Ochutnávka vín "Váš vinař Staňa Mádl" (Velké Bílovice)

Ochutnávka "Váš vinař Staňa Mádl (Velké Bílovice)" dne 20.04.2017

Počtrnácté se Staňou

Náš vinař Staňa Mádl na svém čtrnáctém koštu ve Viničním altánu potěšil nejen širokou paletou ochutnávaných vín (symbolických čtrnáct), ale také jejich vstřícností a kvalitou.

V tradičním spíše veselejším stylu nám představil osm vín z ročníku 2016 a šest o rok starších. Celkem devět bílých, jedno růžové a čtyři červená. Všechna vína byla suchá, přičemž „nejsladší” růžové mělo jen 7 g/l zbytkového cukru.

Zavínili jsme se lehčím vínem Müller-Thurgau 2016 v pozdním sběru. Ovocně-květinová vůně i chuť, šťavnaté a pikantní tělo. Posloužilo svému účelu.

Následovalo pro mne nejlepší víno večera. Skvělé Veltlínské zelené 2016 v pozdním sběru. Příjemné ve vůni (vyzrálé a lehce kořenité světlé ovoce), a ještě bohatší v chuti. Hodně ovocné, plné a zakulacené s jemným dotykem minerálů a stopou po pepři. Hezký zážitek!

Téměř stejně potěšil Ryzlink vlašský 2016 v pozdním sběru. Vůně ovocně-minerální, stejně tak lehce kořenitá a pikantní chuť. Poměrně šťavnaté víno jako stvořené pro delší pití.

Sauvignon 2016 v pozdním sběru byl ovocný (meruňka, broskve, snad i angrešt), a to jak ve vůni, tak i v chuti. Měkce pikaní a příjemně pitelný sauvignon bez často vyhledávaného černorybízového „štychu”.

Ryzlink rýnský 2016 v pozdním sběru voněl po světlých peckovinách s lehkou lipovinou. V chuti měkce ovocný, šťavnatý a pikantní. Jen jemně minerální s lehkým medovým závanem.

Příjemně mne překvapil Tramín červený 2016 v pozdním sběru. Vůně jemná, ovocně-květinová. V chuti navíc jemné citrusy. Tělo šťavnaté a hezky pikantní. Víno pro dámy i pány, a to i na delší pití.

Rulandské šedé 2015 v pozdním sběru bylo již zřetelně vyzrálejší. Ve vůni výraznější jižní ovoce, jemně minerální. Rovněž tak v bohatém, šťavnatém a měkce pikantním těle.

Také Hibernal v pozdním sběru byl z ročníku 2015. Vůně jednoznačná a téměř tradiční - citrusy a především grep. V bohatě aromatické chuti jsem cítil kombinaci citrusů (grep) a černého rybízu. Víno bylo jen lehce nasládlé, ale také měkce pikantní.

O rok starší Muškát Ottonel mi loni chutnal o něco více. Muškát Ottonel 2016 v pozdním sběru byl hodně suchý, špetka zbytkového cukru mu vždy sluší. Ve vůni ovocně-květinový, jemně minerální a kořenitý. V sušší chuti prakticky identický, zřetelně pikantní. Spíše „pánský” styl muškátu.

Frankovka rosé 2016 v pozdním sběru byla tradičně lehčí (alkohol 10,8 %) a svěží. Ve vůni jemné tmavé peckoviny a jahody, lehounce minerální. V chuti identická, jemnější a zakulacená. V koncovce převládaly měkce pikantní jahody.

Prvním červeným byl Modrý Portugal 2015, jakostní víno, které bylo v moštu trochu doslazeno. Ve vůni kombinace tmavého ovoce. V chuti převaha vyzrálých třešní a višní. V těle lehčí a měkce pikantní. Solidní červené na delší pití, hlavně v létě.

Také jakostní André 2015 bylo v moštu lehce doslazeno. Ve vůni jemně kořenité a lehce džemovité tmavé ovoce, především kompotované višně. Stejně tak ve šťavnaté a pikantní chuti, kterému by možná slušel o trošku delší závěr.

Jednoznačně nejlepším červeným a možná i nejlepším vínem večera bylo Rulandské modré 2015 v pozdním sběru. V jemně kořenité vůni jsem cítil vyzrále tmavé peckoviny v lehkém griotkovém stylu. Stejně tak v uhlazené, měkce pikantní a delikátně kořenité chuti. Víno, které zrálo v barikovém sudu, má perspektivu ležení minimálně sedm až deset let.

Moc pěkný závěr vinného setkání s naším vinařem Staňou Mádlem. To, co jsme s několika hosty Viničního altánu o jedenáct dní později bohatě přechutnali přímo ve vinařství v Bílovicích, nás doslova okouzlilo. A jen potvrdilo vysoké hodnocení Staňových vín.

Kompletní „vrcholový tým” hodnotil vína velkobílovického vinaře takto: Rulandské modré 2015 a Veltlínské zelené 2016 - 9 bodů (z 10 možných), Tramín červený 2016 a Rulandské šedé 2015 - 8,9 b., Muškát Ottonel 2016 - 8,8 b., Ryzlink vlašský 2016, Svatovavřinecké 2015 a Hibernal 2015 - 8,7 b., Sauvignon 2016, Frankovka rosé 2016 a André 2016 - 8,6 b., Modrý Portugal 2015 a Ryzlink rýnský 2016 - 8,5 b. a Müller-Thurgau 2016 - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý