Ochutnávka vín Vinařství Reisten (Pavlov)

Ochutnávka Vinařství Reisten (Pavlov) dne 12.3.2014

S Reistenem na patře i na duši

Dvakrát během šesti týdnů jsem měl příležitost ochutnat širokou paletu vín z Vinařství Reisten, a to novinek z ročníku 2012. Na první ochutnávce mi více než polovina velmi chutnala. Na té druhé, ve Viničním altánu, jsem byl opravdu nadšen téměř všemi.

Pravidelný host Viničního altánu Václav Šmach i tentokrát předvedl, proč se na jeho prezentace vždy těším jako malý kluk: výborná vína předkládá nenásilnou, ale o to více přesvědčivou formou. Otevřeně a bez zbytečných sommelierských kudrlinek, a přitom nás navnadí na další víno, a my se opět těšíme.

Ochutnali jsme celkem tucet vín z řady Classic (6 vzorků), VOC Mikulov (1) a z vyšší řady Maidenburg (3).

Bílé pinoty se v předloňském roce pavlovskému sklepu rozhodně vydařily, je to velký podíl na renesanci této trošku neprávem odstrčené odrůdy. Vstupní Pinot Blanc Classic z viniční trati Valtická byl suchý, ve vůni ovocně-minerální, bohatý na vyzrálé peckoviny s náznakem pomerančů. V chuti bohatě ovocný s jemným minerálním „štychem”. Tělo zakulacené s pikantní, decentně minerální dochutí.

Chardonnay ze stejné řady v pozdním sběru (viniční trať Nad Nesytem) bylo rovněž suché s velmi atraktivní vůní jižního ovoce (mango, ananas) a s delikátním minerálním závojem. V identické chuti velmi pikantní, měkce zakulacené a šťavnaté víno s lehkým dotekem grepu na patře.

Suchý Riesling Classic v pozdním sběru (trať Valtická) měl příjemnou vůni po broskvích a meruňkách. Chuť výrazně ovocná (světlé peckoviny), pikantní s lehkým náznakem minerálních tónů. Víno si na svůj vrchol ještě počká!

A platí to i o následujícím Rieslingu VOC Mikulov. Suché víno s malinko vyšším zbytkovým cukrem (5,6 g/l) nabídlo ve vůni světlé peckoviny (zřetelná meruňka) se špetkou minerálů. V chuti rovněž světlé peckoviny, ale se stopou citrusů. Velmi pikantní víno s delší macerací i bohatým závěrem. Neméně pěkná perspektiva v řádu několika let!

Pinot Gris Classic v pozdním sběru byl pro mne kvalitou na úrovni chardonnay. Suchý s vyšším zbytkovým cukrem (5,9 g/l) voněl po nazrálém jižním ovoci. Chuť měkce ovocná, šťavnatá, jemně minerální s pikantní dochutí. Takové mazlivé víno.

Prvním z mých tří miláčků večera byl Ryzlink vlašský Classic v pozdním sběru (viniční trať Pod Pálavou). Lehce polosuché víno s ovocně-minerální vůní s náznakem máslových tónů. Také chuť ovocně-minerální, plnější s delším pikantním závěrem, v němž nechybí jemná kořenitost a náznak minerální hořčinky.

Potěšil mne Sauvignon Classic v pozdním sběru (trať nad Nesytem). Víno na hranici suchého a polosuchého s vůni nazrálého světlého ovoce (broskev) a s delikátními tóny černého rybízu. V chuti suché, šťavnaté s pikantním závěrem bohatým na světlé peckoviny a tóny černého rybízu.

O závěr se postarala tři vína z vyšší řady Maidenburg. Nejprve jeden z vrcholů večera - Pinot Blanc ve výběru z hroznů z proslulé viniční trati U Božích muk. Stále ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (8,5 g/l) a krásně harmonické ve vůni i chuti. Vonělo po nazrálých světlých peckovinách s náznakem máslových tónů. V chuti plné, šťavnaté, zakulacené s pikantním ocáskem. Příjemně mazlivé víno, které musíte pořád ochutnávat.

O poznání sladší byl Pinot Gris ve výběru z hroznů (stejná viniční trať). Polosuché víno s vůní nazrálého jižního ovoce, především ananasu. V chuti plné, bohatě ovocné s minerálním „štychem”. Šťavnaté, lehce nasládlé víno s pikantní koncovkou.

A závěr byl nejsladší. Pálava ve výběru z hroznů z viniční trati Slunný vrch byla polosladká s bohatou dávkou zbytkového cukru (34,4 g/l). Ve vůni bergamotová silice, přezrálá hruška i jemné citrusy. V chuti navíc medové tóny a bylinky. Plné sladké víno s pikantním ocáskem. Krásná sladká tečka za večerem s víny, která patří k mým srdečním záležitostem. Vína z Reistenu prostě laskají na patře i na duši.

A potěšily také obnovený „”vrcholový tým”: Tady je jeho hodnocení: Pinot Blanc Maidenburg - 9,2 bodu (z 10 možných), Ryzlink vlašský Classic a Pálava Maidenburg - 9,1 b., Riesling VOC, Sauvignon Classic a Pinot Gris Maidenburg - 8,9 b., Riesling Classic - 8,8 b., Pinot Gris Classic - 8,7 b. Chardonnay Classic - 8,6 b. a Pinot Blanc Classic - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý