Ochutnávka vín Rodinné vinařství DeVino (Chvalovice)

Ochutnávka Rodinné Vinařství DeVino (Chvalovice u Znojma) dne 14.02.2017

Příjemné překvapení z Chvalovic

Mladé vinařství tak trochu „rozkročené” mezi Prahou a Chvalovicemi na Znojemsku se ve Viničním altánu zařadilo mezi letošní absolutní špičku. Přestože ve své produkci je odkázáno na nákup hroznů, a to nejen z nejbližšího okolí Chvalovic, majitel a sklepmistr vinařství Richard Šemík měl zatím šťastnou ruku při výběru dodavatelů.

A potvrdil to již první ochutnávaný vzorek, zemský Müller-Thurgau 2016. Suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou. Ve vůni ovocné s jemným dotykem minerálů. V plnější chuti zakulacené, jemně nasládlé, ovocně-květinové s měkce pikantní koncovkou. Příjemné víno na delší pití.

Velmi jsem si pochutnal na Veltlínském zeleném 2015 (kabinetní vyzrálost hroznů), dalším suchém víně s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou. Ve vůni nazrálé světlé ovoce, lehká mandlová a minerální stopa. V chuti nazrálé světlé peckoviny, měkce pikantní a jemně kořenité s delikátním pepřovým ocáskem. Hrozny pocházely ze známé viniční tratu U sv. Urbana ve Vrbovci.

Chardonnay 2015 s vyzrálostí hroznů na úrovni výběru z hroznů bylo pro mne jednoznačnou bílou „jedničkou” večera. Suché víno se zbytkovým cukrem a zřetelnou kyselinou nabídlo ve vůni nazrálé, lehounce medové světlé ovoce. V chuti přezrálé světlé peckoviny, lehce smetanově-medové. Šťavnaté a pikantní tělo, delikátní, se vzdálenou stopou vanilky. Víno z mikulovských hroznů zrálo ve starém dubovém sudu.

Opravdovým překvapením byl Yellow Muscat (Muškát žlutý) 2015 s vyzrálostí hroznů pro pozdní sběr. Polosuché víno s dostatečnou kyselinou (7 g/l) vonělo výrazně po citrusech a muškátu. Také ve vstřícné chuti bylo muškátově-citrusové. Tělo šťavnaté, pikantní a lehounce nasládlé. Hrozny pocházely od vinohradníka ve Chvalovicích.

Mezi nejlepší vína rozhodně patřilo lehce polosladké Rulandské bílé 2016 (kabinetní vyzrání hroznů). Ve vůni přezrálé, jemně máslové peckoviny. V příjemné chuti identické se stopou medu a smetany v měkce pikantním závěru. Víno bylo pěkně políbeno akátovým sudem.

Následoval polosladký Sauvignon 2015 (nezatříděný pozdní sběr) s vůní světlého ovoce a jemných tónů černého rybízu a černého bezu. V chuti zřetelně nasládlé světlé ovoce, opět dotyk černého bezu a černého rybízu, možná trošku lehčí a měkce pikantní v koncovce. Hrozny pocházely z viniční trati U sv. Urbana ve Vrbovci.

Na přibližně stejné úrovni byl Tramín cuvée 2015 (hrozny ve výběru ze dvou různých poloh). Výrazně polosladké víno s vůní lehce kořenitého světlého ovoce v jemném minerálním závoji. V chuti hodně nasládlé, ovocně-květinové a měkce pikantní.

Sladká Pálava 2015 (vyzrálost výběru z hroznů) byla stylově v mnohém podobná předchozímu vínu. Vůně jemnější, lehce tramínové s přídavkem světlého ovoce a špetky minerálů. Chuť sladší, decentně kořenitá v lehkém kompotovaném provedení.

Následovala dvě růžová vína. Prvním byla Frankovka rosé 2015 (kabinetní vyzrálost), polosuché víno s příjemnou kyselinkou (7,4 g/l). Vůně zpočátku trošku zastřená, jemné tmavé peckoviny. Také ovocná chuť byla malinko jemnější, poněkud lehčí a decentně pikantní.

Zemské Cuvée Kate rosé 2015 (pozdní sběr) z odrůd Cabernet Sauvignon, André a špetky Zweigeltrebe bylo polosladké, nicméně přeslazeně nepůsobilo. Ve vůni bohaté třešně a višně. Chuť měkce ovocná, trošku sladší, šťavnatá a jemně pikantní.

Ze dvou klasických červených jsme nejprve ochutnali Cabernet Moravia 2015, zemské víno s vůní jemně kořenitého tmavého ovoce. V ovocné chuti lehčí, uhlazené s jemným náznakem karamelu. Hrozny se urodily ve Velkých Pavlovicích, víno zrálo v použitém bariku.

Na řadu přišlo pro mne nejlepší víno večera -Rulandské modré 2015, zemské víno s vyzrálostí hroznů na úrovni výběru z hroznů. Ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce. V chuti kombinace tmavých peckovin a lesní směsi v džemovitém provedení. V těle velmi uhlazené, mazlivé a jemně nasládlé. Také toto víno zrálo v použitém bariku a hrozny pocházely z Velkých Pavlovic.

A na závěr sladká tečka - fortifikované víno Deliker rosé 2015 (56 g/l zbytkového cukru). Víno s relativně vysokým alkoholem (16,4 %) z odrůd André a Cabernet Sauvignon vonělo po kořenitém ovoci, višních, ale také po kompotovaných zahradních jahodách. Chuť ovocná (džemovité jahody), výrazně nasládlá s jemnou stopou sladkých tříslovin. Víno by potřebovalo ještě trošku zjemnit a uhladit.

Početně trochu oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína od Šemíků z Chvalovic takto: Rulandské modré - 9 bodů (z 10 možných), Chardonnay - 8,9 b., Veltlínské zelené, Yellow Muscat a Rulandské bílé - 8,7 b., Sauvignon a Tramín cuvée - 8,6 b., Pálava, Müller-Thurgau a Deliker rosé - 8,5 b., Frankovka rosé a Cuvée Kate - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý