Ochutnávka vín Vinařství Langr (Dolní Věstonice)

Ochutnávka Vinařství Ladislav Langr (Dolní Věstonice) dne 04.04.2017

Na sladkou notu z Dolních Věstonic

Dolnověstonický vinař Ladislav Langr, pravidelný host Viničního altánu, nám tentokrát přijel malinko osladit život. Z jedenácti vín, v drtivé většině z ročníku 2015, byla pouze tři suchá, dvě pak polosuchá a zbytek polosladká a především sladká. Kvalitativně poměrně vyrovnaná sestava však byla pro mne a některé další přítomné vínomilce opravdu dost sladká. Snad příští rok!

Vstupním vínem bylo lehce polosladké Veltlínské zelené 2015, jakostní víno s ovocně-minerální vůní s náznakem koření, květů a medu. V chuti téměř identické, nasládlé a šťavnaté, v pikantním závěru jsem cítil med a jemné mandle.

Neuburské 2015 v pozdním sběru bylo polosuché, v atraktivní vůni bych hledal spíše styl sauvignonu či Hibernalu (citrusy, černý rybíz, černý bez). V nasládlé, zakulacené a pikantní chuti byl rovněž „sauvignonový”. Nicméně atraktivní a příjemně pitelný.

Pro mne nejméně zajímavým vínem večera byl Müller-Thurgau 2015, polosladké kabinetní víno. Ve vůni jemné ovoce, květiny a zřetelnější mineralita. Chuť výrazně nasládlá, zakulacená, kombinace ovoce a květů, převládly minerální a sladké tóny. V závěru bylo víno málo pikantní.

Miluji „vlašáky”, ale maximálně polosuché. Ryzlink vlašský 2015 v pozdním sběru byl sladký (43 g/l zbytkového cukru) měl nízký alkohol (10 %) a květinově-minerální vůni. V chuti byl výrazně sladší, ovocně-květinový, lehce šťavnatý a malinko pikantní. Nic pro mne.

Rulandské šedé 2015 ve výběru z hroznů bylo ještě sladší (49 g/l zbytkového cukru). Opět nízký alkohol (10 %) a vůně sladkého kompotovaného ovoce. V chuti sladké se stopou lehce rozkvašeného kompotu. V závěru jen malinko pikantní. Velmi extraktivní víno, ale tak trochu bez života a elegance.

Následoval formálně téměř sladký Sauvignon 2015 v pozdním sběru. Ve vůni byl ovocně-minerální, ve sladší chuti prakticky identický, plné tělo, ale málo pikantní. Na sauvignon bych víno netipoval.

Naopak následující suchý Sauvignon 2013 v pozdním sběru měl více charakteristických rysů některého z typů této odrůdy. Ve vůni ovocně-minerální se vzdálenými tóny černého bezu. V chuti suchý s převahou světlého ovoce a jemných minerálů.

Pálava 2014 v pozdním sběru byla na hranici suchého a polosuchého vína. Ve vůni nabídla přezrálé světlé ovoce v lehce „tramínovém” závoji a se špetkou kořenitosti. V chuti lehounce nasládlá, ovocně-kořenitá s jemnými medovými a minerálními tóny. A nechyběla ani vzdálená „stopa”, charakteristická pro problematický ročník 2014 - jemné plísňové tóny.

Nesrovnatelně sladší (44 g/l zbytkového cukru) Pálava 2015 ve výběru z hroznů měla jemnější, ovocně-kořenitou vůni. V chuti byla sladká, jemně ovocně-květinová s decentním náznakem minerálů. Bohužel, v dochuti bylo víno málo pikantní.

Na závěr dvě Frankovky. Nejprve v provedení rosé 2015, formálně suché, ale lehce nasládlé víno s bohatou vůní po vyzrálé lesní směsi s jemnými minerálními tóny. V chuti bohatě ovocné, šťavnaté, malinko nasládlé a měkce pikantní. Hezky nachlazené je vhodné pro každou roční dobu.

Na závěr klasická Frankovka 2015, zemské víno s pěknou ovocnou aromatikou po kombinaci tmavých peckovin a lesní směsi, ale v těle velmi krátké. Vína z málo vyzrálých hroznů, které muselo být v moštu doslazeno řepným cukrem, bych si dal maximálně sklenku v létě. A to vychlazené a jako aperitiv.

Já se těším na vína z nového ročníku 2016, která, jak nám slíbil Ladislav Langr, budou pro mne a další milovníky spíše sušších vín daleko přitažlivější.

Tentokrát byl „vrcholový tým” početně poněkud oslabený. Převážně sladší vína mu chutnala takto: Sauvignon 2013 a Pálava 2014 - 8,7 bodu (z 10 možných), Neuburské 2015 a Pálava 2014 - 8,6 b., Frankovka rosé a Rulandské šedé - 8,5 b., Frankovka 2015, Veltlínské zelené a Sauvignon 2015 - 8,4 b., Ryzlink vlašský - 8,3 b a Müller-Thurgau - 7,8 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý