Ochutnávka vín Limbach, Vinosady & Rača (Slovensko)

Ochutnávka "Limbach, Vinosady & Rača (Slovensko)" dne 29.1.2014

Čtyři styly ze Slovenska

Čtyři vinařství ze tří vinařských oblastí (Limbach, Vinosady a Rača) jsme poznali na další se série prezentací slovenských vín z nabídky Otamara Frühaufa, který je již několik let dováží. A opět to bylo zajímavé přechutnávání, na němž hrála prim především vína z Vinosad a Rače, která nabízejí Vino Hubinský a Vino Villa Rača. Nicméně pro některé byl atraktivní také vzorek z produkce vinařství Vavrinský a Brehler, či spíše „selský styl” v podání Limbašského vinohradnického družstva (LVD).

Ochutnali jsme deset vín - pět bílých, jeden klaret a čtyři červená. A zahájili jsme třemi vzorky z Limbašského vinohradnického družstva. Prvním byl Limbašský silván 2012, akostné značkové víno. Suché, v trochu potlačené vůni ovocně-květinový s náznakem jemné minerality. V chuti bylo toto víno „selského stylu” o něco vstřícnější. Opět ovocně-květinové, šťavnaté a lehčí s měkce pikantní dochutí. Víno na běžné pití za příznivou cenu.

O něco bohatší bylo Chardonnay 2011, neskorý sber. Opět suché, stejně tak s nižší aromatikou (ovocně-květinová). V o něco výraznější chuti bylo téměř identické (světlé ovoce, květiny) s velmi pikantním závěrem.

Přibližně na stejné úrovni byl Rizling rýnsky 2012, neskorý zber. Suché víno (2,4 g/l zbytkového cukru) s ovocně-minerální, nepříliš výraznou vůní s lehkým květinovým závojem. Také v chuti ovocně-minerální, pikantní s jemnou minerální hořčinkou v závěru na patře. Všechna tři vína bych doporučoval minimálně hodinu před konzumací otevřít, aby se trochu rozvinula aromatika. Ale i tak nemusí tento „selský styl” všem vyhovovat.

Něco jiného jsou produkty z vinosadského vinařství Víno Hubinský. Bohatě aromatické, svěží a šťavnaté. Nejprve jsme ochutnali Rizling vlašský 2012, výber z hrozna (na Slovensku již od 23 °NM). Suché a pěkně vyvážené víno (3,6 g/l zbytkového cukru a 6,1 g/l kyselin) s trošku vyšším alkoholem (13,5 %). Krásná vůně (ovoce, květiny, vlašské ořechy). Chuť ovocná, rovněž oříšková, „čistá” s měkce pikantním závěrem na patře. Víno pro potěšení!

Těšil jsem se na Devín 2012 ve výberu z hrozna, který jsme ochutnávali již loni. A nezklamal mne. O něco vyzrálejší, sice ne již tak svěží, ale o to elegantnější. Ve vůni světlé ovoce (především jemné citrusové tóny) a také květiny. V ovocné chuti s převahou sladkých grepů také zřetelné květiny. Tělo šťavnaté, elegantní a pikantní v dochuti.

Vrátili jsme se do Limbašského vinohradnického družstva, tentokrát naprostou novinkou. A tou bylo Rulandské modré klaret 2013, akostné odrůdové víno. Rozhodně nejlepší z ochutnávané nabídky LVD. Ve vůni jemné tmavé peckoviny, rovněž v lehce zakulacené chuti. Polosuché víno, bohatě ovocné, ale jemné a šťavnaté s pikantní dochutí.

Z Limbachu je také malé vinařství Vavrinský & Brehler. Ochutnali jsme od něj Cabernet Sauvignon 2011, akostné odrůdové víno. Trochu mi připomínal dobré moravské cabernety - výrazná kořenitost ve vůni i chuti (jemné sušené paprikové lupínky, zelené i červené), trošku pikantnější závěr. Nechyběly bohaté tóny tmavého ovoce i zřetelné třísloviny. Víno musí ještě minimálně rok ležet na láhvi, ale já bych ho nechal ještě déle. Musí se pořádně uhladit a zjemnit.

Svým způsobem to platí i o Frankovce modré 2011, neskorý zber, z nedalekého vinohradnického družstva. Ve vůni převládá nazrálé ovoce v lehce džemovitém stylu. V chuti kompotované vyzrálé třešně a višně, šťavnaté a ještě bohatě pikantní. Chybí mu však o něco plnější tělo a sladší třísloviny.

Červený závěr byl velmi atraktivní. Nejprve Albernet 2012, výber z hrozna z Víno Hubinský. Proti většině moravských Alibernetů, které jsem v poslední době ochutnal, bylo víno hlubší, vyzrálejší a extraktivnější, bez zřetelných zelených a drsně kořenitých tónů. Ve vůni tmavé ovoce, převážně v sušené formě, ale také bohaté tóny ořechů. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, opět jemná čokoládová stopa a decentní pikantní závěr.

Úplný závěr byl opravdu fajnový. Dunaj 2012, výber z bobulí z řady Chateau Palygyay z Víno Villa Rača. Bohatá vůně tmavých peckovin a kombinace kávy, kůže a čokolády. Plnější, poměrně uhlazená chuť, bohatá na tmavé ovoce, jemně kořenité. Tělo lehounce pikantní, ještě s nadějí na další zkrášlení ležením v láhvi. Opravdu příjemný závěr!

A takto vína hodnotil „vrcholový tým”: Dunaj 2012 - 9,1 bodu (z 10 možných), Devín 2012 a Alibernet 2012 - 9 b., Rizling vlašský 2012 a Rulandské modré klaret 2013 - 8,9 b., Cabernet Sauvignon 2011 - 8,8 b., Frankovka modrá 2011 - 8,7 b., Rizling rýnsky 2012 - 8,4 b., Chardonnay 2011 - 8,2 b. a Limbašský silván 2012 - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý