Ochutnávka vín Vinařství Sádek (Kojetice na Moravě)

Ochutnávka Vinařství Sádek (Kojetice na Moravě) dne 07.03.2017

Ze Sádku zaujaly sladší lahůdky

Po více než deseti letech jsme měli možnost ve Viničním altánu opět ochutnat vína jednoho z nejsevernějších moravských vinařství - kojetického Vinařství Sádek. Majitel vinařství Lubomír Lampíř nám představil deset vín z ročníků 2014 a 2015, škoda, že novinky z loňské sklizně ještě nebyly k dispozici. Čekalo nás osm bílých a dvě červená vína včetně závěrečné sladké lahůdky v podobě Sauvignonu 2014 ve výběru z bobulí, botrytický sběr.

Vstupním vínem byl suchý Müller-Thurgau 2014, zemské víno s ovocně minerální vůní bez zřetelnějších květinových, především muškátových tónů. V chuti světlé peckoviny, ale i stopa hrušky. Poměrně zakulacené tělo, měkce pikantní a lehce nasládlé.

O poznání vstřícnější byl Hibernal 2014, polosuché a rovněž zemské víno. „Klasická” vůně - citrusy, především grep, jemná stopa černého rybízu. V chuti nasládlé vyzrálé ovoce, hlavně citrusy. V měkce pikantní koncovce byly zřetelná i tóny černého rybízu.

Polosuchý Ryzlink rýnský 2014 v kabinetním provedení voněl po meruňce, broskvi, a to v lehounkém medovém závoji. V chuti nasládlý, šťavnatě ovocný a pikantní. V tělo možná trošku tenčí, ale dal bych mu ještě alespoň rok v láhvi.

Z první čtyřky mi nejvíce chutnalo Veltlínské zelené 2014, polosuché zemské víno s ovocnou vůní a s lehkou mandlovou stopou. V chuti nasládlé, ovocné a měkce pikantní. Opět byl zřetelný jemný závan mandlí.

Kabinetní Sauvignon 2014 voněl po nazrálém světlém ovoci s lehkou stopou černého rybízu a černého bezu. Chuť nasládlá, ovocná a šťavnatá s měkce pikantním závěrem.

Muškát moravský 2015 v pozdním sběr měl poněkud problematickou aromatiku. Ve vůni lehce travnaté, částečně bylinné tóny. Chuť dost nevýrazná, nasládlá a jen malinko pikantní. Nezajímavé víno.

Naopak mnohem vstřícnější byl Solaris 2015 v pozdním sběru. Polosuché víno s vůní nazrálého světlého ovoce a jemných minerálních tónů. Cítil jsem i stopu medu a bylinek. V chuti vyzrálé světlé ovoce, opět med a jemné bylinky. Zřetelně nasládlé a lehce pikantní víno.

Dost netypický a jednoznačně problémový byl Dornfelder 2015 v pozdním sběru. Řídké, ovocité víno s příliš světlou barvou, použitelné jen v létě, dostatečně vychlazené. Takový omyl.

Nesrovnatelně kvalitnější byl Modrý Portugal 2014, zemské víno s vůní lehce kořenitého tmavého ovoce. V chuti téměř identické, tedy kombinace tmavých peckovin a lesní směsi. Trochu kompotový styl v uhlazeném provedení.

A na závěr již avizovaná sladká tečka - Sauvignon 2014 ve výběru z hroznů, botrytický sběr. Sladké víno (kolem 70 g/l zbytkového cukru) s nižším alkoholem (do 9 %). Ve vůni nazrálé světlé ovoce a oříšky. V chuti zřetelně nasládlé, ale nikoliv přeslazené, stopa ořechů a medu. V koncovce pak měkce pikantní. Mazlivá lahůdka pro slavnostní příležitosti.

Tentokrát kompletní „vrcholový tým” hodnotil vína ze Sádku takto: Solaris 2015 a Sauvignon výběr z bobulí, botrytický sběr 2014 - 8,9 bodu (z 10 možných), Sauvignon 2014 - 8,7 b., Modrý Portugal 2014 - 8,6 b., Hibernal 2014 - 8,5 b., Veltlínské zelené 2014 a Müller-Thurgau 2014 - 8,3 b., Ryzlink rýnský 2014 - 8,2 b., Muškát moravský 2015 - 7,8 b. a Dornfelder 2015 - 7,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý