Ochutnávka vín Rodinné vinařství Radocha (Čejkovice)

Ochutnávka Vinařství Radocha (Čejkovice) dne 16.03.2017

Vrcholem bylo Mysterium

Jirka Radocha přivezl letos do Viničního altánu opravdu krásnou sestavu 11 vín s několika exkluzívními kousky. Čekalo nás šest bílých, dvě růžová (jedno sycené) a tři závěrečná červená vína.

Vstupním a především „zavíňovacím” bylo Zweigeltrebe rosé frizzante 2015, polosuché zemské víno s vůní směsi tmavých peckovin a lesní směsi. Lehounce perlivé, ovocné a nenáročné víno, kterému by slušela trošku větší živost a pikantnost.

Svou aromatikou mne poněkud překvapil Müller-Thurgau 2016 v pozdním sběru, suché víno s výraznější vůní citrusů (převážně grep) a jemného muškátu. V chuti bylo víno identické, středně plné, šťavnaté, a v závěru pikantní. Příjemná záležitost na delší pití.

Chutnala mi také suchá Frankovka rosé 2016 v pozdním sběru. Ve vůni lehce kořenité tmavé ovoce. V poměrně bohaté chuti bylo šťavnaté a výrazně pikantní. Osvěžující „růžovka” především pro teplé letní dny.

Neméně příjemný byl Muškát moravský 2015, suché kabinetní víno s trošku vyšším zbytkovým cukrem (7 g/l). Vůně středně bohatá, muškátově-ovocná. Rovněž tak v měkce pikantní, svěží a hezky pitelné chuti.

Osobně mi však více chutnalo Sylvánské zelené 2016, suché zemské víno s jemnou, převážně ovocně-bylinnou vůní. V chuti měkce ovocné, uhlazené, decentně smetanové a plné s jemně pikantní koncovkou. Víno prošlo dlouhou macerací a bylo mícháno na kalech. Na své cestě od úst hezky hladilo.

Kolegové z „vrcholového týmu” dost vysoko hodnotili Rulandské šedé 2016 v pozdním sběru. Osobně mne však překvapila netypická vůně i chuť, připomínající spíše Hibernal nebo Sauvignon blanc. Zřetelně suché víno vonělo po zralém grepu s tóny černého rybízu a černého bezu. Chuť naprosto identická, šťavnatá a pikantní. Zvláštní verze „šedivky”.

Suchý Hibernal 2016 v pozdním sběru byl dostatečně „hibernalovitý”. Ve vůni jsem cítil zřetelné citrusy s přídavkem černého bezu a černého rybízu. V chuti téměř identický, šťavnatý a pikantní s jemným závěrem. Také toto víno, stejně jako sylván, bylo mícháno na kalech.

Čejkovický tramín je vyhlášený, a potvrdil to také Radochův Tramín červený 2016 v pozdním sběru. Pro někoho možná překvapivě suché víno s pěknou „tramínovou” stopou ve vůni včetně čajové růže i dotyku exotického liči. V jen malinko nasládlé chuti bylo víno ovocně-květinové se stopou růží a liči, pikantní a v závěru s lehounkou grepovou hořčinkou.

Prvním červeným byl hezký pitelný, „čistý” a ovocitý Modrý Portugal 2016 v pozdním sběru. Takovou vůni mám rád: tmavé peckoviny s jemnou pecičkou. V chuti suchý, ovocný a měkce pikantní s lehkou stopou pecičky. Víno zrálo pouze v nerezu, a dobře poslouží k delšímu pití.

Následovala špičková moravská červená vína. Miluji je! Zweigeltrebe 2015 v pozdním sběru voněl po vyzrálém tmavém ovoci s jemnými vanilkovými tóny. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, decentní stopa vanilky, tělo uhlazené a jemně pikantní. Třetina vína zrála v nerezu, zbytek v použitém bariku (2 až 3 roky). Vrcholná chvíle tohoto vína teprve přijde.

A na závěr pro mně vítěz večera - Cuvée Mysterium 2015, zemské víno z odrůd Merlot (50 %), Frankovka (25 %) a Modrý Portugal (25 %). Ve vůni jemné tmavé peckoviny s lehounkou kořenitostí. Chuť bohatě ovocná, malinko kořenitá, uhlazená až mazlivá. Delikatesa, jejíž lepší zítřek rozhodně nastane v řádu několika let. Ve Viničním altánu jedno z nejlepších červených moravských vín v posledních několika měsících. A opravdová krásná tečka za večerem s výbornými čejkovickými víny.

Tentokrát opravdu kompletní „vrcholový tým” hodnotil vína čejkovického vinaře takto: Cuvée Mysterium 2015 - 9,1 bodu (10 možných), Zweigeltrebe 20%15 - 9 b., Tramín červený 2016 - 8,9 b., Rulandské šedé 2016 - 8,8 b., Hibernal 2016 - 8,7 b., Muškát moravský 2016 a Sylvánské zelené 2016 - 8,6 b., Müller-Thurgau 2016, Frankovka rosé 2016 a Modrý Portugal 2015 - 8,5 b., Zweigeltrebe rosé frizzante 2015 - 7,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý