Ochutnávka vín Vinařství ZD Sedlec

Ochutnávka Vinařství ZD Sedlec dne 26.3.2014

Ze Sedlece se sladším finišem

Po mnoha letech jsme měli opět příležitost ochutnat ve Viničním altánu vína z „dílny” sklepmistra-básníka Ctirada Králíka, jedné z ikon mezi moravskými vinaři. Tentokrát je nám představil zástupce vinařství a sám minivinař Daniel Záblacký.

Protože vína ze ZD Sedlec patří mezi moje oblíbená, nemohu pominout, že jsem k nim o poznání přísnější, než k produktům desítek dalších moravských i českých vinařů. A tak přiznávám, že jsem už pil ze Sedlce pro mne atraktivnější vína, pochopitelně bílá.

Bylo proto i pro mne překvapením, že mezi trojici nejlepších vín večera jsem musel zařadit jediné červené, navíc vstupní víno - Cabernet Sauvignon 2012 v pozdním sběru. Příjemná vůně džemovitého tmavého ovoce. V chuti rovněž džemovité třešně a višně, jemně kořenité s lehkou pikantností a stopou po zelené papričce v závěru na patře. Pěkný moravský cabernet, který si otevřu tak za dva roky.

A následovala smršť bílých vín, v druhé polovině často zřetelně sladkých. Nicméně Sylvánské zelené, moje tradičně oblíbené ze sedleckého sklepa, bylo suché - a nezklamalo. Ve vůni elegantní a poměrně nenásilná kombinace světlého ovoce a květin, to vše mírně kořenité. V chuti měkce ovocné, svěží a pikantní s poměrně delší dochutí. Hrozny se urodily na známé viniční trati Kotel.

Další příjemným bílým vínem byl suchý Ryzlink vlašský 2012 v pozdním sběru. Vůně ovocně-květinová, stejně tak chuť, která je poměrně šťavnatá a pikantní, téměř bez zřetelných minerálních tónů. Potěšil delší závěr na patře.

Muškát moravský 2012 v pozdním sběr byl možná překvapivě suchý. Ve vůni bohatá kombinace citrusů s nejvýraznějším grepem. Chuť rovněž citrusová se stopou muškátu, velmi pikantní ve výraznější dochuti. Asi bych ocenil trošku větší šťavnatost tohoto aromatického vína.

Ryzlink rýnský 2011 v pozdním sběru nebyl žádný „mlaďoch”, ale i tak by potřeboval ještě nějaký rok ležet na láhvi. Výrazně suché víno s vůní jemných citrusů s náznakem lipoviny. V ovocné (opět citrusy) chuti výrazně pikantní, zatím ještě málo slehlý, bez výraznější šťavnatosti. Jedno ze dvou víno, na která jsem měl s kolegou ve „vrcholovém” týmu výrazněji odlišný názor.

Zemské Rulandské šedé 2012 (cukernatost moštu asi na úrovni pozdního sběru) bylo polosuché s vůní květin a jemného jižního ovoce. V chuti identické, středně plné a poměrně šťavnaté. V závěru pikantní s lehce nasládlým ocáskem. Výborný poměr cena/výkon!

Zklamalo mne Veltlínské zelené 2011 ve výběru z hroznů. Polosladké víno bohaté na vyzrálé ovoce s lehkou květinovou a kořenitou stopou, ale bez výraznější kyseliny. Málo pikantní, málo svěží a málo pikantní. Jak to dělají ti Rakušané jen pár kilometrů jižně od Sedlece?

Pálava 2012 ve výběru z hroznů byla moc pěkná, byť hodně sladká (56,2 g/l zbytkového cukru). Delikátní vůně vyzrálých citrusů a bergamotu. V chuti sladší, ovocně květinová s milým, atraktivně pikantním ocáskem.

Co platí o „veltlínu”, to platí i o „najburku”: zbytečně moc zbytkového cukru, méně pikantnosti a šťavnatých tónů. Neuburské 2012 ve výběru z hroznů mělo 21 g/l zbytkového cukru a jemnou, ovocně-květinovou vůni. V chuti výrazně nasládlé, měkce ovocné se špetkou květin v kulatém, ale málo živém těle bez zřetelnější kyselinky.

A na závěr skutečná specialita a zároveň definitivní sladká tečka - Bouvierův hrozen 2012, zemské víno. V tomto případě z panenské sklizně, což je sice zajímavost, rozhodně však ne symbol kvality, stejně jako v životě lidském. Cukernatost moštu na úrovni výběru z hroznů, zbytkový cukr téměř 30 g/l. Vůně výrazná, ovocně-květinová. Chuť sladší, opět bohatá na ovoce a květiny, plnější s lehce pikantní koncovkou. Takové roztomilé přípitkové víno, pro mne tak sklenka jednou za rok, ale věřím, že někteří (některé) ho vypijí i „sedmičku”.

Myslím, že „vrcholový tým” by s jeho pitím ve větším množství měl problém, nicméně ocenil originalitu vína. Tady je celkové hodnocení: Pálava - 8,8 bodu (z 10 možných), Sylvánské zelené - 8,7 b., Ryzlink vlašský - 8,6 b., Cabernet Sauvignon a Bouvierův hrozen - 8,5 b., Ryzlink rýnský a Rulandské šedé - 8,4 b., Muškát moravský - 8,2 b, a Veltlínské zelené a Neuburské - 8,1 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý