Ochutnávka vín Vinařství Šalša (Kyjov)

Ochutnávka Vinařství Václav Šalša (Kyjov) dne 12.04.2017

Zdařilý návrat kyjovského vinaře

Od poslední návštěvy ve Viničním altánu, asi před osmi lety, změnil kyjovský vinař Václav Šalša, nejen adjustáž svých „uměleckých” vín s reprodukcemi obrazů Michala Halvy, ale také obsah v lahvích. Mám tím pochopitelně na mysli mnohem vyšší kvalitu produkovaných vín. Mohli jsme se o tom názorně přesvědčit v polovině dubna, kdy nám vinař nabídl k ochutnání opravdu bohatou paletu čtrnácti vín z ročníků 2015 a 2016.

Ochutnali jsme jedenáct bílých, jedno růžové a dvě červená vína. A zahájili jsme u nás ještě málo známou odrůdou Johanniter, v tomto případě z panenské sklizně 2016 v pozdním sběru. Suché víno s vůní přezrálého světlého ovoce, především hrušky. V malinko lehčí chuti jsem cítil šťavnaté jižní ovoce, jemné minerály, a potěšila pikantní koncovka.

O něco bohatší bylo Sylvánské zelené 2016 v pozdním sběru. Rovněž výrazně suché víno s vůní světlého ovoce, stopou bylin a květů. Nechyběl jemný minerální dotyk. V téměř identické chuti bylo víno šťavnaté a výrazně pikantní.

Dalším vínem z panenské sklizně byl Ryzlink vlašský 2016 v pozdním sběru. Suchý, ovocně-květinový a výrazně aromatický. Stejně tak v lehounce nasládlé, měkce pikantní a malinko kořenité chuti. Na své lepší roky si musí víno ještě počkat.

Méně známá moravská odrůda Malverina byla z ročníku 2016 v pozdním sběru. Suché víno s výraznou aromatikou po jižním ovoci (až do přezrálého banánu). V chuti lehčí, ovocně-květinové s pikantním závěrem. Víno z poměrně mladé výsadby (2010).

Moc se mi líbilo Cuvée blanc 2015 v pozdním sběru z odrůd Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský a Sylvánské zelené. Pěkná plná vůně nazrálého světlého ovoce s lehounkou medovou stopou. V chuti plnější, jemně nasládlé, uhlazené, šťavnaté s laskajícím dotykem medu.

Možná překvapivě suchý byl Muškát moravský 2016 v pozdním sběru. Ale zajímavý ve vůni, v níž převládaly jemné citrusy s dotykem majoránky. A také v chuti. V ní jsem cítil citrusy, květiny, a to vše jemně kořenité s pikantním závěrem. Muškát pro dámy i pány k jídlu i na delší pití.

Polosuchý Sauvignon 2015 v pozdním sběru ze starých keřů (kolem 50 let) mne oslovil méně. Ve vůni světlé peckoviny, lehce medové. V chuti malinko nasládlý, bohatý na vyzrálé světlé peckoviny. V těle mazlivý, s medovým „”štychem", ale pro mne málo svěží a pikantní.

Mnohem atraktivnější i „autentičtější” jako odrůda byl následující Hibernal 2015 v pozdním sběru. Formálně ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7,2 g/l) a s bohatou vůní po citrusech (především zralý grep), černém bezu a jemném medu. V chuti identický, šťavnatý, lehce nasládlý, ale pěkně pikantní.

Jistou změnou v barvě i chuti bylo Zweigeltrebe rosé 2016 v pozdním sběru. Lehce polosuché víno s bohatou jahodově-malinovou vůní. Stejně tak ve šťavnaté a nasládlé chuti. A samozřejmě potěšil příjemně pikantní závěr. Takové „růžovky” mám rád za každého počasí i v každém ročním období.

Tramín kořenný (Gewürztraminer) 2015 ve výběru z hroznů mne zaujal o něco méně. Polosuché víno s vůní lehce kořenitého světlého ovoce. V chuti nasládlý, bohatý na vyzrálé ovoce, kořenitý, ale v závěru jen malinko pikantní.

Následující dvě bílá vína již byla výrazně sladší. Nejprve Pálava 2015 v pozdním sběru, polosuché víno s jemnější vůní po nazrálém, lehounce kořenitém světlém ovoci. V chuti výrazně nasládlé, ovocně-květinové a decentně kořenité. Jen málo pikantní Pálava.

Mnohem zajímavější, i když výrazně sladší, byl pro mne Solaris 2015 ve výběru z bobulí. Téměř sladké víno (41,7 g/l zbytkového cukru) bylo ve vůni ovocně-minerální s medovou stopou. Chuť bohatě ovocná (sladké citrusy), medová s minerálním „”štychem" a s hezky pikantním ocáskem. Ideální víno pro slavnostní (mezigenerační) přípitek.

Prvním červeným byl Blauburger 2016 v pozdním sběru. Suché víno s vůní po tmavých peckovinách. V trošku tenčím těle převažovaly tmavé peckoviny, v závěru bylo víno ještě dost pikantní. Tato odrůda potřebuje na pěkné víno výraznější vyzrálost hroznů.

Podstatně více mi chutnal Laurot 2015 ve výběru z hroznů, rovněž výrazně suché víno s vůni lehce džemovitého tmavého ovoce. Také v chuti kombinace tmavých peckovin a lesní směsi. Tělo uhlazené a lehounce pikantní.

Pěkná tečka za velmi inspirativním návrat kyjovského vinaře do Viničního altánu. Snad nás nečeká zase osmiletá pauza.

Početně trochu oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína Václava Šalši takto: Hibernal 2015 a Solaris 2015 - 8,9 bodu (z 10 možných), Cuvée blanc 2015, Tramín kořenný 2015 a Zweigeltrebe rosé 2016 - 8,7 b., Malverina 2016, Sauvignon 2015 a Laurot 2015 - 8,6 b., Johanniter 2016a Pálava 2015 - 8,5 b., Muškát moravský 2016 a Sylvánské zelené 2016 - 8,4 b., Ryzlink vlašský 2016 - 8,2 b. a Blauberger 2016 - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý