Ochutnávka vín Languedoc & Médoc (Francie)

Ochutnávka "Languedoc & Médoc (Francie)" dne 19.2.2014

Jubileum ve francouzském stylu

Krásné jubileum, tedy 800. ochutnávku ve Viničním altánu od října 2004, jsme oslavili především výbornými víny z jižní Francie, konkrétně z Languedocu. Roman Hynek, častý host na našich degustacích, ať již jako ochutnávající či prezentující, nám z nabídky své malé dovozní firmy Fresh-Way, s.r.o. nabídl devět vín. Osm z Languedocu, a závěrečné z Médocu v Bordeaux.

Vstupním a jediným bílým vínem bylo Domaine de Cassagnau Blanc 2011, Les Sarments d'Hippocrate (Limoux AOC). Velmi zajímavé, pro naše patro možná trošku jiné víno s vůní vyzrálých světlých peckovin. V chuti ovocné (meruňky, broskve), plné, lehounce nasládlé s jemnou pikantností v závěru na patře. Víno zrálo 12 měsíců v bariku.

Následovalo růžové Chateau du Donjon Rosé 2012 z vinařství Jeana Panise (Minervois AOC). Cuvée odrůd Syrah, Grenache a Cinsault vonělo po nazrálých tmavých peckovinách. V plnější chuti vyzrálé tmavé ovoce s jemným náznakem minerálů. V dochuti příjemně pikantní.

Ze stejného vinařství pocházel La Galiniére Merlot 2011. Víno s plnější vůní po džemovité tmavé lesní směsi. V chuti opět tmavá lesní směs, možná i přezrálé peckoviny se stopou pecičkové hořčinky a zřetelnými tříslovinami. Chuťově plné, ale jinak nepříliš komplikované víno, spíše k jídlu (tmavé maso).

Následovalo šest červených vín z poněkud vyššího stupínku kvality. Nejprve ze stejného vinařství Chateau du Donjon Cuvée Grande Tradition 2011 (Minervois AOC). Cuvée odrůd Grenache, Syrah a Carignan. Ve vůni vyzrálá tmavé lesní plody se stopou kůže. V chuti bohatě ovocné, lehce džemovité s dotykem kůže a čokolády.

Následovalo stejné víno, jen o rok starší, tedy ročník 2010. Lehký rozdíl ve vůni - více džemovité, výraznější tóny kůže. V chuti o něco uhlazenější, a především se zřetelně pikantním ocáskem.

Ještě zajímavější bylo Cuvée Prestige 2010 ze stejného vinařství. Cuvée jen dvou odrůd - Syrah a Grenache s trochu vyšším alkoholem (14 %). Víno s výraznou ovocnou vůní (tmavá lesní směs) s náznakem džemovitých tónů. Chuť identická, příjemně uhlazená se špetkou pikantní kyselinky v závěru na patře.

Nesmírně atraktivní s výborným poměrem cena/výkon byla následující dvě stejná vína odlišných ročníků z apelace Limoux AOC - Domaine de Cassagnau Rouge. Nejprve mladší, ročník 2012. Pěkně harmonické cuvée z odrůd Merlot (50 %), Syrah (30 %) a Grenache (20 %) s vůní tmavého ovoce a jemnou stopou dřeva a čokolády. V chuti velmi pěkná kombinace tmavého ovoce, čokolády a vanilky. Dostatek sladkých tříslovin a lehce pikantní závěr. Víno je ještě mladé, ale již nyní krásné s pěknou budoucností v řádu několika let.

Jeho bratříček byl o tři roky starší, a dá se říci, že se blíží svému vrcholu. Ročník 2009 byl ve vůni i chuti zřetelně vyzrálejší, lehce džemovitý. V chuti jsem dokonce cítil jemnou stopu bylin a černého rybízu. Sladké a jemné třísloviny; dochuť vína byla poměrně pikantní.

Po osmi vínech z Languedocu jedno prvotřídní víno z Médocu v Bordeaux. Chateau Hourbanon 2008, Cru Bourgeois. Cuvée odrůd Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Merlot nabídlo ve vůni tmavé ovoce a hořkou čokoládu. Obdobně v plné chuti se zřetelnými tóny dubového dřeva. Tělo již uhlazené s jemně pikantním ocáskem. Špičkové Bordeaux ve své cenové, řekl bych příznivé kategorii.

Protože bylo kulaté výročí, nechyběla tombola o láhve vína i drobné gastro chuťovky k vínu.

A nemohlo chybět ano hodnocení „vrcholovým týmem”. Dopadlo takto: Chateau Hourbanon 2008 a Domaine de Cassagnau 2009 - 9,2 bodu (z 10 možných), Domaine de Cassagnau 2012 - 9,1 b., Chateau du Donjon Cuvée Prestige - 8,9 b., Chateau du Donjon Cuvée Grande Tradition 2010 - 8,7 b, Chateau du Donjon Cuvée Grande Tradition 2011 - 8,5 b., Domaine de Cassagnau Blanc - 8,4 b., La Galiniére Merlot - 8,2 b. a Chateau du Donjon Rosé - 8,1 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý