Ochutnávka vín Vinařství Proqin (Velké Němčice)

Ochutnávka Vinařství Proqin (Velké Němčice) dne 24.2.2014

Proqin bez sabráže, ale se šavlí

Další stovku degustací ve Viničním altánu odstartoval ve svém tradičním stylu pravidelný host a velký příznivec ochutnávek na Gröbovce Martin Prokeš z Vinařství Proqin ve Velkých Němčicích. Sabráž tentokrát nebyla, nicméně na šavli došlo. Tentokrát jako soutěžní cenu. Sympatická vítězka se už jistě učí základům sekání sektu šavlí...

Ale vraťme se k degustovaným vínům. Bylo jich jedenáct: tři sekty, tři bílá vína, jedno růžové a čtyři červená. A jako tradičně u Proqinu jsme zahájili sekty. Není bez zajímavostí, že dva z nich měly ve Viničním altánu světovou degustační premiéru.

Vstupní sekt jsme již ve Viničním altánu ochutnali - Stephanus Riesling extra brut. Byl vyroben, stejně jako oba následující sekty, tradiční metodou zráním v láhvi. Ve vůni nazrálé světlé peckoviny, stopa minerálů. Stejně tak v plnější chuti, která je svěží, pikantní s jemným, ale intenzivním perlením.

Premiérový sekt Dominique, bílé z bílých (blanc de blanes), cuvée Chardonnay brut, voněl po světlém ovoci a jemném karamelu. V chuti vyzrálé světlé ovoce, tělo lehce zakulacené a měkce pikantní. Perlení bohaté, vytrvalé.

Velmi mne oslovila druhá novinka - sekt Nicolas, bílé z modrých (blanc de noirs), Pinot Noir brut. Ve vůni jemná lesní směs s převahou jahod. Chuť měkce ovocná, lehounce zakulacená, tělo plnější s jemnou pikantností v dochuti. Perlení solidní, jemné.

Prvním tichým vínem byla tradiční hvězda vinařství - Sauvignon Blanc, v tomto případě ročník 2012 v pozdním sběru. Suché víno s malinko vyšším zbytkovým cukrem (4,2 g/l) nabídlo ve vůni světlé ovoce, jemný černý rybíz a špetku černého bezu. Tělo šťavnaté, bohatě ovocné s výraznou stopou černého rybízu a černého bezu. V závěru je víno měkce pikantní.

Velkým a příjemným překvapením byl pro mne Pinot Blanc 2012 v pozdním sběru. Víno na hranici suchého a polosuchého s krásně plným a šťavnatým tělem, bohatě ovocným. Opravdu mazlivé víno s hezky pikantní dochutí.

Velmi atraktivní, byť pro mne už moc sladký (21,7 g/l zbytkového cukru), byl Tramín červený 2012 ve výběru z hroznů. Krásná vůně (jemná čajová růže, exotické liči), bohatá, nikoliv přeslazená chuť. Zakulacené, nasládlé tělo je v dochuti příjemně pikantní.

Potěšil mne rovněž Zweigelt rosé 2012 v pozdním sběru. Polosuché víno (9,4 g/l zbytkového cukru, 6,9 g/l kyselin) s bohatou vůní tmavé lesní směsi. V chuti opět výrazné lesní plody, tělo plnější, pikantní, svěží a šťavnaté. Právě přichází jeho vrcholná chvíle. Od loňského srpna, kdy jsme ho ve Viničním altánu poprvé ochutnávali, neztratilo nic na kvalitě i svěžesti.

Pohladil Dornfelder 2011 v pozdním sběru. Velmi příjemná vůně přezrálého tmavého ovoce, lehce sušeného s náznakem makového koláče. V chuti plný tmavého ovoce, uhlazený a elegantní, téměř sametový s lehounce pikantním závěrem bohatým na lesní směs.

Chutnal mi také Cabernet Moravia 2012 v pozdním sběru, mešní víno. Ve vůni kombinace tmavých peckovin a lesních plodů. V chuti pikantní tmavá lesní směs. Víno si zaslouží ještě pobyt v láhvi. Minimálně rok.

O poznání atraktivnější byl Pinot Noir 2012 ve výběru z hroznů. Velmi příjemná vůně jemně kořenitých tmavých peckovin. Chuť již nazrálá, bohatá na tmavé ovoce, dochuť spíše delší, ale stále ještě pikantní.

Závěrečným vínem byl nám již z loňska známý Neronet 2011 ve výběru z hroznů. Ve vůni kořenité (bobkový list, nové koření, jalovec) tmavé ovoce. Rovněž v poměrně uhlazené chuti bohaté na „divočinu”, v záměru pak měkce pikantní.

Během večera jsme ještě ochutnali extra panenský olej z vinných peciček, který je údajně vhodný proti vráskám. Některé dámy se tento léčivý balzám rozhodly vyzkoušet. Snad je za rok poznáme... Já však dávám přednost vnitřnímu užití!

Byl to rozhodně zážitkový večer, a to nejen díky výborným vínům. A takto vína hodnotil „vrcholový tým”: Sekt Nicolas - 9 bodů (z 10 možných), Stephanus Riesling sekt, Sauvignon Blanc, Pinot Blanc a Pinot Noir - 8,9 b., sekt Dominique, Zweigelt rosé, Dornfelder a Neronet - 8,8 b., Cabernet Moravia - 8,7 b. a Tramín červený - 8,6 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý