů.

O poznání výraznější byl Hibernal 2015 v pozdním sběru, ještě suché víno na hranici polosuchého. Ve vůni bohatý ovocný základ s dotykem listu černého rybízu. V chuti překvapivě suchý, pikantní a bohatý na klasické citrusy s převahou grepu. A k tomu ještě dotyk černého rybízu.

Asi nejvíce mi chutnalo Sylvánské zelené 2016 v pozdním sběru, spíše již polosuché víno (8,5 g/l zbytkového cukru a 6,1 g/l kyselin). Vůně ovocně-květinová se zřetelnými tóny medu a květinového pylu. V chuti identické, jemně zakulacené a šťavnaté s měkce pikantním ocáskem. Takové příjemně mazlivé víno.

Následovala první „růžovka“ - André rosé 2016, polosuché kabinetní víno s vůní jemně smetanových tmavých peckovin se stopou medu. V chuti se ještě přidávají tóny malin. Víno bylo šťavnaté a měkce pikantní. Osvěžující roséčko.

Velmi zajímavé bylo Chardonnay 2016 v pozdním sběru, polosuché víno s vůní jižního ovoce, především citrusů. Tělo plnější, šťavnaté a pikantní se stopou vyzrálých citrusů.

Čejkovický tramín je pojem, a není proto divu, že potěšil. Tramín červený 2016 v pozdním sběru byl lehce polosladký se solidní kyselinou (téměř 6 g/l). Klasická vůně (květiny, exotické liči). Chuť téměř identická, lehce nasládlá, měkce pikantní a dostatečně svěží.

Rulandské šedé 2015 ve výběru z hroznů bylo nejen vyzrálejší, ale také sladší (26,6 g/l zbytkového cukru). Ve vůní jen lehounce ovocné, zato více minerální. To platí i o plné, téměř „nabušené“ chuti, která byla již zřetelně nasládlá a více zakulacená. Malinko chyběla vínu větší živost.

Po delší době zase výborná, i když dost sladká (47,5 g/l), Pálava. Elegantní vůně květin, citrusů a jemného černého rybízu. V chuti výrazně nasládlá, citrusově-květinová, lehce medová, ale zároveň pikantní.

A výborný byl také téměř stejně sladký Cabernet Sauvignon rosé 2016 ve výběru z hroznů. Ve vůni smetanové jahody, ale také jemné tóny zelené papriky. Ve sladší chuti převládala lesní směs s dotykem jemné zelené papriky. Víno bylo šťavnaté a dostatečné pikantní díky solidní kyselině (7,1 g/l).

Na závěr dvě červená. Prvním byl mladý Dornfelder 2016 v pozdním sběru, který mi ze všech vín chutnal nejméně. Ve vůni lehce nazrálá lesní směs. Chuť ovocná, „čistá“, tenčí a výrazněji pikantní v závěru.

Moc pěkné, alespoň pro mne, bylo Rulandské modré 2016 ve výběru z hroznů. Ve vůni džemovité tmavé ovoce, možná v podobě ovocného koláče. V jemnější chuti tmavé lesní plody, hezky uhlazené. Víno bude rozhodně ještě lepší po minimálně ročním ležení v láhvi.

Početně trochu oslabený „vrcholový tým“ hodnotil vína čejkovického vinaře takto: Sylvánské zelené 2016 - 8,9 bodu (z 10 možných), Cabernet Sauvignon rosé 2016 a Pálava 2016 - 8,8 b., Sauvignon 2016, Ryzlink rýnský 2016, Děvín 2016 a Tramín 2016 - 8,7 b., Hibernal 2015, André rosé 2016, Chardonnay 2016, Rulandské šedé 2015 a Rulandské modré 2016 - 8,6 b. a Dornfelder 2016 - 8,1 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý