Ochutnávka vín Vinařství Dvořáček LTM (Mikulčice)

Ochutnávka Vinařství Dvořáček LTM (Mikulčice) dne 17.2.2014

Pěkná vína, „košer zážitek”!

Během jednoho týdne jsme ochutnali vína ze dvou mikulčických vinařství. Zatímco Petr Marada měl ve Viničním altánu svou degustační premiéru, Lubomír Dvořáček z rodinného vinařství je u nás již několik let pravidelným hostem.

Z Vinařství Dvořáček jsme ochutnali jedenáct vín včetně tradiční speciality v podobě vína kosher. Tentokrát to bylo červené, konkrétně Cabernet Moravia.

Lubomír Dvořáček nasadil již vstupním vínem laťku poměrně vysoko. Zemský Merlot klaret 2013 (parametry moštu na úrovni poctivého pozdního sběru) mne opravdu potěšil a mimořádně navnadil. Víno na hranici suchého a polosuchého vína (6,8 g/l zbytkového cukru a 7,8 g/l kyselin) zaujalo příjemnou vůní jemných tmavých peckovin. V chuti opět vyzrálé třešně a višně, tělo plnější, svěží s pikantním sladkokyselým ocáskem.

Rovněž zemský byl Ryzlink rýnský 2013. Suché víno s vyšší kyselinkou (8 g/l) nabídlo ve vůni žlutý meloun, lipovinu, med i jemné minerální tóny. To platí i o výrazně ovocité chuti, kde byly zřetelnější minerální (slané) tóny. Dochuť velmi pikantní, víno bude v optimální kondici v řádu několika příštích let.

A do třetice zemské víno - Chardonnay 2013. Polosladké víno (13 g/l zbytkového cukru) téměř na úrovni výběru z hroznů. Ve vůni ovocně-minerální, v chuti rovněž, navíc šťavnaté, nasládlé a zakulacené s lehkými máslovými tóny. V závěru na patře měkce pikantní.

Následovala dvě vína z odrůdy Sauvignon. Nejprve pozdní sběr z ročníku 2012. Suché víno s ovocnou vůní (bělomasá broskev s tóny černého bezu). V chuti ovocné, opět stopa černého bezu, zakulacené s pikantním závěrem.

Zemský Sauvignon 2013 (na úrovni výběru z hroznů) byl polosladký s příjemnou kyselinou (7,9 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce se závanem černého rybízu a černého bezu. Mít tak do 9 g/l zbytkového cukru, pak by to byl můj bílý vítěz večera.

Po bílých přišlo růžové - zemský Pinot Noir 2013. Polosladké víno (24 g/l zbytkového cukru) s bohatou vůní kompotovaných jahod a tmavých peckovin. V chuti zřetelně nasládlé, ovocné, mazlivé s pikantním ocáskem.

Téměř stejně sladké (23,6 g/l zbytkového cukru) bylo Cuvée Aubére 2012 v pozdním sběru, Reserva. Víno s odrůd Pinot Noir (85 %) a Chardonnay (15 %) mělo v jemné ovocné vůni nazrálé ovoce a květiny. V chuti nasládlé, ovocné s jemným vanilkovým „štychem” v bohaté dochuti. Zajímavé a zároveň atraktivní víno zrálo 18 měsíců v novém bariku.

Prvním červeným byl Modrý Portugal 2012 v pozdním sběru. Suché víno s pěknou vůní bohatých tmavých peckovin, jemně kořenitých. V chuti velmi ovocné, vyzrálé třešně a višně, tělo uhlazené, trošku lehčí s měkce pikantním závěrem. Pěkné víno na delší pití.

Následující Zweigeltrebe 2012 v pozdním sběru bylo o něco sofistikovanější, v těle možná trošku plnější. Ve vůni kompotované tmavé peckoviny, v chuti navíc s lehounkou pecičkovou hořčinkou. Pěkné víno za dobrou cenu.

Velmi příjemným překvapením byl pro mne jakostní Cabernet Moravia 2011, kosher víno. Ve vůni přezrálé tmavé ovoce, částečně v sušeném provedení, a stopa ořechů. V plnější chuti tmavé ovoce, sušené plody. Tělo uhlazené, poměrně bohaté s příjemnou dochutí vyzrálého ovoce. Víno na delší pití, které neomrzí, a za výbornou cenu.

Nejlepším červeným večera byl jakostní Cabernet Moravia 2007, barrique. V moštu doslazený, ve vůni griotka a sušené švestky. V chuti přezrálé tmavé ovoce, griotkové a švestkové tóny. Nechybí jemná stopa vanilky a karamelu v lehce kořenitém závěru. Víno zrálo téměř čtyři roky v bariku.

Na závěr mohu jen konstatovat, že letošní přechutnávání bylo proti loňsku o poznání atraktivnější, a pro mne i zřetelně kvalitnější. Opravdu krásný vinný zážitek! Řekl bych - košer!

A ještě hodnocení „vrcholovým týmem”: Cuvée Aubére - 9 bodů (z 10 možných), Cabernet Moravia 2009, barrique - 8,9 b., Merlot klaret, Sauvignon 2013 a Cabernet Moravia kosher - 8,7 b., Chardonnay 2011, Sauvignon 2012 a Zweigeltrebe - 8,6 b., Ryzlink rýnský a Modrý Portugal - 8,5 b. a Pinot Noir rosé - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý