Ochutnávka vín Rodinné vinařství Machovi (Uherčice)

Ochutnávka Vinařství rodiny Machových (Uherčice) dne 24.01.2017

Od Machových ve sladším stylu

V lednu již podruhé představoval vína ve Viničním altánu Petr Mach z rodinného vinařství v Uherčicích. Víno však vyrábí, na vinici i ve sklepě, jeho bratr Radek Mach. Petr se stará o prodej na farmářských trzích, převážně v Praze. Rád bych proto někdy uvítal ve Viničním altánu tvůrce vín z tohoto „dynamického” vinařství, aby se s námi podělil o již nepochybně bohaté vinařské zkušenosti.

Tentokrát nám představil dvanáct vín, až na tři výjimky všechna z ročníku 2015. Ochutnali jsme sedm bílých, jedno „oranžové”, tři růžová a závěrečné červené. Vína v drtivé většině již vyzrálá, často s poněkud vyšším zbytkovým cukrem. Taková jsou na farmářských trzích nepochybně žádaná.

Osobně mi však nejvíce chutnala ta s menším zbytkovým cukrem. A patřil mezi ně i vstupní Ryzlink vlašský 2015 s poměrně vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (8 g/l - 7,5 g/l). Formálně ještě suché víno vonělo po vyzrálých jádrovinách a oříšku v jemném minerálním závoji. V chuti bylo ovocně-minerální, lehounce nasládlé, zakulacené. V závěru pak měkce pikantní s delikátním oříškovým ocáskem.

Stejně tak mi chutnalo lehce polosuché Veltlínské zelené 2015 (cukernatost na úrovní výrazného pozdního sběru) s vůní vyzrálého jižního ovoce. V chuti bohatě ovocné, zřetelně pepřovité a měkce pikantní s jemnými medovými tóny v závěru na patře.

Následoval rovněž polosuchý Hibernal 2014, již výrazně vyzrálé víno s vůní oloupaného sladkého grepu. V chuti relativně suché, opět „grepové” s měkce pikantní dochutí.

Další polosuché víno, Malverina 2015, mi chutnalo o fous méně. Ve vůni kombinace vyzrálého světlého ovoce, „koření z lékárny” a medových tónů. V chuti ovocné a jemně medové, cítil jsem také dotyk koření. V koncovce bylo víno jen malinko pikantní.

Neuburské 2015 (cukernatost výběru z hroznů) bylo na hranici polosuchého a polosladkého vína. Vonělo po vyzrálých světlých jádrovinách. Také v chuti jsem cítil jablíčka a hrušky. Chuť nasládlá, hladká a jemná, v závěru měkce pikantní. Téměř mazlivé víno na delší pití.

Rovněž Müller-Thurgau 2015 byl polosuchý a voněl po směsi vyzrálého světlého ovoce. V chuti byl lehce nasládlý, měkce ovocný a zakulacený s lehce pikantním závěrem. Spíše ovocná „milerka” bez květinových a muškátových tónů.

První ze tří růžových bylo Svatovavřinecké rosé 2015. Ve vůni třešně a višně v jemném smetanovém závoji. V lehounce nasládlé chuti se k tomu přidala ještě lesní směs. Šťavnatá a poměrně pikantní „růžovka”.

Cabernet Moravia rosé 2015 bylo o poznání lehčí. V jemné vůni převládalo tmavé ovoce. V chuti bylo lehčí, měkce ovocné, pikantní a celkem svěží.

Zweigeltrebe rosé 2014 bylo z „růžovek” nejvyzrálejší. Polosuché víno vonělo po jemně kořenitém tmavém ovoci. V chuti měkce ovocné, opět lehce kořenité, šťavnaté a pikantní.

Následovalo „oranžové” Rulandské šedé 2015 (vyzrálost výběru z hroznů). Polosladké víno, které však nebylo stoprocentně oranžové. Kromě dlouhodobé studené macerace a neřízené fermentace by mělo (v ideálním případě) zrát v kameninových nádobách, nejlépe zakopaných v zemi. Celý tento proces se projeví na originální, velmi rozmanité chuti i vůni, málo podobné vínům z řízeného kvašení. A právě to námi ochutnávanému vínu chybělo, třebaže i tak mi chutnalo. Vůně byla výrazně ovocná, jemně kořenitá. V chuti bylo víno nasládlé, měkce ovocné a zakulacené, velmi blízké „moderním” vínům s delší macerací hroznů.

Polosladké Rulandské bílé 2015 (cukernatost výběru z hroznů) nabídlo krásnou vůni vyzrálého světlého ovoce s jemnými medovými a minerálními tóny. V chuti zřetelně nasládlé, uhlazené a bohatě ovocné. Lahodné víno s delší dochutí. Pro mne asi nejlepší víno večera.

Závěr se příliš nevydařil. Barikované a polosladké Rulandské modré 2012 není rozhodně moje parketa. Ale o to nejde. Druhá láhev byla zřetelně vadná (korek), a novou nedal prezentující k dispozici. Většina členů „vrcholového týmu” proto odmítla vzorek hodnotit. A to, co jsem ochutnal, rozhodně neodpovídalo ceně. Ale opravdu ne!

Takže „vrcholový tým” hodnotil pouze 11 vín. Rozhodl takto: Rulandské bílé 2015 - 9 bodů (z 10 možných), Hilbernal, Neuburské a Veltlínské zelené - 8,8 b., Malverina, Müller-Thurgau a Ryzlink vlašský - 8,7 b., Svatovavřinecké rosé - 8,6 b., Rulandské šedé (oranžové), Cabernet Moravia rosé a Zwerigeltrebe rosé - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý