Ochutnávka vín Viňa Chocalán, Chile (Productos Latinos - dovozce)

Ochutnávka Viňa Chocalán (Chile) dne 21.02.2017

Utěšený chilský večer

O velmi příjemný a zároveň atraktivní chilský večer se postaral pravidelný host Viničního altánu Josef Uhlík z dovozní firmy Productos Latinos. Tentokrát nám představil deset vín ze dvou chilských vinařství - Santa Alba a Viňa Chocalán. Z prvního vinařství to byly produkty základní řady, z druhého pak jeho „vyšší level”.

Zahájili jsme vínem Santa Alba Sauvignon Blanc 2016, které ve vůni nabídlo spíše ovocně-minerální tóny. Také v poměrně plnější a šťavnaté chuti nebyly k rozeznání tóny některého z nejznámějších sauvignonových stylů. Chyběly meruňky, broskve, necítil jsem černý rybíz či černý bez. Převládalo vyzrálé světlé ovoce, minerály, a také poněkud vyčuhoval vyšší alkohol (13 %). Jinak solidní víno za dobrou cenu.

Mnohem atraktivnější a pro mne vstřícnější byl Chocalán Sauvignon Blanc Reserva 2016 s bohatší vůní nazrálých světlých peckovin a tónů černého rybízu a černého bezu. V chuti jsem navíc cítil lehkou stopu grepu. Ve šťavnatém těle nechyběl dotyk černého rybízu a černého bezu.

Následovala dvě vína z odrůdy Chardonnay. Nejprve Santa Alba Chardonnay 2016. Ve vůni lehce nazrálé světlé ovoce ve smetanovém závoji. Chuť bohatší, především v kombinaci světlého, jemně máslového ovoce s lehounkým minerálním „štychem”. V závěru bylo víno příjemně pikantní.

Velmi jsem si pochutnal na následujícím Chocalán Chardonnay Reserva 2016. Bohatá vůně vyzrálého jižního ovoce. V identické chuti „klouzavé”, uhlazené, máslové s pikantním závěrem. Moc pěkné chardonnay.

A na řadu přišla dvě „roséčka”. Prvním bylo cuvée Santa Alba Rosé 2016 z odrůd Cabernet Sauvignon a Syrah (50/50). Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce, lehce minerální s malinko živočišnou stopou. Chuť měkce ovocná, jemně minerální a pikantní ve středně dlouhém závěru.

Chocalán Rosé Reserva 2016 z odrůd Syrah (80 %) a Petit Verdot (20 %) mělo výraznou vůni po lesní směsi, především malinách. Chuť ovocná, pikantní, nicméně trošku plochá s kratším závěrem. Malinko mne to překvapilo.

Všechna čtyři červená byla z Viňa Chocalán. Prvním byl Merlot Reserva 2014. Ve vůni džemovité, lehce kořenité tmavé ovoce. V chuti přezrálé třešně a višně s trochou lesní směsi, uhlazené, decentně kořenité s jemnou čokoládou. Zdálo se mi však trochu kratší. Víno zrálo 6 měsíců v bariku.

O poznání lepší byl pro mne Cabernet Sauvignon Reserva 2014 (85 % Cabernet Sauvignon, 10 % Merlot, 5% Petit Verdot). Ve vůni přezrálé kořenité višně. V chuti plnější, jemně kořenité tmavé ovoce. Tělo uhlazené, lehounce pikantní s jemnými, nasládlými tříslovinami.

Na závěr jsme ochutnali dvě vína s převahou odrůdy Carmenère. Nejprve to byla Reserva 2014 (85 % Carmenère, zbytek rovnoměrně Cabernet Franc, Petit Verdot a Malbec) s vůni kořenitého tmavého ovoce se stopou zelené papriky. V plné chuti, poměrně uhlazené, převládalo tmavé ovoce, jemně kořenité se špetkou zelené papriky.

Konečně to nejlepší - Chocalán Carmenère Gran Reserva 2013 (85 % Carmenère, 8 % Cabernet Sauvignon, 5 % Cabernet Franc, 2 % Petit Verdot). Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce. V chuti výrazně uhlazené, bohaté tmavé ovoce s jemnou stopou černého rybízu. Víno zrálo z 80 % v sudech z francouzského a amerického dubu po dobu 10 až 12 měsíců.

Kompletní a spokojený „vrcholový tým” hodnotil chilská vína takto: Chocalán Carmenère Gran Reserva - 9,1 bodu (z 10 možných), Chocalán Carmenère Reserva - 9 b., Chocalán Cabernet Sauvignon Reserva - 8,9 b., Chocalán Chardonnay Reserva a Chocalán Merlot Reserva - 8,8 b., Chocalán Sauvignon Blanc Reserva - 8,7 b., Santa Alba Chardonnay - 8,6 b., Santa Alba Rosé a Chocalán Rosé Reserva - 8,5 b. a Santa Alba Sauvignon Blanc - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý