Ochutnávka vín Originální vína z Moravy (i z Čech) - „slepá” srovnávací degustace

Ochutnávka "Originální vína z Moravy (i z Čech)" - „slepá” srovnávací degustace dne 24.3.2014

První „vlaštovka” mnohé navnadila

První vlaštovka v podobě „slepé” srovnávací degustace vín ze čtyř vinařství z Moravy i Čech přiletěla ještě v březnu do Viničního altánu. A jak už to u novinek bývá, ne vždy uspokojila všechny hosty. Určité problémy měli hlavně mladí a také dostatečně ještě „nepropití” hosté ochutnávky, kterou připravil Luboš Osička z dovozní a prodejní společnosti Domaine R & W. Hlavní „problém” byl asi v tom, že drtivá většina vín pocházela z produkce vinařů-autentistů, kteří se snaží o maximální původnost odrůdy, do vína prakticky nic nepřidávají, často je nefiltrují i nečeří. Vína také častěji leží na slupkách, jejich aromatika se otevírá pomaleji, a není tak agresivní jako u vín s dodanými speciálními kvasinkami.

Ochutnávali jsme devět vín, všechna bílá, čtyři z ročníku 2011, a o jedno více z ročníku 2012. Původ vína byl odhalen vždy po skončení jeho ochutnávání hosty.

A jak šla vína po sobě? Nejprve to byl Müller Thurgau 2012 z vinařství Jaroslava Osičky ve Velkých Bílovicích. I po dodatečném přechutnání jsme musel konstatovat, že toto víno mi chutnalo nejméně. Především díky zřetelně oxidativních tónech ve vůni, za nimiž se skrývalo světlé, lehce kořenité ovoce a jemné květiny. V ovocně-kořenité a mírně zakulaceném těle bylo víno jen lehce pikantní a svěží, tak trochu bez života.

Mnohem vstřícnější bylo Cuvée Národní park 2011 z Vinařství Dobrá vinice. Spíše základní víno z „dílny” mého oblíbeného vinaře Petra Nejedlíka obsahovalo Müller Thurgau (60 %), Ryzlink vlašský (30 %) a Ryzlink rýnský (10 %). Suché víno s ovocně-minerální a postupně se otevírající vůní. V chuti identické, svěží a pikantní s malinko lečím závěrem. Příjemné víno s výborným poměrem cena/výkon!

Vinař Milan Nestarec z Velkých Bílovic se nám nejprve představil vínem Neuburské Klasika 2012.

Názvu odpovídala aromatika: lehounké oxidativní tóny se mísily s nazrálým světlým ovocem. V chuti rovněž ovocné, ale bez zřetelnějšího oxidativního „štychu”. Opravdu klasický styl s jemnou pikantností a lehounkými tóny hořčinky v závěru na patře.

Také následující víno bylo z „dílny” Milana Nestarce. Ryzlink vlašský Klasika 2012 voněl po jemně kořenitém ovoci, především vyzrálých citrusech. V chuti byly navíc květiny, tělo pikantní s jemnou hořčinkou v dochuti.

Jedním z nejlepších vín večera bylo Veltlínské zelené 2011 VOC Znojmo. Ve vůni nabídlo nazrálé světlé ovoce téměř s máslovými tóny. V plnější chuti identické, zakulacené s pikantním závěrem. Laskající víno!

Z trochu jiného, tenkrát českého „soudku”, byl Ryzlink rýnský 2012 v pozdním sběru z Žernoseckého vinařství. Polosuché víno s vůní světlých peckovin, jemných minerálů, které slibují v horizontu několika let tóny petroleje. V chuti velmi ovocný, lehce nasládlý a výrazně pikantní s delikátní stopou lipoviny v závěru na patře.

Velmi zajímavý a poměrně atraktivní (škoda vysokého alkoholu - 14,5 %) byl Pinot Gris s ovocně-minerální a lehce kořenitou vůní. V chuti hutný, ovocně-minerální a zakulacený s jemně slanou a pikantní dochutí. Víno zrálo 3 měsíce na bobulích (!) v pětisetlitrovém sudu.

Vrcholem večera bylo pro mne osmé víno - Quatre Cuvée 2011 z Dobré vinice. Tato „Štverka” ze čtyř burgundských odrůd (Chardonnay, Pinot Gris, Pinot Blanc a Pinot Noir - klaret) zrálo 14 měsíců na kvasnicích v nových dobových sudech (225 l a 470 l). Suché víno nabídlo ve vůni nazrálé lehounce kořenité světlé ovoce. V chuti plné, ovocně-květinové, hezky harmonické s delší, příjemně pikantní dochutí. Víno bylo lisováno z celých hroznů a nebylo filtrováno. Krásný zážitek, který na patře zůstává velmi dlouho.

A na závěr aromatická odrůda - Tramín červený 2012 z vinařství Jaroslava Osičky. Ve vůni příjemná kombinace květin a kořenitého ovoce, především citrusů. V chuti ovocně-květinový, svěží a pikantní s tóny citrusů, bergamotové silice a čajové růže. Delikátní a příjemně pikantní víno i pro ty, kteří této aromatické odrůdě příliš nehoví.

A jak dopadlo hodnocení vín převážně spokojeným „vrcholovým týmem”? Takto: Quatre cuvée 2011 - 9 bodů (z 10 možných), Veltlínské zelené VOC - 8,8 b., Tramín červený 2012 - 8,7 b., Pinot Gris 2011 - 8,6 b., Cuvée Národní park 2011, Neuburské Klasika 2012 a Ryzlink rýnský 2012 - 8,5 b., Ryzlink vlašský Klasika 2012 - 8,3 b. a Müller Thurgau 2012 - 7,7 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý