Ochutnávka vín "Špičková bulharská vína - 3" (Georgi Ivančev - dovozce)

Ochutnávka "Další špičková vína z Bulharska" dne 17.01.2017

Bulharské sérii vévodil Cabernet

Další ze série výborných bulharských vín, která k nám dováží Georgi Ivančev, byla trošku odlišná od těch předchozích. A to tím, že jsme ochutnávali vína pouze ze tří bulharských vinařských oblastí, a ještě k tomu jen odrůdy Merlot a Cabernet Sauvignon. Celkem to bylo deset vín, Merlot a Cabernet Sauvignon 50/50.

Zahájili jsme merloty. Prvním byl Telish Merlot 2013, víno, které poznalo pouze nerez. Vyšší alkohol (14 %), ve vůni kombinace tmavého ovoce. V chuti bohatě ovocné (třešně a višně) a poměrně uhlazení. Příjemné, nekomplikované víno k jídlu i na delší pití.

A další víno, které nepoznalo dřevěný sud - Mezzek Merlot 2015. Opět vyšší alkohol (14,3 %), ve vůni tmavé peckoviny, především višně, s lehkou čokoládovou stopou. Také v chuti tmavé ovoce, jemně čokoládové. „Čisté” víno se středně dlouhou a příjemně ovocnou dochutí a vysokým extraktem (31,3 g/l).

Petit Enira Merlot 2011 (alkohol 14,5 %) nabídl ve vůni kompotované až džemovité ovoce se špetkou čokolády. V chuti hodně vyzrálé až přezrálé tmavé ovoce v džemovitém provedení. K tomu tóny čokolády a kůže. Cítit byly i jemné třísloviny. Víno, které je podle mne již na svém vrcholu, zrálo 6 měsíců v bariku.

Zeyla Merlot 2014 z Chateau Copsa vonělo po tmavém ovoci s jemnou stopou dřeva. V chuti poměrně výrazně aromatické džemovité tmavé ovoce, tělo uhlazené a měkce pikantní. I toto víno zrálo 6 měsíců v bariku.

O malinko více mi Chutnal Merul reserva Merlot 2008, i když jsem měl problém s jeho vyšší kyselinou (6,8 g/l). Ve vůni tmavé ovoce, čokoláda a stopa kůže. V téměř identické chuti byla zřetelnější džemovitost ovocem, a také výrazná pikantnost, která mi překážela, abych víno hodnotil výše.

A na řadu přišla vína z odrůdy Cabernet Sauvignon. Prvním byl Telish Cabernet Sauvignon 2011, výrazně ovocité víno zrající v nerezu. Ve vůni lehce kořenité tmavé peckoviny. Také v chuti tmavé třešně a višně, a cítil jsem něco jako jemný závan anýzu. Poměrně šťavnaté a lehce pikantní víno, přímo ideální na delší pití za skvělou cenu.

Ještě více mi chutnal „nerezový” Mezzek Cabernet Sauvignon 2015 z vinařství Katarzyna Estate. V tomto případě další výrazně ovocné „nerezové” víno (třešně, višně i s pecičkou). V „čisté” chuti téměř identické, plnější s ještě zřetelnými tříslovinami. Malinko vyčuhoval vyšší alkohol (14,3 %). Opět velmi vstřícné víno s výborným poměrem cena/výkon.

Pro mne nejlepším vínem večera byl Cabernet by Enira 2015, víno z odrůdy Cabernet Sauvignon. O trochu nižší alkohol (13 %), výrazná vůně lehce džemovité lesní směsi. Stejně tak v uhlazené až laskající chuti s jemně pikantním ocáskem. Zaujal mne vysoký bezcukerný extrakt - 32,6 g/l.

Druhým vínem z vinařství Chateau Copsa bylo Zeyla Cabernet Sauvignon 2014. Bohatá vůně tmavého ovoce, v chuti s převahou lesní směsi. Zřetelně suché víno, živé s výrazně pikantním závěrem.

Závěrečné víno Merul reserva Cabernet Sauvignon 2008 bylo na můj vkus již malinko za zenitem. Ve vůni hodně přezrálé tmavé ovoce s náznakem „acetonové” stopy. Ve výrazně pikantní chuti převládalo tmavé ovoce v džemovitém provedení. Na víně mi vadila také výrazně vyšší kyselina - 6,6 g/l. Ze všech členů „vrcholového týmu” jsem mu dal nejméně bodů. Není to prostě můj styl.

Kompletní „vrcholový tým” hodnotil bulharská vína z odrůd Cabernet Sauvignon a Merlot takto: Cabernet by Enira a Merul reserva Cabernet Sauvignon - 9 bodů (z 10 možných), Zeyla Merlot a Zeyla Cabernet Sauvignon - 8,9 b., Petit Enira Merlot - 8,8 b., Merul reserva Merlot a Mezzek Cabernet Sauvignon - 8,7 b., Mezzek Merlot a Telish Cabernet Sauvignon - 8,6 b. a Tellish Merlot - 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý