Ochutnávka vín Vinařství Lahofer (Dobšice)

Ochutnávka Vinařství Lahofer (Dobšice) dne 2.4.2014

Lahofer: radost od suchých až po sladké

Třináct velmi zajímavých vín z ročníků 2011 až 2013 přijel opět představit do Viničního altánu Jaroslav Chaloupecký z dobšického Vinařství Lahofer, a.s. Kromě růžového a dvou červených to byla všechno vína bílá - od suchých až po sladká. Takže vybrat si mohl každý, a to ve vysoké kvalitě.

Zahájili jsme již tradičně červeným vínem - Zweigeltrebem 2011 v pozdním sběru z viniční trati Babičák. Víno s vůní višní v čokoládě bylo v chuti téměř identické. Tělo hutné, plnější s jemnou stopou čokolády. Nefiltrované víno, které má u mne vždycky plus.

Následovalo druhé červené - Rulandské modré 2011 v pozdním sběru (trať Waldberg). Ve vůni tmavá lesní směs, špetka sušeného ovoce a čokolády. Chuť ovocná, plnější, opět sušené lesní plody. Tělo uhlazené až sametové s lehce pikantní špičkou v závěru. Velmi extraktivní víno, jehož kvality někteří zcela nedocenili.

To již neplatí o Rulandském bílém 2011 v pozdním sběru (trať Volné pole). Suché víno s poněkud vyšším alkoholem (14 %) bohatě vonělo po světlých peckovinách s náznakem sladkého pomeranče. V chuti rovněž světlé peckoviny, bohatě nazrálé s jemnými tóny minerality, a s pikantní, příjemně delší dochutí.

Jedním z vrcholů večera bylo pro mne Veltlínské zelené 2012 VOC (trať Šác), suché víno s příjemně vyrovnaným zbytkovým cukrem (5,1 g/l) a kyselinou (6,6 g/l). Ve vůni jemně máslové a lehounce kořenité světlé peckoviny. V chuti ovocné, plné a šťavnaté, opět lehce kořenité s náznakem máslového „štychu” a s pikantním závěrem. Krásně se pije, a za rok bude ještě lepší.

Pěkně mu sekundoval Ryzlink rýnský 2012 VOC (trať U Hájku). Rovněž suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem (6,1 g/l) a kyselinou (6,9 g/l). Ve vůni ovocné se stopou minerálů a lipoviny. V chuti nazrálé světlé peckoviny, šťavnaté a výrazně pikantní v závěru na patře.

Dalším vrcholem ochutnávky byl pro mne Sauvignon 2012 v pozdním sběru (trať U Hájku). Formálně suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (6,6 g/l) vonělo po broskvích a meruňkách, nechyběla lehká minerální stopa. V chuti vyzrálé světlé peckoviny, špetka angreštu a troška minerálů. V těle plné, šťavnaté a pikantní. Velmi osvěžující víno!

Po delší době jsem si pochutnal i na moravské „večerce”. Polosuché Veltlínské červené rané 2012 v jakostním provedení (trať Olbramovická hora) nabídlo ve vůni světlé ovoce, luční květy a jemné minerály. V chuti voňavé jižní peckoviny a květiny. Tělo pikantní, lehčí, s nasládlým ocáskem.

O něco atraktivnější byl Ryzlink vlašský 2012 v pozdním sběru (trať Waldberg), lehce polosladké víno (14,7 g/l zbytkového cukru). Ve vůni kombinace světlého ovoce a minerálních tónů. V chuti plné, nasládlé a ovocné s výraznější mineralitou a s medovými tóny v pikantním závěru.

Polosladké Neuburské 2012 v pozdním sběru (trať U Hájku) mělo poněkud potlačenou ovocnou vůni, stejně tak v nasládlé chuti bylo méně živé. Tělo zakulacené, jen lehounce pikantní s nevýraznou šťavnatostí a lehkou mineralitou v závěru. Víno, které nenadchne, ale také nepohorší, a dá se pít v menším množství i samotné.

A cukry nešly dolů. Polosladké Svatovavřinecké rosé 2013 v kabinetním provedení (trať Volné pole) bylo polosladké s vyšší kyselinou (8 g/l) a nízkým alkoholem (10 %). Zaujalo výrazným aroma po tmavých peckovinách. V chuti ovocné, šťavnaté a nasládlé v pikantní koncovce. Solidní „růžovka”, ale na mne již moc sladká.

A začaly sladké hody. Nejprve Pálava 2013 ve výběru z hroznů. Sladké víno (42 g/l zbytkového cukru) s nízkou kyselinou (10,5 %). Vůně ovocně-květinová a jemně minerální. Stejně tak chuť, v níž vynikaly citrusy, především sladký grep. Velmi šťavnaté a dostatečně pikantní víno, které nepůsobilo přeslazeně unaveným dojmem. Krásná přípitková záležitost!

Jen o málo sladší byl Tramín červený 2013 ve výběru z hroznů, který měl 39,2 g/l zbytkového cukru. Klasická a velmi pěkná tramínová vůně (exotické liči, čajová růže). Chuť výrazněji nasládlá, ovocně-květinová a měkce pikantní. Hezké, ale pro mne jen další přípitková záležitost.

Závěrečná a téměř definitivní sladká tečka nesla název Muškát moravský 2013 v pozdním sběru. Velmi sladké (63 g/l zbytkového cukru) víno s výrazně nízkým alkoholem (8 %) vonělo po světlém ovoci s lehkými tóny muškátu. V chuti výrazně sladké, ovocné (meruňky) a šťavnaté, a až překvapivě pikantní víno. Takové víno pro nedělní cukrárnu.

A o definitivní (sladkou) tečku se postaral čistý mošt z Rulandského modrého. Nebyl zkvašený, takže mne tolik nezaujal...

A rovněž tak i „vrcholový tým”. Tady je jeho hodnocení: Veltlínské zelené 2012 VOC, Pálava 2013 a Tramín červený 2013 - 8,9 bodu (z 10 možných), Rulandské bílé 2011, Ryzlink rýnský 2012 VOC a Sauvignon 2012 - 8,8 b., Ryzlink vlašský 2012 - 8,7 b., Zweigeltrebe 2011 - 8,6 b., Rulandské modré 2011 a Muškát moravský 2013 - 8,5 b., Neuburské 2012 a Svatovavřinecké rosé 2013 - 8,4 b. a Veltlínské červené rané 2012 - 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý